Čechoslováci v bitvě u SokolovaUmírají poslední pamětníci mnichovské zrady i následné německé okupace v březnu 1939, umírají poslední váleční hrdinové. Od konce 2.světové války uplynulo více než 70let. Často zapomínáme, že po dnech zrady a ponížení, přišly dny obětí, statečnosti a následného vítězství. Po slzách smutku, beznaděje, přišly slzy radosti i vděku. Dnes na mnohé oběti a hrdiny druhé světové války často zapomínáme. Zcela neprávem….

Na rozdíl od jiných evropských států a národů, jsme nestavěli kolaborantské legie, nezúčastnili jsme se hitlerovského válečné tažení. Právě naopak, se zbraní v ruce jsme bojovali proti fašismu, ve Španělsku, v Africe u Tobruku, nad Británií, v SSSR, ale i v domácím odboji….


Zejména proto si v těchto dnech si připomínáme 78. výročí bitvy u ukrajinského Sokolova, nedaleko Charkova. Druhá světová válka v té době vrcholila. Hlavním bojištěm v Evropě byla zejména východní fronta a právě zde, 8. března roku 1943, vojáci Československého polního praporu v SSSR, svedli svůj první boj proti německým okupantům.


V bitvě u Sokolova naši vojáci, pod velením npor. Otakara Jaroše, odolávali německé přesile a útoku nacistických tanků. Svůj úkol splnili a útok nepřítele zastavili. Jejich statečné bojové vystoupení i dnes vzbuzuje obdiv a pocit úcty. Padl velitel roty npor. Otakar Jaroš a dalších 85 našich vojáků. Nadporučík Otakar Jaroš se stal nositelem nejvyššího sovětského vyznamenání, titul Hrdina SSSR obdržel, jako první cizinec. Bitva u Sokolova podpořila všechny domácí odbojové složky, byla významná i pro budoucí obnovu republiky.


Československá vojenská jednotka na východní frontě nabývala na významu. Z praporu se stala brigádou a nakonec i armádním sborem, který se podílel na osvobození Kyjeva, Bílé Cerekve a následně se 6.října 1944 vstoupil na území republiky a podílel se na jejím osvobození.


Boj Čechoslováků u Sokolova je nutno si i dnes připomínat. V médiích je snižováno naše národní vědomí a národní hrdost. Dnešní noví vykladači dějin, chtějí překreslit dějiny II.světové války. Z viníků války udělat oběti. Chtějí nechat zapomenout na její hrůzy, snížit hrdinství vojáků Rudé armády. V Československu našlo svůj hrob přes 130.000 sovětských vojáků.

V nadcházejících dnech si také budeme připomínat 15. březen 1939, kdy došlo k obsazení pomnichovského Československa. Naši hrdinové od Sokolova napravovali před 74 lety politiku usmiřování či naivity Anglie a Francie vůči Hitlerovi v Mnichově. Ani na to dnes nezapomínáme.

Přemysl Votava

(České národní sdružení)