Američané jsou připraveni vydržet půl roku Rusové věčnost

(LCI TV vrací Francouze zpět do reality)

Rusové jsou připraveni obětovat se v zájmu vítězství“ (Thierry Walton, únor 2023). „Američané jsou připraveni obětovat kohokoli pro svou ekonomiku“ (zpráva RAND Corporation, leden 2023).

Nepříjemné, pro Evropu. Místo ohlášeného vítězství Kyjeva se Ukrajina dočkala ruské ofenzívy a stavu na frontě, který se blíží katastrofě. Místo ruské ekonomiky zničené sankcemi je tu prognóza MMF o jejím růstu v letech 2023–24 a růst bude vyšší než v západních zemích.

A nyní přicházejí novinky zpoza oceánu, které při bližším zkoumání mohou zastínit vše ostatní.

Iniciátorem je Pentagon, respektive s ním úzce spojená nezisková organizace „RAND Corporation“. Americké vojenské oddělení tuto organizaci často používá k neformálnímu vyjádření svého postoje k nejvýznamnějším otázkám.

Takže “RAND Corporation” v lednu připravila zprávu: U.S. Policy and the Trajectory of the Russia–Ukraine Conflict (Vyhnout se dlouhé válce. Politika USA a trajektorie rusko–ukrajinského konfliktu).

Popravdě řečeno, zpráva sama o sobě je průměrná, 25 stran ospalého, místy uplakaného textu, který kvůli nedostatku seriózní analýzy by to stěží dotáhl na semestrální práci.

Jeho hodnota je ale v závěrech.

Zde je ten hlavní: “Kontrola území, i když je pro Ukrajinu nesmírně důležitá, není pro Spojené státy tím nejdůležitějším aspektem války. Věříme, že kromě zamezení možné eskalace konfliktu ve válku mezi NATO a Rusko, pokud jde o možné použití ruských jaderných zbraní, cíl vyhnout se vleklé válce je pro USA také mnohem větší prioritou než pomoci Ukrajině znovu získat kontrolu nad ztracenými územími“.

O tom, že se toto dílo objevilo z nějakého důvodu, svědčí to, že se ve vlajkových lodích amerického tisku (1. února) a (4. února) objevily dva články věnováné tomuto výtvoru mimomanželské „dcery“ Pentagonu.

i se chopily a rozvinuly hlavní myšlenku, která se zprávou táhla, jak červená nit – Američané chtějí ukončit konflikt co nejdříve a za každou cenu.

Skutečným důvodem k obavám evropské „beau monde“ (vzácná, vznešená společnost) bylo prohlášení ředitele CIA Williama Burnse po jeho návratu z cesty do Kyjeva.

Burns, ačkoli se neodvolával na zprávu “RAND Corporation” (není vhodné, aby důstojník CIA citoval kvazi–Pentagonskou kancelář), se držel jejich teze: „Nemyslíme si, že Putin chce skutečně vyjednávat a situace by měla být rozhodnuta „na místě“ během příštích 6 měsíců. Naším úkolem je ukázat Putinovi marnost jeho záměrů dalšího postupu na Ukrajině…“.

Zpráva Washingtonu Evropany zaskočila. Proč je na všechno čas jen 6 měsíců a co čeká spojence za šest měsíců? Velmi pozoruhodná společnost se sešla, aby o tom diskutovala ve (Musíme Putinovi ublížit, a to rychle. William Burns, ředitel CIA).

Otázka moderátora: Nejvzácnější případ, kdy ředitel CIA učinil veřejné prohlášení. Co to znamená?

Magali Barthezová (žurnalistka LCI): “Američané si uvědomili, že je nemožné posadit Rusy k jednacímu stolu. Dynamika je na straně ruských jednotek. Moskva se rozhodla, že válka bude dlouhá a provedla mobilizaci. Američané chtějí dát Rusům jasně najevo, že jejich cíle jsou nedosažitelné. A Burns o tom mluvil. Musíme pochopit, že ve Spojených státech již několik týdnů probíhá debata o tom, jak zastavit válku. Američané potřebují rychlé řešení. A všechny řeči o dodávkách zbraní jsou potřeba k tomu, aby Moskvu dostali k jednacímu stolu a zajistili příměří. Tento konflikt těžce tíží Spojené státy.”

Claude Blanchemaison (bývalý francouzský velvyslanec v Rusku): “Američané chtějí ukončit válku. Kvůli ní se nemohou soustředit na Čínu. Navíc se blíží prezidentské volby. Odtud se odvíjí Burnsova cesta do Kyjeva a nabídka vzdát se 20 % území ve prospěch Ruska. Jak vidíme ze zprávy, Spojené státy již souhlasí i s rozdělením území Ukrajiny. A to je velmi důležitý obrat. I když celkově není jasné, co Burns chtěl vlastně říci.”

Moderátor: Proč se USA rozhodly ukončit tuto válku, proč 6 měsíců? Náš publicista Mathieu Carmen se seznámil se zprávou „korporace RAND“.

