Friday Edition Nová kapitola dějin, nová normalizace

31. 03. 2023 est

Petr Pavel minulé úterý navštívil Německo a jak napsaly , „dal Němcům v Berlíně úkol: převzít odpovědnost za Evropu“. Pavel po prohlásil, že situace nejenom v Evropě se válkou na Ukrajině výrazně změnila a to nás staví do pozice, kdy začínáme psát novou kapitolu evropských dějin. „Jsem přesvědčen, že právě země jako Německo může v této fázi sehrát rozhodující roli,“ dodal prezident Petr Pavel.

 

To je tentýž Petr Pavel, který ve svém řekl, že bychom neměli čekat, až větší státy přijdou s řešením: „Kde je psáno, že těmi rozumnějšími a schopnějšími jsou vždy ti největší?“ A je to také tentýž Petr Pavel, který pro s ohledem na Berlín a Paříž kriticky prohlásil, že s ruským vedením se nyní téměř nedá jednat.

 

Pavel v Berlíně hovořil o nově nabytém sebevědomí střední a východní Evropy a pokračoval, že by bylo velice nešťastné, kdyby se tradiční západní Evropa a střední a východní Evropa dostaly do nějakého vnitroevropského soupeření. „Vidím velký smysl v tom, abychom tu situaci, ve které teď jsme, využili k dalšímu upevnění jednoty v Evropě, protože nejenom vztah k Rusku, ale výhledově i globální soupeření s Čínou, bude vyžadovat, aby demokratický svět byl pokud možno co nejvíce zajedno.“

 

Americký prezident Joe Biden by to neřekl lépe. Pavlovy komentáře napodobují slova, která Biden a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová použili ve svém . Tento dokument přispěl k tomu, co server označil za rozkol na samém vrcholu EU, pokud jde o politiku vůči Číně. Bidenova administrativa se podle Politica snaží tlačit na západní spojence, aby spolupracovali na konfrontaci s Pekingem.

 

Není pochyb o tom, jak se k této otázce staví Česká republika. Zatímco se Pavel účastnil schůzek v Berlíně, byla předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová z TOP 09 na cestě na Tchaj–wan, aby dále podpořila zahraniční politiku USA.

 

Pavel by to asi takto nepopsal, ale nová kapitola evropských dějin, o které mluvil, je kapitolou, v níž Spojené státy hrají v detailech evropských událostí větší roli než dříve. V Berlíně dával Pavel Německu pokyny, aby se tomuto novému vývoji přizpůsobilo. Vystupoval jako posel.

 

V éře Václava Havla, Václava Klause a Miloše Zemana, která zahrnovala prvních 33 let postkomunistického období, byl celkový směr událostí diktován vítězstvím Západu ve studené válce. Sověti odešli a moc převzali Američané, ale ti to tu řídili mnohem volnějším způsobem než Sověti. Nový celkový směr v České republice bylo třeba udržet, ale konkurence existovala na všech úrovních – politické, obchodní i diplomatické.

 

Ani za Klause a Zemana, navzdory jejich často zmiňovanému příklonu k Rusku a Číně, se celkové směřování neposunulo. Nikdy se vážně nediskutovalo o odvrácení se od západních institucí a přijetí Ruska nebo Číny v pravém institucionálním smyslu. Obchodní aktivity PPF Petra Kellnera a lidí ze Zemanova hradního okolí v těchto dvou zemích byly pouhými detaily bez většího geopolitického významu.

 

Důraz na západní orientaci, nikoli však na každodenní detaily, se v posledních letech mění. Detaily jsou nyní důležitější. Největší posun nastal počátkem roku 2021, kdy bylo Rusko označeno za organizátora výbuchů ve Vrběticích. Spojené státy a ti v Česku a Evropské unii, kteří sdílejí americkou ideologii, se zapojili více než dříve do určování konkrétních kroků vlády, zpravodajských a kybernetických bezpečnostních služeb, armády, médií, nevládních organizací a akademické obce.

 

Nesouhlasné názory jsou nyní tolerovány mnohem méně, přestože přesné politické cíle USA zůstávají nejisté. Maďarský premiér Viktor Orbán řekl , že cíl USA na Ukrajině je záhadou a že Biden říká každý měsíc něco jiného. Něco podobného jsme psali v .

 

Někdy je důraz na prosazování momentálních amerických zájmů zdánlivě v rozporu s přáním většiny českého národa. Opravdu musíme následovat USA v zákazu TikToku, ptají se někteří z nich? A z prosincového vyplynulo, že 87 % respondentů si nemyslí, že by Česká republika potřebovala nakoupit supermoderní stíhačky F–35.

 

První velký kariérní vzestup pro Petra Pavla přišel během dvacetiletého období normalizace řízené z Moskvy, kdy vstoupil do KSČ a . Jeho poslední velký kariérní úspěch přišel během rodícího se období nové normalizace řízené z Washingtonu. Můžeme jen doufat, že tentokrát budou represivní opatření mírnější a kratší.

 

 

Článek původně vyšel 24. března 2023 v anglickém znění placeného bulletinu Friday Editon pod názvem .