Trojský kůň prošel

 

   Nebylo včera jednoduché dostat se do budovy Evropského parlamentu ve Štrasburku. Vstupní prostory byly lemovány posílenými kordony zásahových jednotek, policejní auta tvořila hustou hradbu. Demonstranti vztyčili na prostranství před Parlamentem mohutnou sochu znázorňující trojského koně.

   Právě tato historická figura podle protestujících symbolizuje skutečné poslání smlouvy o obchodu a investicích mezi EU a Kanadou, o níž se včera v Evropském parlamentu hlasovalo.

   Jelikož má dokument o zjednodušení obchodu mezi Evropou a Kanadou i s přílohami něco přes 1600 stran, je poměrně riskantní  odhadovat, jaké dobrodiní pro smluvní strany přinese. Jisté je jen to, že slibovaný efekt bude velice nízký v porovnání s podobnou smlouvou mezi EU a USA (TTIP), o které se už před půl rokem přestalo úplně mluvit.

   Hlavní význam smlouvy s Kanadou, obávají se její odpůrci, ovšem nijak nesouvisí ani s prakticky neodhadnutelným ekonomickým růstem, ani se stejně virtuálními přísliby nových pracovních příležitostí.

   Smysl smlouvy je v jejím „trojském“ charakteru. Je to prý danajský dar, který má umožnit nadnárodním firmám zaregistrovat se v Kanadě a odtud vykonávat tlak na státy, které by si dovolily nesouhlasit s některými jejich investičními záměry. Usnadní jim formulovat nabídky, které se prostě nedají odmítnout.

   Zároveň má smlouva umožnit ponechat nohu ve dveřích vyjednávačům o TTIP, až bude nějak odstraněna mimotarifní bariéra obchodování v podobě současného amerického prezidenta.

   Těsně před hlasováním byla ze sálu vyvedena skupina aktivistů, kteří hlasitě vyzývali poslance, aby dokument CETA odmítli. V následném hlasování byla smlouva schválena 408 hlasy. Pouze 254 nás hlasovalo proti, dalších třiatřicet poslanců se hlasování zdrželo.

   Pokud smlouvu odsouhlasí i národní paramenty, budeme mít vzácnou příležitost přesvědčit se, nakolik se antický příběh o trojském koni zakládá na pravdě. 

Prof. J. Keller

Přišlo e-mailem