Čína varuje USA – "Pokud se někdo rozhodne oddělit Tchajwan od Číny, čínská armáda nebude váhat a začne válku, bez ohledu na cenu“

Čínský ministr obrany oznámil, že je připraven potlačit pokusy o izolaci Tchaj–wanu od Číny. 

„Pokud se někdo rozhodne oddělit Tchaj–wan od Číny, čínská armáda nebude váhat a začne válku, bez ohledu na cenu,“ varoval.

Čína nebude váhat jít do války, bez ohledu na cenu, pokud Tchaj–wan vyhlásí nezávislost. Toto varování vyslovil čínský ministr obrany Wei Fenghe během jednání s šéfem Pentagonu Lloydem Austinem.

Šlo o první osobní setkání Wei Fengheho s jeho americkým kolegou.

Americký ministr obrany ujistil, že americká strana podporuje politiku „jedné Číny“, ale poznamenal, že akce čínské armády v regionu jsou „neprofesionální a nezodpovědné“. 

Jeho čínský protějšek prohlásil, že Spojené státy svými dodávkami zbraní na Tchaj–wan „vyvolávají nestabilitu“.

Mluvčí čínského ministerstva obrany se domnívá, že tímto způsobem čínský ministr varoval Austina před připraveností k vojenské akci.

„Pokud se někdo rozhodne oddělit Tchaj–wan od Číny, pak čínská armáda nebude váhat zahájit válku, bez ohledu na možné ztráty,“ citoval mluvčí ministra.

Dodal, že Čínská lidová osvobozenecká armáda hodlá rozhodně chránit suverenitu a územní celistvost země. Americkým úřadům tak dal jasně najevo, že flirtování s tématem Tchaj–wanu může skončit přímým vojenským konfliktem.

Lloyd Austin zase naléhal na čínskou armádu, aby nevyvolávala nestabilitu v regionu a neměnila status quo.

Americký prezident Joe Biden již dříve oznámil „vojenskou podporu“ Tchaj–wanu proti Číně, nicméně Bílý dům poté slova amerického prezidenta vzal zpět. Předtím ostrov tajně navštívila delegace amerických senátorů.

Pokec24.cz