Brusel - Žádné jesličky a ani Vánoce

Isabel Benjumea

31.12.2021 19:01


Poslankyně Evropského parlamentu za španělskou Lidovou stranu Isabel Benjumea požádala o zřízení jesliček připomínajících narození Ježíška během letošních a loňských svátků. Její návrh byl ale odmítnut.


Benjumeová začátkem prosince napsala předsedovi parlamentu Davidu Sassolimu dopis, ve kterém navrhla přivézt tradiční betlém z Cádizu, aby „unijní instituce mohla veřejně oslavit svátek důležitý pro miliony občanů EU“. V dopise, o kterém ve středu informoval deník ABC, poslankyně naznačila, že tímto způsobem by instituce unie mohla zdůraznit své ocenění historie, kultury a křesťanských kořenů Evropanů.


Loni bylo odmítnutí odůvodněno argumentem, že betlém „se může zdát urážlivý “. Letos předseda parlamentu Sassoli na návrh poslankyně ani nereagoval a po jejím naléhání výstavní kancelář EU odpověděla, že betlém nemůže být vystaven kvůli pandemii.


Je pobuřující, že považují jesle za urážlivé, řekla poslankyně Benjumeová a dodala, že pokud použijeme toto kritérium, proč navštěvovat katedrály v Evropě nebo chodit do muzea El Prado. Uvedla také, že „některá menšinová hnutí podporované radikální levicí chtějí vymazat křesťanství z evropské identity“. Podle europoslankyně „je šokující, že v EP není připomenuto narození Ježíše Krista, a to vzhledem k tomu, že křesťanství je hlavním náboženstvím v Evropě“.


Apelovat na Vánoce nebo křesťanství není jen aktem víry, ale i naší evropské identity – zdůraznila Isabel Benjumeová.


Připomeňme, že zamítnutí umístění jesliček se shodovalo s návrhem Evropské komise před několika týdny zasílat vánoční přání u příležitosti „svátků“ a vyhýbat se slovu „Vánoce“.


Foto: Isabel Benjumeová


http://vasevec.parlamentnilisty.cz/brusel-zadne-jeslicky-ani-vanoce