Fialův propadák. Česko má nejhoršího premiéra na světě

Podle srpnového průzkumu známé agentury Morning Consult důvěřuje našemu premiérovi pouze dvacet procent voličů. Fiala tak se tak ocitl v mezinárodním srovnání na úplném chvostu popularity a důvěryhodnosti. 

Petr Fiala, premiér ČR

17. srpna 2023 – 07:01

Jak vychází z pravidelného výzkumu společnosti Morning Consult, český premiér Petr Fiala má v mezinárodním srovnání nejnižší důvěru mezi demokratickými premiéry. Podle srpnového vydání známé statistiky mu důvěřuje pouze 20 % voličů. 

Nad ním tak je například nepopulární francouzský prezident Emmanuel Macron s 25 %, či nizozemský premiér Mark Rutte, který nedávno rezignoval, s 30 % důvěry. Výzkum tak koresponduje s aktuálně vydaným výzkumem CVVM, podle kterého vládě jako celku důvěřuje přibližně 25 % voličů.

Výzkum Morning Consult měří důvěru v politiky v 22 světových demokraciích už několik let. Propad důvěry v politiky nastal především po covidové krizi a následné válce na Ukrajině. Právě krátce po invazi měl Petr Fiala největší důvěru spoluobčanů, když ho na začátku března podporovalo 41 % voličů a nedůvěřovalo mu 45 % voličů.

Výsledky průzkumu agentury Morning Consult

Ze současného srpnového měření vyšel však zdaleka nejhůře. Podporovalo ho přibližně 20 % voličů a 75 % voličů uvedlo, že s jeho vedením nesouhlasí. Umístil se tak na posledním 22. místě ze sledovaných státníků. Zároveň zaznamenal u všech státníků největší rozdíl mezi těmito dvěma hodnotami. Nízkou podporu má také francouzský prezident Emmanuel Macron s 25 % podpory a 69 % nedůvěry.

Naopak mezi nejpopulárnější politiky ve své zemi se řadí indický premiér Narendra Modi s 76 % podpory. Na druhém místě se umístil švýcarský prezident Alain Berset s 66 % podpory.

(jak, Morning Consult, foto: repro OVM)