Švejk se zamýšlí nad metály Ostrčilíka a Vokřála od Němců

 

Pane Švejk, ozvala se paní Müllerová z pavlače, četli vo těch metálech, co dostali ten pan Vokřál a ten pan Ostrčilík z Brna vod samej německej vlády? Ja, paní Müllerová, pravil Švejk nemoha nalézti lahvičku opoleldoku. Tož voni si to voba moc a moc zasloužili, té práce pro německou věc v tom našem Krachistánu, dyk to je hrozný, ruskej agent na Hradě, premiér unáší synka na Krym - považte rovnou do chřtánu těch nejhorších! Tady už dávno mělo být stanný právo na ty ruský agenty, není tady žádná vostražitost , i ty bisáci to říkají. bdělost a vostražitost - to tu schází! To vachmajtr Flanderka v Putimi, to byly jiný grády. Akorát ten Pepek Vyskoč nebyl zrovna košér, ale co naplat, jakej materiál je k dispozici, s tím se muší dělat. To je jako s tím manšaftem na vojně, taky to dycky není ideální.

 

No ale voni ten pan Ostrčilík se tak v tom Brně snaží a snaží - dycky na tech sudetskejch marších ordinýruje. A považte, voni se eště najdou lidi -a vzdělanci dokonce nejakéj profesor Žampach psal, že prej to není pravda vo tom vraždění u Pohořelic,a nejakej archivář, má takový divný méno - jo už sem si vzpomenul, nejakej doktor Kordiovský, dokonce prej našel dokumenty, že tam nebyly zahrabaný voběti střílečky, ale že voni umřeli na tyfus či co.  A že pod tým křížkem, co tam vystavěli Němci, vůbec žádný voběti nejsou! Tak a pak se vobětujte pro sudetský zájmy, když voni to mají tak dobře sesumírovaný, to je pak těžká věc! 

 

Nojo, voni v tom Brně se dokonce zfechtovali ty pamětníci prej toho vyhnání Čechů ze Sudetenlandu, a inštalýrovali tam pamětní desku na Křenový ulici, jo, prej na památku 350ti tisíc Čechů, to je hrozný číslo, ! To se pak moc těžko hájí sudetská věc v Brně, dyk to přece vokolo Brna, to byl samej Němec, Mödritz byly Modřice a Maxdorf byly Dvorska, to jenom ti královopolští Češi byli vodjakživa nespolehliví, už za císaře pána cvičili na sletě a když  za první války brněnská tramvaj povalila toho dřevěnýho Wehrmanna, jako obránce Brna, tak se tomu strašně chechtali a složili na to i básničku, to pak máte těžký s takovejma vlastencama.

 

Víte, pak ti páni Vokřál a Ostrčilík to v takovým neosvíceným městě mají moc těžký, a tak když jim tam německej pán dal ty metály, tož voni si to moc zaslouží!

Nejlíp by bylo, kdyby se zase začaly dávat ty Svatováclavský vorlice, jako za prvního protektorátu. Ale vona Unie už na něco zase přijde, dyť to je přece naši širší vlast, jako bylo to krásný Rakousko-Uhersko, ? Zakončil pan Švejk svou hlubokomyslnou úvahu o medailích pro pány Ostrčilíka a Vokřála od německých přátel.

 

Vyslechl a zapsal Jiří Jaroš Nickelli, ČSOL Brno