Pan Čerchov získal cenu Stavitel mostů 2015

 

Schönseee  Karl Reitmeier z Lengau u Waldmünchenu byl oceněn za přínos ke sbližování Česka a Bavorska.

28.3.2015

 

KARL REITMEIER byl dojatý, když přebíral ocenění, jež mu v Centru Bavaria Bohemia v Schönsee předali (zleva) ředitel CeBB Hans Eibauer, chamský zemský rada Franz Löffler a Irene Träxler, předsedkyně obecně prospěšného spolku Bavaria BohemiaFoto: archiv K. Reitmeiera

Šest osobností a dva projekty z Česka a Bavorska byly oceněny tento týden při slavnostním večeru, který se uskutečnil v Centru Bavaria Bohemia (CeBB) v Schönsee v rámci projektu Kultura bez hranic – Setkávání Čechy Bavorsko 2015, který je podpořen Česko-německým fondem budoucnosti (ČNFB).

 

Laureáti obdrželi symbolické poděkování za svoji přeshraniční angažovanost. Spolek Bavaria Bohemia e. V., jenž je zřizovatelem CeBB, uděloval tuto cenu již po deváté.

Cena Brückenbauer – Stavitel mostů byla poprvé udělena v roce 2007 a je vyznamenáním za práci a přínos významně přispívající k porozumění mezi českými a bavorskými regiony. I letos vyrobila pro laureáty hodnotné ceny ze skla místní společnost Irlbacher – Blickpunkt Glas.

Na Domažlicku už máme několikero oceněných. Jsou mezi nimi např. skladatel Josef Thums z Blížejova, ředitel ZŠ praktické v Domažlicích Martin Tomaier a Kamila Císlerová, učitelka Základní školy v Bělé nad Radbuzou, dále SOU a Gymnázium J. Š. Baara Domažlice, zástupkyně ředitele ZŠ Poběžovice Miroslava Šebestová, regionální historik Zdeněk Procházka a MŠ Hostouň.

Oceněný Karl Reitmeier

 

Jeden z letošních laureátů, byť je ´od sousedů´, je svým způsobem také ´náš´. Bavorský novinář Karl Reitmeier totiž na Domažlicko patří nejen kvůli lásce k nejvyšší hoře Českého lesa, díky níž se pro něj vžila přezdívka ´pan Čerchov´. V našem regionu má spoustu přátel a je to dáno nejen tím, že je členem KČT Domažlice a autorem publikace o Čerchově.

 

„V jeho článcích o životě, událostech a iniciativách v Čechách a především pak prostřednictvím rubriky s názvem Böhmen (Čechy), která se těší velkému zájmu ze strany čtenářů a vychází v Chamer Zeitung každý týden již od roku 2012. Díky ní poznává široká veřejnost mnohé aspekty sousedního Plzeňského kraje. Jako novinář zažil a popsal Karl Reitmeier jako jeden z prvních dny, v nichž se hroutila železná opona, i první kroky při vzájemném poznávání a prohlubování přeshraničních kontaktů. Svými články však plnil více než jen úlohu kronikáře. Jeho texty, výběr témat a fotografie měly zároveň čtenáře vždy zavést do přes 40 let uzavřené země, chtěly odbourat zášť a vzbudit zájem o partnerskou spolupráci. Již v revolučním roce 1989 se v Chamer Zeitung objevila rubrika ´Blick ins Nachbarland´ (Pohled k sousedům) s podrobnými zprávami o politických změnách v bývalých okresech Domažlice a Klatovy," uvádí se mj. ve zdůvodnění ocenění Stavitel mostů 2015 pro vždy usměvavého Karla Reitmeiera.

„Vnímám to jako velkou čest a zároveň další závazek. Budu i nadále napomáhat česko-německému porozumění," říká se skromností sobě vlastní Karl Reitmeier, jenž při této příležitosti poskytl Deníku rozhovor, který přineseme dodatečně.

 

Zdroj: http://domazlicky.denik.cz/zpravy_region/pan-cerchov-ziskal-cenu-stavitel-mostu-2015-20150328.html