Kdo seje vítr, sklízí bouři

Vladimír Stwora

15.7.2016  

 

Pamatujete si na usměvavou, prosluněnou pohodu vyzařující z filmu Četník ze Saint Tropez? Ten film byl natočen v roce 1964 a i když se odehrává v Saint Tropez vzdáleném 120 km od Nice, část byla také točená v Nice. Dnes vypadá Nice úplně jinak. Zvlášť po poslední noci. Kdosi v kamionu úmyslně vjel do davu lidí oslavující dobytí Bastily. Následek: přes osmdesát mrtvých. Je to další masakr v kdysi bezpečné zemi v kdysi bezpečné Evropě.

 

Následuje už dobře známé divadlo, herci znají svůj part díky častým reprízám. Noviny přinesly palcové titulky, videa z místa neštěstí, majitel médií si tajně mnou ruce, to zase bude sledovanost. Na promenádě, kde došlo k masakru, se už objevují svíčky, plyšoví medvídci a vzkazy vyděšené veřejnosti. Předpokládám, že podobné improvizované pomníčky se budou objevovat v mnoha městech Evropy. Nic jiného už nedokážeme vymyslet. A politici, jako obvykle, vyjadřují hluboké znepokojení, odsouzení, znechucení, lze očekávat zvýšení bezpečnostních opatření, pokud to ještě vůbec je možné. Hollande už ohlásil prodloužení výjimečného stavu. Hm, proč? Copak se to nestalo v aktivním výjimečném stavu? A jak tomu ten stav zabránil?

 

Impotence, nekompetentnost, bezradnost, přizdisráčství a neuvěřitelná neschopnost vládnoucích kruhů je už dávno za hranou snesitelnosti. Ale upřímně řečeno ani schopný vůdce by takovým masakrům nedokázal zabránit. Žádné navýšení policejní přítomnosti, ani zdesateronásobení šmírovacích kamer, odposlechů, prohlídek by tomu nezabránily. Ti, kdo to spáchali, prokázali vynalézavost. Auto je vynikající vražedná zbraň a kamion – no ten nemá konkurenci. Jsem zvědav, jak teď budou pajduláci skákat a co budou požadovat po volání po zákazech zbraní. Dočkáme se úplného zákazu a sešrotování všech kamionů?

 

A zatímco politikové blekotají své obvyklé fráze slepené z předstíraného rozhořčení a volání po posílení bezpečnosti, do Evropy dál denně proudí desítky tisíc mladých, silných, ke všemu odhodlaných, nepřizpůsobivých nenávistných, agresivních mužů, mnohé Evropa „zachraňuje“ z člunů na moří jen několik kilometrů od afrických břehů, aby si nenamočili značkovou obuv a poslední mobily.

 

Co motivovalo řidiče kamionu k takovému činu, nevíme. A buďme si jisti, že pravdu se nikdy nedovíme. Podle novin řídil jednatřicetiletý Tunisan Mohamed Lahouaiej Bouhlel. Černoch a muslim? Pravděpodobně ano. Ale je to důležité? Já nevím. On byl jenom pěšák. Voják ve válce, kterou v roce 2001 po naaranžovaném útoku na WTC vyhlásil prezident Bush terorismu a jeho kohorta šílených řezníků současně začala profilovat, chytat, mučit a ponižovat muslimy. Divíte se muslimům, že se naštvali? Já ne. Od té doby ta „válka“ stála neskutečné peníze a jejím výsledkem je úžasný nárůst násilí, krve, produkce drog a celkově teroristických organizací.

 

Samozřejmě nesmíme zapomenout, že si na tom přihřály polívčičku i tajné služby, většina teroristických útoků od té doby byla v jejich režií. Možná několik z nich spáchali i skuteční teroristé, ale je to dost nepravděpodobné.

 

Kdo je za posledním útokem? Položme si obvyklou otázku, komu to prospělo? Ať už to zorganizoval kdokoliv, prospělo to hlavně těm, kteří potřebují vystrašené, rozhádané, rozhašené společenství lidí různých ras a náboženství, jaké existovalo v Evropě po druhé světové válce. Potřebují takovou společnost, kde se soused bude bát souseda, společnost, která se nechá ochotně šmírovat, prohlížet, sledovat na každém kroku v rámci jejich bezpečnosti. Potřebují společnost, která bude příliš soustředěná na boj mezi rasami a náboženskými směry, aby si stačila všímat zločinů páchaných těmi nahoře.

 

A ti nahoře? Jsem rád, že Hollande bude mít i nadále čas na svého kadeřníka, kterého daňoví poplatníci Francie platí částkou 9 895 eur měsíčně (zhruba 267 000 korun). Však on si to prezident zaslouží. Vždyť dělá tolik pro svoji zemi.

 

Jedno je jisté. V Saint Tropé ani v Nice už nikdy nevznikne film podobný Četníku ze Saint Tropé.

Zvědavec