Čína modifikuje přístup k Jižním Kurilám

5.4.2023 10:29

Čína poprvé od roku 1964 změnila svou pozici ke Kurilským ostrovům a podle japonské zpravodajské agentury Kyodo News zaujala neutrální pozici. Existuje názor, že to může ztížit vyřešení sporů mezi Ruskem a Japonskem, protože Peking se vzdálil od linie Maa, který v tomto územním sporu Tokio podporoval.

Čínský prezident na jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem nepodpořil japonské nároky na ruská území u japonského ostrova Hokkaidó. Si Ťin–pching tak podle obeznámených čínských zdrojů obrátil dlouhodobý postoj Číny k této otázce. 

Při své návštěvě Ruska čínský prezident řekl, že Peking se v tomto sporu „nestaví na žádnou stranu“. Čína se tak rozhodla přejít k neutralitě a vzdala se pozice, kterou poprvé zaujal Mao Ce–tung v roce 1964, podle níž čtyři sporné ostrovy patřily Japonsku.

Dvoustranná jednání o ostrovech, známých v Japonsku jako „Severní území“ a Jižní Kurily v Rusku, byla pozastavena poté, co Tokio uvalilo na Moskvu represivní sankce kvůli zahájení operace na Ukrajině a snažilo se „oslabení Ruska“ využít při vznášení požadavků. Je však prý nepravděpodobné, že Moskva v této otázce ustoupí“, zvláště nyní, když se těší podpoře Pekingu.

Putin na březnových jednáních zdůraznil důležitost podpory zvláštní ekonomické zóny, zřízené na sporných ostrovech, k lítosti Tokia, v loňském roce a vyzval čínské společnosti, aby investovaly, uvedl zdroj. Takové investice nelze očekávat od jihokorejských společností. Ruský prezident naopak soudí, že Moskva nemůže očekávat po jednání mezi japonským premiérem Fumiem Kishidou a jihokorejským prezidentem Yun Suk–yeolem takové investice od jihokorejských společností.

K čínskému postoji je třeba uvést, že červenci 1964, také v důsledku rostoucích protisovětských nálad v Číně, Mao Ce–tung řekl delegaci Japonské socialistické strany (JSP) vyslané do Číny, že věří, že Rusy ovládané ostrovy „by vám měly být vráceny“ a oznámil podporu Pekingu. územní nároky Tokia. Čína v poslední době veřejně neuvedla žádný svůj postoj k této otázce, ale nezměnila ani ten předchozí – na čínských mapách byla sporná území označena jako „okupovaná Ruskem“.

Japonsko tvrdí, že Sovětský svaz se zmocnil ostrovů nezákonně krátce po kapitulaci Japonska ve druhé světové válce 15. srpna 1945. Podle Ruska tyto kroky sovětské vlády byly legální.

Jan Urbach

vasevec.info