Důchodci přijdou o tisíce korun letos i

další roky

nes 18:10, 21.2.2023

Starobní důchodci jen letos přijdou v průměru o 7000 korun a příští rok o dalších více než 12 tisíc, na které by jinak měli ze zákona nárok. Vláda Petra Fialy (ODS) totiž v pondělí schválila návrh novely, která sníží mimořádnou červnovou valorizaci penzí.

Premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura

Článek

Jde sice o jednorázovou změnu, jenomže i od ní se budou odvíjet veškerá další přidání, protože se takto sníží základ, od něhož se budou počítat příští valorizace. Takže se v budoucnu přilepší důchodcům méně, než kdyby teď vláda zákon neměnila.

„Je to smutná věc. Vláda prostřednictvím změny valorizace řeší akutní problémy letošního státního rozpočtu, k nimž sama významně přispěla například zavedením různých slev na pojistném. Nižší červnová valorizace pochopitelně ovlivní i ty další, v příštích letech tak důchody porostou méně,“ řekl Právu místopředseda odborové centrály ČMKOS Vít Samek.

K tomu navíc vláda plánuje valorizační schéma ještě více okleštit. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU–ČSL) nevyloučil, že by mohlo dojít k trvalé změně výpočtu valorizace. Změnit se přitom mohou pravidla nejen pro mimořádné přidávání kvůli vysoké inflaci, ale i pro standardní valorizaci penzí.

Domácí

INCLUDEPICTURE "https://d15–a.sdn.cz/d_15/c_img_QR_z/NgCWS/petr–fiala–marian–jurecka–vlada.jpeg?fl=cro,0,102,1969,1107%7Cres,160,,1%7Cwebp,75" \* MERGEFORMATINET

Průměrní nárůst o 760 Kč

Jurečka už dříve řekl, že by se od ledna mohla započítávat pouze třetina růstu reálné mzdy. Podle České televize je ve hře i navyšování důchodů jen o dvě třetiny inflace. To by růst penzí v příštích letech do budoucna ještě více zpomalilo.

Ministři v pondělí mimořádně na dálku zasedli jen proto, aby schválili předlohu, na jejímž záměru se shodli už minulý týden.

Je to smutná věc. Vláda řeší akutní problémy, k nimž sama významně přispěla

Vít Samek, ČMKOS

Tedy že se změní vzorec výpočtu mimořádné valorizace, která kvůli nekončícímu růstu cen nastane v červnu. Průměrná starobní penze tím vzroste o tisícovku méně, než by rostla podle stávajících pravidel – namísto o 1770 korun půjde o průměrné zvýšení jen o 760 Kč.

„Cítili jsme nutnost sáhnout do toho mechanismu i z hlediska obecné spravedlnosti, mezigenerační solidarity a udržitelnosti do budoucna,“ zopakoval premiér Fiala.

Každý důchod má být od června navýšen o 400 Kč a k tomu naroste procentní neboli zásluhová výměra o 2,3 %. Zvýšení se dotkne i invalidních a pozůstalostních penzí.

Jednorázovou úpravu valorizace ministři odůvodňují hlavně prohlubujícím se schodkem státního rozpočtu, který s letošní mimořádnou valorizací navíc vůbec nepočítá.

Domácí

INCLUDEPICTURE "https://d15–a.sdn.cz/d_15/c_img_QJ_s/ucrWS.jpeg?fl=cro,0,374,5100,2868%7Cres,160,,1%7Cwebp,75" \* MERGEFORMATINET

Chci, aby se už dále nerozevíraly nůžky mezi důchodci

Marian Jurečka

Na to se odkazuje i Jurečka. „Chci, aby se už dále nerozevíraly nůžky mezi důchodci… Současný valorizační mechanismus vytváří to, že na lidi s nižším důchodem inflace dopadá výrazně tíživěji než na lidi, kteří mají nadprůměrné důchody. Do tohoto mechanismu budu chtít vstoupit,“ prohlásil.

A teď Sněmovna

Návrh nižší červnové valorizace nyní míří do parlamentu. Definitivně musí být schválen nejpozději 21. března.

Zvolený prezident Petr Pavel k tomu v pondělí prohlásil, že s Jurečkou bude o důchodech mluvit ve středu. „Je důležité mít informace o tom, zda to (snížení červnové valorizace) je jediné možné řešení. Tu informaci zatím nemám,“ odpověděl Pavel na dotaz, zda normu podepíše.

Sněmovní opozice úpravu odmítá a avizuje tvrdé obstrukce, které mohou trvat i několik dní a nocí. Šéf ANO Andrej Babiš pro Právo uvedl, že koalici čeká v dolní komoře „peklo“.

Domácí

INCLUDEPICTURE "https://d15–a.sdn.cz/d_15/c_img_gT_g/FXGEKO.jpeg?fl=cro,0,41,1280,720%7Cres,160,,1%7Cwebp,75" \* MERGEFORMATINET

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová připustila, že by se to mohlo dotknout i těch s přednostním právem a prakticky neomezenými možnostmi vystupování. To jsou předsedové stran, klubů i členové vedení Sněmovny.

„Je namístě vnímat, že tady musí být právo se vyjádřit a mít možnost svůj postoj vysvětlit. Zároveň takové řečnění mnohdy trvá hodiny a je jen čistou obstrukcí s cílem zamezit prosazení čehokoliv,“ řekla Právu Pekarová Adamová.

