B. Posselt nemůže dát premiéru A. Babišovi šanci a nemůže mu jí také ani vzít

 

Nevíme za koho B. Posselt mluví, když prohlašuje, že českému předsedovi vlády dá šanci. Pokud mluví za landsmanšaft, pak ani když si stoupne na špičky a nafoukne se, na postavení českého premiéra nemůže nic změnit. Nemá na něj žádné páky.  Otevřeně a silně sudetofilní strany, KDU a TOP 09, mají dost problémů samy se sebou. Proněmecká ČSSD je v přestavbě. B.Sobotka, L. Zaorálek, V. Špidla a M. Marxová jsou na stranické periférii. Je otázkou, kde skončí. A pokud jde o ODS, pan P. Fiala, její předseda  zřejmě i nadále zachovává landsmanům svou přízeň, ale opatrně. Navenek se však tváří téměř neutrálně. Takže stoupenci landsmanšaftu v ČR představují spíše hromádku neštěstí, než nějakého spolehlivého spojence.

 

A pokud jde o tzv. sudetoněmecký landsmanšaft (SL) a jeho vůdce, pak je dobré si připomenout, jak k přímému jednání mezi SL a vládou ČR došlo. Po nastoupení do funkce premiéra bavorské vlády, dlel H. Seehofer dost často v Praze. Jednou sebou přivezl snad plný autobus landsmanů. Jednal i s předsedou vlády ČR panem P. Nečasem. Několikrát zřejmě ztratil slovo o tom, jak sudeti již netrpělivě čekají na přímá jednání v českou vládou. Ale jeho slova nepřinesla v předmětném směru výsledek. A tak, když přijela do Prahy paní A. Merkelová, i když zde byla pouze na několik hodin, nalezla si chvilku, aby o přání SL jednat s českou vládou informovala premiéra Nečase. Teprve potom se kola rozjela. A P. Nečas za několik měsíců poté pronesl velký projev před bavorským zemským sněmem. Landsmani a Bavoři mu tleskali ve stoje, Češi na něm nenechali niť suchou. Hodně nasliboval, ale neměl čas plnit. Musel odejít z funkce předsedy vlády. To bylo v české kotlině radosti.

 

Potom převzal přípravu na jednání s landsmany do svých ochotných rukou B. Sobotka. Konečně v prvních měsících  r. 2016 došlo k prvním jednáním mezi vedením SL a představiteli české vlády. A pak to šlo všechno jako na drátě. Dokonce D. Herman a P. Bělobrádek mluvili jaké zástupci české vlády na sjezdech landsmanů. Ale vládní koalice, konkrétně KDU a ČSSD,  pak u českého lidu hodně prohrála. Volby ukázaly, jaké důvěře se uvedené strany těší. KDU se jakž takž udržela v parlamentu. ČSSD utrpěla takovou volební porážku, že se z ní dosud nevzpamatovala.  Zvednutý prst českého lidu varuje další potencionální kolaboranty. Premiér Babiš jistě nebude začínat se svou vládou tam, kde skončila ta Sobotkova.  Naopak! Pan premiér ve svém dopisu z 29. ledna 2018 píše: „Ujišťuji Vás, že naše vláda rozhodně nehodlá vést se Sudetoněmeckým krajanským sdružením žádná jednání a považuje právní a majetkové otázky související s druhou světovou válkou a poválečnými událostmi za uzavřené.“

 

Věříme, že svá slova premiér A. Babiš myslel vážně. Věříme, že s landsmany jednat nebude on, ani nikdo z vlády ČR. Doby Sobotků, Zaorálků, Hermanů, Bělobrádků a Marksů jsou pryč!

J. Skalský