Řehka Nikdy jsme nebyli blíž konfliktu mezi Ruskem a NATO

dnes 18:19, 10.10.2022

ČTK

Za posledních několik desetiletí nebylo Rusko a NATO blíže reálnému konfliktu, ani konvenčnímu, ani jadernému, než nyní. Na pondělní konferenci na téma Ruské mocenské a vlivové působení proti (střední) Evropě a naše reakce to řekl náčelník generálního štábu české armády Karel Řehka. Konflikt by na Česko měl značný dopad, situace je vážná, uvedl.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Náčelník generálního štábu české armády Karel Řehka

Článek

Doba varování před případným konfliktem na evropském válčišti může být poměrně krátká, řekl Řehka. Za výhodu označil, že nyní má NATO v Evropě jasně definovaného protivníka. „Další věc, která se změnila pro mě jako pro vojáka, je, že mám jasně definovaného protivníka tady v Evropě,“ prohlásil. „My jsme se styděli nazývat Rusko hrozbou nebo protivníkem nebo něčím podobným, zatímco oni nás tak označují, chovají se tak k nám,“ řekl.

„Je potřeba si říct, že já jako náčelník generálního štábu mám absolutně jasno, že jestli budu s někým válčit tady na evropském válčišti, kdo to je. V současné době, s největší pravděpodobností, je to Ruská federace,“ řekl.

Pokud Putin použije jadernou zbraň, NATO zlikviduje veškeré ruské síly na Ukrajině, řekl generál

Řehka míní, že není možné doufat v rychlý konec rusko–ukrajinského konfliktu. „Stát se může cokoli, ale já ho spíš nevidím,“ poznamenal. Konflikt podle něj také nemá žádné dobré řešení. „Teď se bavíme, jak špatné – víc nebo méně – to řešení do budoucna bude,“ řekl.

Zdůraznil, že Česko musí být platným spojencem v NATO. „My, jako Armáda České republiky, se bráníme a budeme se vždycky bránit v rámci Aliance,“ prohlásil. Musíme být platným spojencem, dodal. Upozornil proto mimo jiné na nutnost stabilního rozpočtu na obranu. Připomněl, že armáda dělá řadu věcí, pomáhala při pandemii covidu, pomáhala při povodních. „Neměli bychom zapomínat, k čemu máme armádu a ozbrojené síly,“ řekl. Armáda je od toho, aby bojovala, má se připravovat na boj a v této roli je nezastupitelná, uvedl.