Fialův kabinet devastuje lidi a podnikatele, udeřil Rajchl

Fialův kabinet „ničí republiku a devastuje české lidi a podnikatele“, zaznělo v novém vysílání předsedy strany PRO Jindřicha Rajchla. A na přetřes přišly i návrhy od NERVu.

Jindřich Rajchl (PRO)

4. listopadu 2022 – 10:30

„Pokud dojde k dalšímu zvýšení spotřební daně, daně z nemovitostí, přesunutí některých základních komodit do vyšší sazby DPH, tak to bude znamenat znovu další zdražení,“ varoval Rajchl před návrhy Národní ekonomické rady vlády (NERV), mezi nimiž se objevilo například doporučení k opětovnému zvýšení daně z příjmů na úroveň roku 2020. Premiér Petr Fiala (ODS) toto doporučení prozatím odmítl, avšak možné zvyšování spotřební daně však zatím zcela nezavrhl.

Rajchl, který se v posledních měsících účastnil několika demonstrací proti vládě premiéra Petra Fialy (ODS), míní, že je většina veřejnosti již nakloněna proti aktuálnímu kabinetu. 

„Ta převaha je na naší straně a je to jen o tom se zkoordinovat a probudit ještě ten zbytek, který váhá a není ochoten jít tou tvrdou cestou s námi. Tou cestou říct si o tu republiku a nenechat se už dále okrádat vládou,“ zmínil Rajchl a kritizoval, že je naprosto zřejmé, že Fialův kabinet ničí republiku a devastuje české lidi a podnikatele.

Poté Rajchl vše blíže rozebral na tématu zvyšování daní, které současná vláda ještě nedávno mohutně odmítala. 

„Vláda, která říkala, že nebude zvyšovat daně v žádném případně, má dnes projednávat kroky od Národní ekonomické rady vlády mezi nimiž je zvýšení daně z příjmů fyzických osob, zvýšení poplatku za dobývání nerostných surovin – což zdraží některé suroviny jako uhlí, zvýšení spotřební daně, zvýšení daně z nemovitostí – to je ta známá věc, kterou Piráti chtějí dotáhnout až do dokonalosti, že vás tou daní chtějí o ty nemovitosti připravit… a přesunutí části služeb a zboží do vyšší sazby DPH,“ jmenoval Rajchl některé z návrhů, které mají podle NERV pomoci řešit prohlubující se strukturální deficit veřejných rozpočtů a zvyšující se riziko finanční a ekonomické nestability.

NERV tvrdí, že je současné hospodaření České republiky neudržitelné v dlouhodobém horizontu a upozorňuje na nutnost snížení schodku kvůli jeho vlivu na inflaci.

Rajchl však míní, že tyto představené kroky, které by mohly pomoci snížit deficit státního rozpočtu, ke snížení inflace nepovedou a pro své tvrzení citoval ekonomiku Markétu Šichtařovou, jež upozornila, že by dodatečně získané peníze mohly být použity k přerozdělování: 

„Každá další snaha o získání dodatečných peněz skrze zvýšení daní za účelem, aby tyto peníze mohly být použity na ‚zmírnění sociálních důsledků‘ inflace a nadcházející recese povede k pravému opaku zamýšleného. Ještě více sníží hospodářský růst a opět se přetaví do zvýšení inflace,“ prohlásil advokát.

celé video s Jindřichem Rajchlem můžete vidět

„Musíme s tím něco dělat, protože oni jsou připraveni ty daně zvýšit. To je celé součástí toho plánu,“ varoval na to předseda strany PRO a doplnil, že řešení růstu deficitu státu, který vede k růstu inflace, vidí v lepším státní hospodaření. „Nemůže dojít k tomu, aby si stát dál bral peníze skrze peněženky našich lidí,“ řekl dále Rajchl.

Také jsme psali:

Mezi možnostmi, kde by vláda mohla skrouhnout své výdaje, vidí Rajchl omezení obchodování přes lipskou burzu, zastavení modernizace české armády za pomoci nákupu F–35 či státnímu aparátu zkritizoval nákup přebytečných vakcín, které se musejí následně nákladně likvidovat.

„Vláda utrácí, utrácí, utrácí, a když už neví, kde ty peníze vzít, tak si namaluje 85 miliard z windfall tax. A já vám garantuji, že z toho nevybere ani třetinu, protože ty firmy se na to připraví,“ kritizoval dále Rachl vládní balíček obsahující takzvanou „daň z neočekávaných zisků“, která se má vztahovat na energetické a petrochemické společnosti a banky, a prostřednictvím které by vláda chtěla pokrýt výdaje na zastropování vysokých cen energií. Ministerstvo financí ve svém návrhu chce, aby daň činila 60 procent mimořádných zisků firem, a to po období tří let.

„Jednoznačně dojde k tomu, že tu daň nebude platit nikdo. Těch 85 miliard je od pana Stanjury akorát namalovaných,“ doplnil předseda strany PRO Jindřich Rajchl.

Také jsme psali:

Podivil se též, že průměrná cena elektřiny zdražila v první polovině roku meziročně nejvíce ze států v Evropské unii zrovna právě v Česku a to až o 62 procent. Tvrzení, že za toto zvýšení může válka na Ukrajině je dle Rajchla pouze záminkou, což tato čísla potvrzují. 

„To jinde ta válka není? U nás je a v Německu či ve Francii není?“ nechápal, jak někdo může zdražení elektřiny v takové výši vysvětlovat pouze válkou.

„‚Je tady válka. To je univerzální zdůvodnění na všechno. Ale proč my máme nejvyšší zvýšení?“ ptal se Rajchl.„Vidím, jak dnes a denně vláda lže a neustále nám bulíkuje jednu věc za druhou a vymlouvá se pořád stejně: Babiš, válka, Babiš, válka, Babiš, válka. Za všechno může Babiš a za všechno může Putin,“ uzavřel Rajchl s podotknutím, že to je „neskutečné.“

(dan, prvnizpravy.cz, foto: fb)