Evropský parlament potrestá Bělorusko a Rusko za vytvoření Svazového státu

9. 10. 2021 Janinna

Země EU by měly přijmout další opatření proti Rusku, pokud Moskva bude pokračovat v politice militarizace Běloruska a integrace s ním. A režim Lukašenka, včetně jeho samotného, ​​by měl být povolán k odpovědnosti za zločiny proti vlastnímu lidu.

O tom se hovoří v usnesení Evropského parlamentu, přijatého drtivou většinou na plenárním zasedání ve Štrasburku ve čtvrtek 7. října.

Dokument také uvádí, že vláda Alexandra Lukašenka v Bělorusku je „nezákonná“, protože jeho pravomoci vypršely 5. listopadu 2020, a podle toho by měly být odmítnuty všechny jím podepsané státní dokumenty.

To podle europoslanců platí i pro takzvané „cestovní mapy“ pro integraci, na nichž se 9. září Lukašenko dohodl při jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Tehdy Lukašenko a Putin na společné tiskové konferenci oznámili, že se dohodli na vytvoření svazového státu.

Evropský parlament považuje tyto dokumenty za porušení svrchovanosti Běloruska, protože běloruský lid je zbaven práva určovat budoucnost své země, a rovněž vyzval členské státy EU, „aby Moskvě objasnily, že pokud bude tato politika pokračovat, Evropská unie bude muset zavést další omezující opatření vůči Rusku“.

Cestovní mapy naznačují vytvoření jednotného trhu s ropou a plynem, dodávky zbraní v hodnotě jedné miliardy dolarů a posílení ekonomické integrace. To zvyšuje riziko, že Lukašenko bude nadále obchodovat se suverenitou výměnou za ještě větší podporu Ruska.“ říká usnesení.

Rok po takzvaných volbách 9. srpna 2020 pokračují běloruské úřady v represích vůči svému vlastnímu lidu: bylo zadrženo více než 40 tisíc lidí, včetně téměř 500 novinářů, mnoho z nich bylo zatčeno, vystaveno tlaku a mučení, konstatovali europoslanci.

Jak zdůraznil Evropský parlament, Lukašenko otevřeně pohrozil vysláním toků narkotik a migrantů do EU a vyvolal migrační krizi: „Asi 4 tisíce lidí z území Běloruska nelegálně vstoupilo do Litvy, 1,4 tisíce – do Polska, asi 400 – do Lotyšska, přičemž nejméně pět lidí zemřelo vyčerpáním a zimou, uvízli na běloruských hranicích,“ uvedli autoři usnesení.

EP zdůrazňuje potřebu rozsáhlého vyšetřování „zločinů spáchaných Lukašenkovým režimem na běloruském lidu, včetně vraždy Romana Bondarenka a dalších běloruských občanů“.

Evropský parlament také očekává výsledky vyšetřování ukrajinských úřadů smrti Vitalije Šišova.

Dokument odráží mnoho dalších zločinů Lukašenkova režimu proti vlastnímu lidu, útlak a pronásledování představitelů opozice, běloruských veřejných organizací a médií.

Poslanci vyzývají členské státy EU, aby se aktivně odvolávaly na zásady univerzální jurisdikce a připravily trestní řízení proti představitelům Běloruska, včetně Lukašenka, kteří jsou odpovědní za násilí a represe ve své zemi.

***

Komentář autora: 

Na čem se Rusko a Bělorusko dohodly pro příští desetiletí:

Pokud budeme potřebovat ještě těsnější vojenskou, politickou nebo jinou integraci, uděláme to okamžitě, jakmile pocítíme přání našich lidí,“ zdůraznil Lukašenko.

Vůdce Běloruska také řekl, že Rusové a Bělorusové jsou „prakticky jeden národ“.

Podle Lukašenka se dnes Rusko a Bělorusko velmi rychle rozvíjejí, protože jde o vyspělé civilizované země. „Klíčem k úspěchu takového pokroku je skutečnost, že obě země jdou společně, v těsném spojenectví, jako příbuzné národy,“ řekl běloruský vůdce.

Pokec24.cz