Městská rada odmítá kritiku časopisu Profil

"Dům vlasti" a spolky vyhnanců mají za desetiletí zásluhy

 

Časopis "Profil" věnoval v minulém roce článek "Domu vlasti", ve kterém kritizuje řeč, kterou měl vídeňský městský radní  Michael Ludwig (Sociálně demokratická strana Rakouska -SPÖ) u příležitosti 20. výročí domu. Je to pikantní, protože Dokumentační archiv rakouského odporu poskytuje důkaz o blízkosti Svazu německých starorakouských landsmanšaftů v Rakousku (VLÖ) k pravicovému extremismu.

Jen  "Sudetenpost" informuje ve svém prvním vydání v tomto roce detailně o oslavě výročí tohoto domu. Aby si každý čtenář mohl udělat představu, vedle Michaela Ludwiga byli také zástupci jiných stran, např. bývalý předseda Národní rady Adreas Khol, bývalý ministr Dr. Werner Fasslabend (oba z ÖVP – Rakouské lidové strany) a bývalý ministr Karl Blecha (SPÖ).

Činnost  VLÖ je uznávána všemi  blízkými stranami. Časopis "Profil" vytiskl jeden dopis městské radě, který Sudetenpost svým  čtenářům nechce upírat:

 

Vystoupení hostů

Dům vlasti často udivoval svými akcemi. Jako přesvědčený sociální demokrat a aktivní antifašista jsem zachytil vystoupení zástupce vídeňského starosty k jubileu Domu vlasti, jednomu Rakouskem spolufinancovanému domu, o kterém informoval  "Profil". Byl otevřen před 20 lety tehdejším předsedou Národní rady Dr. Heinzem Fischerem za přítomnosti nejvyšších představitelů republiky. Dům je od té doby domovem mnoha uznávaných sdružení vyhnanců. Oslav, které se konaly v tomto týdnu, se zúčastnilo mnoho vysoce postavených  politických představitelů, rakouská Národní rada se rozhodla velkou většinou pro další finanční podporu ústředí VLÖ a "Domu vlasti". Sdružení, jehož zástupci byli poctěni v květnu tohoto roku za zásluhy získané v průběhu desetiletí jako zodpovědné instituce, plnící aktivní roli v sociálně-politických otázkách. Jsem přesvědčen, že sdružení v budoucnu přispěje s nápady a iniciativami v oblasti evropské integrace, přispěje k míru a rozvoji, a že "Dům vlasti" bude i nadále místem pro odstraňování předsudků a k posilování respektu a tolerance. Pro mě jako demokrata je výměna názorů a vypořádávání se s nimi středobodem mého postoje!

 

Dr. Michaelu Ludwigovi, SPÖ-městská rada

 

Sudetenpost, 9.2. 2017, str. 2, bez autora a značky

Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf