Novinky.cz

Ve videu zveřejněném na sociálních sítích to v sobotu řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Premiér Petr Fiala Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Řešením situace podle něj není válka, ale ani nepromyšlené ústupky. Ze strany Ruska je podle něj vidět snaha udělat z Česka opět slabou a rozdělenou zemi, kterou bude moci ovlivňovat.

Základní podmínkou, jak odradit Rusko od agrese, je ukázat jednotu a nekompromisní postoj.

Případný válečný konflikt by měl podle Fialy nepochybně dopady i na Českou republiku.

„Chtěl bych vás ujistit, že naše vláda je na tuto situaci připravena, že ji dokážeme společně zvládnout. Jsme připraveni na všechny scénáře, ať už dojde třeba k přerušení energií, nebo by nastala nějaká uprchlická vlna,“ řekl premiér.

Poznamenal, že si nikdo takový vývoj nepřeje, a proto se vláda snaží na mezinárodní úrovni, aby Evropa kritickou situaci vyřešila diplomatickou a mírovou cestou.

Zároveň zdůraznil nutnost jednoty a pevnosti v principiálních věcech. Připomněl historickou zkušenost České republiky a Československa.

„Víme, že válka není řešením, ale že řešením nejsou ani nějaké nepromyšlené ústupky. Zvláště když ze strany Ruska se tady opakovaně objevují snahy ovlivňovat politické a bezpečnostní uspořádání v Evropě, zvláště v té její východní části a ve střední Evropě,“ uvedl.

„Nemůžeme v tom nevidět snahu udělat z naší země opět slabou zemi, rozdělenou, kterou bude moci Rusko nějak ovlivňovat,“ dodal.

Připomněl mnichovskou dohodu z roku 1938, jaltskou konferenci z roku 1945 nebo okupaci Československa ze srpna 1968.

Poukázal také na výbuch muničních skladů ve Vrběticích a na „dezinformační války“, kterými se podle něj Rusko snaží „podkopat sounáležitost našich občanů“ a jejich sounáležitost s českým demokratickým státem.

Západní země mají podle něj široké spektrum nástrojů jak Rusko nebo jiné státy odradit od vojenské agrese. Za základní podmínku označil jednotu a nekompromisní postoj, pokud jde o základní hodnoty mezinárodního práva.

Fiala již v noci na Twitteru uvedl, že pokud se Rusko rozhodne pro invazi na Ukrajinu, je Západ připraven společně a jednotně reagovat.

Uvedl to krátce poté, co americký prezident Joe Biden prohlásil, že se jeho ruský protějšek Vladimir Putin už rozhodl pro invazi na Ukrajinu.