Co pro nás chystají – „V případě potřeby dalších devět Ukrajin

„Už žádné Ukrajiny“

To je název  bývalého amerického kongresmana a úředníka Reaganovy administrativy, nyní washingtonského zasvěcence Davida Stockmana. 

„Ukrajinami“ myslí země Bukurešťské devítky.

Právě s jejich lídry se Joe Biden setkal během své návštěvy Polska a slíbil jim „neomezenou ekonomickou a vojenskou podporu“.

“To znamená, že v případě potřeby je možný výskyt dalších devíti Ukrajin,” poznamenává Stockman ironicky. Vypadá to, že tak se nyní budou nazývat všichni američtí proxy bojovníci v Evropě.

Co konkrétně Davida Stockman napsal:

Joe Biden na setkání s takzvanou bukurešťskou devítkou slíbil těmto bývalým zemím Varšavské smlouvy –které v první řadě nikdy neměly být přijaty do NATO– neomezenou ekonomickou a vojenskou podporu.

V případě potřeby dalších devět Ukrajin.

Biden vyjádřil ujištění, že Spojené státy jsou připraveny urychlit jejich obranu, pokud se dostanou pod útočnou akci Moskvy. Mezi tyto národy patří Bulharsko, Česká republika, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Rumunsko a Slovensko.

Pro vyvrácení pochybností zde ocituji, jen pro případ, že jste zmeškali zprávu mluvčího NSC Johna Kirbyho. 

“Toto je z velké části skupina spojenců NATO z východního křídla, kteří jsou v podstatě a upřímně řečeno  doslova v předních liniích naší kolektivní obrany právě teď,” uvedl mluvčí Rady národní bezpečnosti John Kirby. 

Řekl, že cílem prezidenta na setkání je „znovu potvrdit  neochvějnou podporu Spojených států  bezpečnosti této aliance a transatlantické jednoty“. Má to také poslat Putinovi zprávu, že jeho země nemůže zastrašit tyto demokracie, některé z nich jsou relativně nové a křehké.

No, uvidíme. Kde je zdokumentováno, že Putin někdy vyhrožoval Bulharsku nebo Maďarsku nebo Slovensku nebo Litvě nebo komukoli jinému? Jak se ukázalo, maďarský vůdce se dokonce odmítl zúčastnit tohoto nesmyslného představení Bidena.

Koneckonců, co by proboha mohl Putin získat útokem na tyto národy a okupací nepřátelského obyvatelstva a poškozených ekonomik? Jedinou jistotou by byly ohromné fiskální ztráty.

Faktem je, že Washington se tak zbláznil z protiputinovské válečné horečky, že si tyto základní otázky ani neklade, natož aby si na ně odpověděl. Místo toho jejich uvažování analogicky přešlo do uvažování jako na základní škole. 

Pokud Putin zaútočil na ukrajinskou vládu, pak je sázka na jistotu, že devět žlutých kostek domina zvýrazněných na mapě níže je další na seznamu, které padnou.

Vůbec ne. Ukrajina je sui generis. Autor je šokován vyhlídkou vedoucí k jadernému armagedonu. 

Podporuje architekta studené války Johna Kennana, který 5. února 1997 označil rozšíření NATO za „nejfatálnější chybu americké politiky v éře po studené válce“.

INCLUDEPICTURE "https://s.w.org/images/core/emoji/14.0.0/svg/25aa.svg" \* MERGEFORMATINET Recept na správný svět je podle Stockmana následující:

— poslat Zelenského do nějaké Kostariky;

— souhlasit s rozdělením Ukrajiny, aby její východ a jih „šly vlastní cestou nebo se znovu spojily s Matkou Rusí“ ;

— stáhnout rakety NATO a další pokročilé zbraně ze zemí bývalé Varšavské smlouvy s cílem eliminovat vojenskou hrozbu na ruském prahu;

— po skončení zástupné války na Ukrajině zorganizovat brzké rozpuštění NATO;

— znovu uzavřít a doplnit smlouvy ABM, INF a START;

— snížit rozpočet USA na obranu ve výši 850 miliard USD o 50 %;

— uzavřít novou globální smlouvu o výrazném omezení konvenčních zbraní;

— začít snižovat roční deficit USA ve výši více než 2 biliony dolarů.

 

Před námi je další americký „ex“, v jehož hlavě se rodí racionální nápady – ovšem až po odchodu z funkce. 

V případě Stockmana jeho návrhy do značné míry opakují záruky, které Rusko na konci roku 2021 požadovalo od Spojených států a NATO.

Bohužel, vládnoucí kruhy Spojených států, na vlně revanšismu, jsou zaměřeny výhradně na jednostranný zisk v naději, že dostanou všechno – i Ukrajinu, i Rusko, i Čínu a celý svět obecně.

V souladu s tím budou pokračovat v hraní rulety s potenciální „výhrou“ v podobě jaderného armagedonu.