Čínská armáda se připravuje na válku během amerických provokací

Spojené státy zasahují do suverenity a územní celistvosti Číny. Prohlásil to 4. listopadu oficiální zástupce čínského ministerstva obrany Tan Kefei se zdůrazněním, že Washington narušováním míru a stability v Tchajwanském průlivu prudce vyhrocuje situaci.

Z vojenské přehlídky

5. listopadu 2022 – 07:20

„Lidová osvobozenecká armáda Číny (PLA) se neustále připravuje na válku na pozadí provokativních akcí Spojených států, které se stále více snaží využít Tchaj–wan k zadržování ČLR," řekl a ujistil, že čínská armáda „rozhodně zastaví jakékoli pokusy zajistit takzvanou nezávislost ostrova. Stejně jako akce separatistů, vměšování vnějších sil do vnitřních záležitostí Číny.“

Čína oceňuje postoj ruského prezidenta Vladimira Putina k otázce Tchaj–wanu. Připomeňme, že Vladimir Putin ve svém projevu na zasedání Valdajského klubu poznamenal, že ruský postoj k tchajwanské otázce zůstává nezměněn. „Moskva považuje ostrov za nedílnou součást Čínské lidové republiky," řekl.

Návštěvy nejvyšších představitelů Spojených států na Tchaj–wanu jsou podle Putina v Rusku vnímány jako provokace.

Tchaj–wan je řízen vlastní správou od roku 1949, kdy na ostrov uprchly zbytky kuomintangských sil vedených Čankajškem (1887–1975), které byly poraženy v občanské válce v Číně. Od té doby si Tchaj–pej uchoval vlajku a některé další atributy bývalé Čínské republiky, které na pevnině existovaly ještě před nástupem komunistů k moci. Podle oficiální pozice Pekingu, kterou podporuje většina zemí včetně Ruska, jde o jednu z provincií ČLR.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)