Denacifikujeme Balkán zní z Bělehradu.

Napětí mezi Srbskem a Kosovem se vyostřuje

– Bělehrad/Priština

,

Mezi Srbskem a Kosovem v neděli výrazně vzrostlo napětí, které souvisí s rozhodnutím kosovské vlády zrušit platnost osobních dokladů a registračních značek automobilů vydaných Bělehradem. Nařízení má začít platit v pondělí. Politik z vládní Srbské pokrokové strany Vladimir Đukanović na Twitteru napsal, že Srbsko bude zřejmě nucené provést „denacifikaci Balkánu“.

„Všechno mi říká, že Srbsko bude přinuceno zahájit denacifikaci Balkánu. Rád bych se mýlil,“ tweetoval Đukanović, přičemž použil termín „denacifikace“, kterým Rusko obhajuje svou útočnou válku na Ukrajině.

Srbský prezident Aleksandar Vučić, který je zároveň předsedou Srbské pokrokové strany, se v neděli nechal slyšet, že „Srbsko nikdy nebylo v komplexnější a složitější situaci (ohledně Kosova) než dnes“. Vyzval sice všechny k udržení míru, zároveň ale upozornil: „Pokud nechtějí zachovat mír, říkám vám – Srbsko zvítězí“.

V Mitrovici na severu Kosova byly v neděli slyšet varovné sirény.

Od 1. srpna mají lidé, kteří přicestují do Kosova ze Srbska, dostávat doklady totožnosti pro překračování hranice vydané Prištinou s platností na tři měsíce, informuje server Rádia Svobodná Evropa. Opatření kopíruje dlouhodobou praxi, kterou Bělehrad uplatňuje pro občany Kosova navštěvující Srbsko.

Zahraniční

INCLUDEPICTURE "https://d15–a.sdn.cz/d_15/c_img_QR_v/UB1IbD.jpeg?fl=cro,0,0,1280,720%7Cres,160,,1%7Cwebp,75" \* MERGEFORMATINET

Etničtí Srbové žijící na severu Kosova na protest proti nařízení v neděli zablokovali dva klíčové hraniční přechody Jarinje a Brnjak.

Srbsko neuznává nezávislost Kosova a považuje je za svou provincii. Podle něj vláda v Prištině, kterou pokládá za dočasnou, nemá právo uplatňovat žádná administrativní opatření a regulace, například týkající se registrací automobilů. Většina zemí EU Kosovo uznává, ale například Rusko nebo Čína ne.

Srbsko, které usiluje o vstup do EU, bývá vnímáno jako spojenec Ruska. Na jeho obhajobu již vystoupila mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Vydávání dočasných osobních dokladů je podle ní krokem k vyhnání Srbů z Kosova. „Rusko vyzývá Prištinu, a USA a EU, které za ní stojí, aby zastavily provokace a respektovaly práva Srbů v Kosovu,“ prohlásila.