Opoziční ANO avizuje, že je také připraveno obrátit se na Ústavní soud. I podle některých právníků možná vláda rozhodla pozdě a opatření by mohlo být retroaktivní, jelikož o mimořádné valorizaci ze zákona bylo definitivně jasno už 10. února po zprávě Českého statistického úřadu o inflaci za leden.

Důchodci tak mohli legitimně očekávat valorizaci ve výši, jak je nyní stanovena v zákoně.

Ekonomové navíc poukazují, že s vysokou inflací v lednu se předem počítalo a kabinet mohl přijít se systémovou změnou už na konci loňského roku.

Bývalý rektor VŠE v Praze a bývalý člen Národní rozpočtové rady Richard Hindls v neděli v České televizi řekl, že prvky zpětné účinnosti ve vládním návrhu spatřuje.

Například ústavní právník Ondřej Preuss ale Právu řekl, že podle jeho názoru postup vlády protiústavní není.

Skandální rozhodnutí vlády poškodí důchodce

20.2.2023 13:02

Dnešní schůze vlády proběhne podle všeho online, i když je věnována tak důležité věci, jako je zkrouhnutí valorizace důchodů, která má být uskutečněna od června letošního roku.

Očekával bych od členů vlády, že u takového materiálu, který rozhoduje o životní úrovni 2,4 milionů důchodců a svým způsobem i jejich rodin, bude vláda jednat prezenčně. Tedy s osobní účastí svých členů...

Podle původního valorizačního mechanismu, který prosadila předchozí Babišova vláda, s velmi aktivní účastí tehdejší ministryně práce Maláčové, by navýšení důchodů od 1. června mělo dosáhnout průměrné výše 1770 Kč. Fialova vláda se však rozhodla, že to důchodcům trochu osolí a proto od 1. června budou i při vysoké inflaci – podle mých odhadů mezi 20 – 25% – důchody navýšeny pouze o 770 Kč. Suma sumárum, každý měsíc vyplácení tohoto navýšení vláda ušetří cca 2,4 mld. Kč. To je za sedm měsíců tohoto roku celkově cca 17 mld. Kč.

Je smutné, když vidíte v ČT či v jiné televizi kňučící ministry Fialovy vlády, kteří říkají, že je potřeba začít snižovat strukturální schodek státního rozpočtu. Ano, strukturální schodek dosahuje už cca 250 mld. Kč. Ale vláda se nestydí v této situaci uvažovat o nákupech superdrahých zbrojních systémů a zbraní. Podle všeho 24 amerických stíhaček F–35, schopných nést rakety s jadernými hlavicemi, může stát až 120 mld. Kč. Za babku nebudou ani německé Leopardy. Dodávka 50 nových německých Leopardů má stát nejméně cca 20 mld. Kč. A už nemluvím ani o dalším zbrojním šrotu, který tato vláda plánuje na úkor důchodců a vlastně nás všech nakupovat, i když na to republika zjevně nemá. Pak se samozřejmě musí vzít od úst důchodcům, protože ti tradičně drží ústa a většinou nedemonstrují. Prostě se nebrání. Jsou svým způsobem bezbranní.

Vláda před nedávnem zrušila EET, z něhož plynuly do státního rozpočtu za rok platby cca ve výši 15 mld. Kč. Tedy zhruba podobná suma, kterou teď vláda chce ušetřit na důchodcích. Takže na něčem se šetří (na důchodcích) a jinde se rozhazuje plnými hrstmi. Přitom je potřeba říci, že vláda o takových věcech, jako je systematické oškubávání důchodců před necelým rokem a půl ve volbách do sněmovny nehovořila. Proč také? Kdo by ji pak volil?

Vláda se stará v první řadě o válku na Ukrajině. Na ukrajinskou válku už vláda „věnovala“ přes 28 mld. Kč. A to aniž by se snažila podrobněji strukturovat tuto sumu, abychom věděli, z čeho se vlastně skládá....

V zemi je podle všeho nejméně tři čtvrtě milionu ukrajinských uprchlíků. Samozřejmě lidem v nouzi je potřeba pomáhat, ale vše má svoje meze. Zhruba 90 tisíc z nich je oficiálně zaměstnáno. Řada z nich je jistě zaměstnána tak nějak na dobré slovo, tedy „na černo“. A pak jsou zde tisíce velmi dobře situovaných ukrajinských mužů, jež bych spíše očekával na bojišti, kteří si najímají za velké peníze nájemní byty, což ještě prohlubuje bytovou krizi, která u nás existuje. A to bez jakékoliv snahy této vlády prosadit zákon, který by vytvořil podmínky pro výstavbu levných obecních nájemních bytů.

Vláda dělá to, co ji občané dovolí. Očekával bych především od odborů, že v této kritické chvíli zasáhnou. A ten zásah by měl být formou pořádání masových demonstrací případně ústících v generální stávku. Nejde přeci jen o důchody, ale o celkový přístup vlády k inflaci, který je totálně pasivní. A který vrhá miliony českých občanů do chudoby.

Vláda preferuje výběr vysokých daňových příjmů z titulu inflace před snahou o snižování inflační spirály. Např. cestou ukončení války na Ukrajině anebo znárodněním zhruba 30% akcií ČEZ, které jsou v držení soukromých investorů. Plné zestátnění ČEZ by znamenalo prudké snížení cen elektrické energie na úroveň výrobních nákladů plus mírný zisk. To by pozitivně ovlivnilo jak výdaje českých domácností, tak náklady podnikatelského sektoru, kde dochází k řetězení problémů, ústících často v pády zavedených středně velkých českých firem, nemluvě o vážných problémech desetitisíců živnostníků.

Jiří Paroubek

vasevec.info