Přemluv své prarodičeNení nic divného na tom, že celonárodní show, zvaná volební kampaň, má i své temné stránky. Nevkusné výroky,aféry, podrazy a účelové lži. Překrucování zamlžování a oblbování. Zvykli jsme si a bereme to jako nutné zlo, které prostě patří k věci. To všechno ale bledne vedle toho, co předvedla dvojice mládežnických aktivistů v internetem šířeném videu „ …přemluv bábu“. Sprostota, hulvátství, surovost , hloupost a nenávist. To je obsah tohoto paskvilu, který v mnohém připomíná padesátá léta, kdy jiní mládežníci v modrých košilích provolávali slávu Gottwaldovi, zatracovali americké imperialisty a žádali přísné potrestání třídních nepřátel. I mezi nimi byli herci. Třeba takoví, kteří v Plzni bourali pomník T. G. Masaryka. Také byli mladí, také toho o životě ještě mnoho nevěděli. A tak byli lehce manipulovatelní, když vlastní úsudek byl ještě v plenkách. Přesně, jako ti dnešní.

Není proto nic zvláštního, když takové mládežnické aktivisty potkáváme i dnes. Jen ta nenávist a cynismus děsí. Pokud by cílem takového videa byla jakákoli v médiích sledovaná menšina, jistě už by létala trestní oznámení a v tomto případě oprávněně. Senioři ale jsou v podstatě bezbranní a tak do nich. Hledáte viníka zadlužení a finanční krize? Přece důchodci! Nepřipomíná to něco? Třeba hesla SA v Německu 30. let? Tam za všechno mohli Židé.

Je úplně jedno, zda takové video prosazuje levici, nebo pravici. Podstatné je, že rozeštvává generace a šíří nenávist. Že v bezbřehé slabomyslnosti nabízí veřejnosti univerzálního viníka. Asi se dost dlouho nepodívám na žádný film nebo pořad s někým z této dvojice. Škoda.

Jiří Pondělíček, funkcionář ČSNSWebové stránky: www.ceskenarodnilisty.cz