Absurdní a výhrůžné, prospal poslední roky, reagují na Zemana sudetští Němci

10. prosince 2021  15:27


Za absurdní výhrůžné gesto považují sudetští Němci výhradu českého prezidenta Miloše Zemana, který odmítá jmenovat ministrem zahraničí kandidáta Pirátů Jana Lipavského mimo jiné i kvůli jeho návrhu, aby se příští Sudetoněmecké dny konaly na českém území. V prohlášení to dnes uvedl nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt.


Posselt míní, že ke „strašení zlým sudetským Němcem“ se uchyluje v Česku jen ten, kdo nevidí žádné jiné východisko vnitropolitických sporů. Vytažení sudetoněmecké karty podle Posselta dokazuje, že takový člověk prospal poslední roky česko-sudetoněmeckého usmiřovacího procesu a že ještě nedorazil do Evropy 21. století.

Posselt si dlouhodobě přeje, aby se některý z dalších sjezdů uskutečnil v Česku. Zdůrazňuje ale, že se tak stane pouze, až proti tomu nebude mít Praha námitky.

Sjezd uspořádáme v okamžiku, kdy nám Česko vyšle signál, že takové setkání bude v pořádku,“ řekl na červencovém sjezdu v Mnichově s tím, že sudetští Němci v klidu vyčkají na další vývoj. Bývalý německý ministr vnitra a někdejší bavorský premiér Horst Seehofer k tomu doplnil, že myšlenku sjezdu sudetských Němců v jejich bývalé vlasti považuje za velikou. 

Z Československa byly po druhé světové válce odsunuty asi tři miliony Němců. Podle česko-německé komise historiků přitom přišlo o život 15 až 30 tisíc Němců. Během předešlé více než šestileté nacistické nadvlády zahynulo kolem 320 až 350 tisíc obyvatel někdejšího Československa.

Autor: ČTK

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/predstavitel-sudetskych-nemcu-bernd-posselt-reakce-na-zemana-a-lipavskeho.A211210_152319_zahranicni_jan