Pomáhají nám zejména chudé biskupské konference, říká athénský arcibiskup

 

Řecko. “Stát nemá peníze a brzy všichni půjdeme žebrotou. Je třeba změnit stávající politiku”, naléhá arcibiskup athénské diecéze, mons. Sevastianos Rossolatos, poté, co Mezinárodní měnový fond odmítl další půjčku kolabující zemi.

 

”Stát dluží spoustu peněz soukromníkům a podnikům a neví, jak je splatit. Jde o miliardy. Hospodářství stagnuje a obchod se nehýbe – prodejny a obchody jenom zavírají. Stát z nás vysává peníze a nevíme, jak se k tomu postavit. Samozřejmě potřebujeme reformy, ale postupně dospíváme k přesvědčení, že nás nejprve donutí ke smrti a teprve potom přistoupí ke státním reformám.”

 

Státní škrty měly v posledních měsících největší dopad na vyplácení důchodů. Jak to s nimi vypadá?

 

”Mnoho rodin, mnoho prarodičů svými důchody pomáhá svým nezaměstnaným vnukům, ale penze také letos klesají. Krátí se také platy, zatímco odvody na sociální pojištění zaměstnanců rostou. Je to bláznovství. Když vycházím z domu, nesmím si nikdy zapomenout peníze, protože na ulici potkávám bezdomovce – lidi, kteří kdysi měli prosperující podniky, obchody, a nyní se nikoli vlastní vinou ocitli na dlažbě a společnost je odepsala. Nemohu předstírat, že je nevidím. Z Řecka odešlo téměř půl milionu mladých lidí – vychovali jsme vědce a jiné odborníky a nyní je posíláme do zahraničí, aby podporovali hospodářství jiných zemí.”

 

Co dělá pro lidi řecká církev a biskupská konference?

 

”Můžeme jim stát nablízku jenom díky tomu, že dostáváme pomoc ze zahraničí. Řecká Charita už nemá vlastní zdroje a biskupská konference jen stěží dokáže uhradit veškeré pastorační potřeby, podporu kněží a podobně. Pomáhají nám zejména biskupské konference chudých zemí – to je ohromující. Pouze ten, kdo sám prožívá těžkosti, dokáže pochopit nesnáze někoho jiného. Také z nás biskupů se stali žebráci, máme svázané ruce a nemůžeme dělat vůbec nic.”

Uvedl pro naše mikrofony athénský arcibiskup.