Mathieu Carmen:Podle autorů zprávy jsou náklady na konflikt pro Spojené státy a pro svět příliš vysoké. Čím déle trvá, tím větší je pravděpodobnost použití jaderných zbraní a riziko konfrontace mezi NATO a Ruskem. A co je důležitější, zvyšuje se pravděpodobnost, že Rusko získá nová území kromě Krymu a Donbasu. Zpráva se také zaměřuje na válkou vyvolaný ekonomický pokles ve světě, růst cen energií a obilí, jehož vývoz se snížil o 70 %.”

Nápis na obrazovce: “Rychlý mír – nová obsese Američanů?”

Otázka moderátora: Jak plánují Američané zastavit válku?

Mathieu Carmen: “Přivedou ji do patové situace, kdy ani jedna strana nebude schopna dosáhnout absolutního vítězství, proto se Ukrajina bude muset vzdát Donbasu a Krymu. Zpráva předkládá mnoho způsobů, jak přimět Moskvu k jednání, například zmírnění režimu sankcí proti Rusku“.

Moderátor: Ano, tato zpráva opravdu hodně mění.

Pascal Bonifas (ředitel Institutu IRIS): “RAND Corporation je organizace velmi, velmi blízká Pentagonu a můžeme předpokládat, že text zprávy je schválen Pentagonem. Zpráva je zkušební balón. Ale první prohlášení bylo ještě dříve, když předseda Sboru náčelníků štábů Spojených států amerických Mark Milley prohlásil, že není možné vrátit Krym Ukrajině.

Biden samozřejmě říká, že bude Ukrajině pomáhat až do vítězství. Nikdo ale nedefinoval, co se rozumí „vítězstvím“. (Pascal Bonifas si v době vysílání zřejmě ještě nestihl přečíst zmíněné články v amerických novinách, v nichž autoři začali připravovat americkou veřejnost na myšlenku, že tolik vytoužené vítězství … už bylo dosaženo!!! Argumenty jsou – za prvé: podařilo odtrhnout Rusko od evropské pupeční šňůry. Za druhé: ruská ekonomika je roztrhána na kusy. Argumenty jsou samozřejmě takové „zvláštní“, ale pro amerického laika budou stačit).

Zpráva je do jisté míry vzkazem Ukrajině, aby nebyla příliš náročná, jinak může dostat ještě méně. To jsou otevřené dveře pro Rusko a způsob, jak vyvinout nepřímý tlak na Ukrajinu. Washington, když se mu zdálo, že je možné pokořit Moskvu, Kyjevu aktivně pomáhal. Ještě před měsícem a půl jsme hovořili o kolapsu ruské armády a hrozící ztrátě všech území, které Rusko získalo. Je ale zřejmé, že tomu tak zdaleka není.

Američané se snažili rozehrát kartu totálního vítězství, ale nevyšlo to. A nyní vzali iniciativu do svých rukou a vyslali signál znepřáteleným stranám, že lze dosáhnout rychlejšího ukončení konfliktu.“

Moderátor: Pozice Rusů je nyní taková: tato válka bude pokračovat a pokračovat, máme dostatek zdrojů a vyčerpáme Západ (všichni ve studiu smutně přikývli). Existují dvě strategie: americký „rychlý úder“ vs. ruská „opotřebovací válka“.

Thierry Walton (žurnalista, specialista na Rusko): Nenechte se zmást. Přání Američanů dosáhnout rychlého vítězství je jedna věc, realita je úplně jiná. Nepodařilo se jim toho dosáhnout v Koreji a na mnoha dalších místech. Je zřejmé, že Putin se rozhodl pro dlouhou válku. Jeho projev ve Volgogradu je odkazem na bitvu u Stalingradu, na Velkou vlasteneckou válku.

A nemůžeme jeho slova ignorovat a říci: “Je to jen řeč, prostě propaganda.” Ne, to je to v čem se Rusové vaří celý život, v tom vidí v svůj osud a jsou tak vychováváni od dětství. Jsou připraveni na oběti, protože jejich předkové se dříve obětovali.

A Rusové mají dobré důvody pro přechod k dlouhé válce. Mají zdroje (lidské i materiální) a sovětská minulost naznačuje, že jsou připraveni pro vítězství přinést oběti.

Takže to vypadá, že Rusové jsou připraveni k sebeobětování v zájmu vítězství. Američané jsou připraveni obětovat Ukrajinu pro své vlastní účely. A musím říct, že Putin je dnes realitě blíž než Biden. Rusko je připraveno na dlouhou válku a povede ji. Co se týče Američanů a jejich schopnosti zastavit Rusy za 6 měsíců – tím si nejsem vůbec jistý.

Ve skutečnosti je zpráva „Rand Corporation“ porážkou Ukrajiny. Před námi se odkrývá vyhlídka, která by měla mezi Ukrajinci vyvolat extrémní úzkost. A Američané mají dostatek pák, aby je donutili k jednání.

Jedinou možností, jak jim pilulku osladit, je garantovat přijetí země do EU a NATO. Ale Evropané do toho nepůjdou. Jedním slovem, vypadá to, že pilulka bude hořká.”

Pro Pokec24 přeložila Janinna