Štrougal a Jakeš čelí v Německu trestnímu oznámení kvůli zabíjení na hranicích

26. 8. 2016, 12:00, Novinky, ČTK

Někdejší komunističtí funkcionáři Milouš Jakeš, Lubomír Štrougal a Petr Colotka čelí spolu s 64 dalšími českými a slovenskými občany trestnímu oznámení. Za zabití pěti Němců na československých hranicích je německému nejvyššímu státnímu zástupci podala Platforma evropské paměti a svědomí. V pátek to oznámila ředitelka organizace Neela Winkelmannová.

Platforma se podle ní obrátila s pomocí berlínské advokátní kanceláře na německého žalobce kvůli tomu, že v Česku vyjma čtyř spíše řadových pohraničníků nebyl nikdo za usmrcení emigrantů potrestán.

Jakékoli snahy o potrestání odpovědných činitelů minulého režimu za zločiny proti lidskosti nebyly úspěšné, proto platforma podle Winkelmannové zvolila německou cestu a podala trestní oznámení pro vraždu – zabíjení z nízkých pohnutek.

Konrad Menz z advokátní kanceláře uvedl, že podle německé judikatury jde o nepromlčitelné trestné činy. Upozornil, že podle verdiktu Spolkového soudního dvora zodpovědnost za ně nesou všichni, kdo se na nich podíleli.

Oznámení se týká mimo jiné smrti východoněmeckého uprchlíka Hartmuta Tautze, který byl před 30 lety na hranici u Bratislavy roztrhán psy pohraničníků. [celá zpráva]

Další z obětí je Richard Schlenz, kterému se v roce 1967 povedlo přeplavat Dunaj u Děvína a byl českým pohraničníkem zastřelen až na rakouském břehu. Mezi oběti patří rovněž Johann Dick z Bavorska, který byl v roce 1986 při pátrání pohraničníků po polských uprchlících střelen na německém území, odtažen na české a zemřel při převozu do nemocnice.

Za mrtvé na hranici hrozí Jakešovi a Štrougalovi v Německu doživotí

1. 9. 2016, 15:50 – BerlínČTK

Špičkám československého komunistického režimu, které v Německu čelí trestnímu oznámení kvůli zabití pěti německých občanů na hranicích, hrozí až doživotní vězení. Mnohem pravděpodobnější je ale nižší trest, řekl advokát Konrad Menz, který se případu věnuje. Padesátiprocentní je podle něj šance, že budou obžalováni.

Podle německé judikatury jde o nepromlčitelné trestné činy a odpovědnost za ně nesou všichni, kdo se na nich podíleli, uvedl Menz. Trestnímu oznámení, které podal za Platformu evropské paměti a svědomí německému nejvyššímu státnímu zástupci, čelí 54 českých a 13 slovenských občanů, včetně bývalého šéfa komunistů Milouše Jakeše a někdejších komunistických premiérů Lubomíra Štrougala a Petera Colotky.

Pro proces není precedens, ale trestní oznámení podle něj svou logikou navazuje na podobné vnitroněmecké případy.

„Nejvyšší státní zástupce teď přezkoumává podklady, které jsme předložili,” uvedl Menz, podle něhož jde o stovky stran materiálů, které vycházejí mimo jiné z informací českých a slovenských archivů. Pokud je nejvyšší státní zástupce, který se také může rozhodnout, že do případu zapojí další žalobce, bude chtít doplnit, je na to Platforma evropské paměti a svědomí připravena.

50 na 50

Jak dlouho může přezkoumání dokumentů trvat, se podle něj jen složitě odhaduje. Podobné je to podle Menze se šancemi, že nejvyšší státní zástupce komunistické předáky obžaluje: „Je to těžké, protože to je nově postavený případ, ale řekl bych, že šance jsou nejméně 50 na 50,” míní.

Kdyby případ dospěl k obžalobě, bude třeba podezřelé vydat, protože v Německu není možné někoho odsoudit v nepřítomnosti. Délka případného trestu by závisela na způsobu posouzení trestného činu. „Pokud by byli obžalováni a odsouzeni za vraždu, bylo by nejdelším trestem doživotí,” poznamenal Menz. Zároveň ale připomněl případy, kdy lidé odsouzení za podíl na holokaustu odcházejí i vzhledem ke svému vysokému věku od německých soudů s několikaletými tresty.

Německé paralely

V případě Jakeše, Štrougala a dalších se však nejedná jen o řadové funkcionáře, nýbrž i o předáky bývalého režimu. „Tyto vysoké činitele, kteří seděli ve vysokých úřadech, můžeme možná nejlépe porovnat s Egonem Krenzem, který byl u nás v Německu odsouzen jako poslední komunistický šéf,” míní advokát. Krenz byl v 90. letech odsouzen k šesti letům a šesti měsícům vězení, protože nesl spoluodpovědnost za hraniční režim východního Německa, který si vyžádal množství obětí. Propuštěn byl po necelých čtyřech letech.

Aktuální trestní oznámení se týká mimo jiné smrti východoněmeckého uprchlíka Hartmuta Tautze, který byl před 30 lety na hranici u Bratislavy roztrhán dvěma psy pohraničníků, nebo Gerharda Schmidta, který byl zastřelen na Tachovsku, když se s manželkou a třemi dětmi pokusil uprchnout do Bavorska. Pohraničníci byli za jeho zabití odměněni, nikdo nebyl odsouzen. [celá zpráva] Oznámení se týká mimo jiné smrti východoněmeckého uprchlíka Hartmuta Tautze, který byl před 30 lety na hranici u Bratislavy roztrhán psy pohraničníků. [celá zpráva]

Další z obětí je Richard Schlenz, kterému se v roce 1967 povedlo přeplavat Dunaj u Děvína a byl českým pohraničníkem zastřelen až na rakouském břehu. Mezi oběti patří rovněž Johann Dick z Bavorska, který byl v roce 1986 při pátrání pohraničníků po polských uprchlících střelen na německém území, odtažen na české a zemřel při převozu do nemocnice.