Informace o alianci

 Křesťanští demokraté a starostové

 

Volby do poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky za několik měsíců vrhají svůj stín. Strany, ale také hnutí, přemýšlejí nad propagací svého programu a přemýšlejí o tom, kdo s kým by mohl dělat politiku.

 

Nový profil Občanské demokratické strany - ODS, by rád reaktivoval bývalý ministr a vicepremiér Vondra. Vondra je v obecném povědomí také znám jako jeden z architektů Česko-německé deklarace z roku 1997 (SDZ 5/2017). Bývalá národně-liberální "Klausova strana" se zdála být zatlačena na okraj politického života. Mimo jiné i proto, že byla v kontextu evropské integrace v Evropském parlamentu příliš orientována na britské konzervativce. Po "Brexitu“, který zvolili Britové, vyhledává nové partnery.

O budoucnosti se dohaduje také strana TOP 09, dříve pod vedením knížete Karla Schwarzenberga. Její veřejná podpora není - také s ohledem na jejího předsedu Miroslava Kalouska - nijak zvlášť velká, takže je teď také předmětem diskuse vůdce strany.

Největší zájem vyvolalo oznámení křesťanských demokratů (KDU-ČSL), že se snaží vytvořit novou alianci. Vůdce strany, ministr pro vědu a vicepremiér Pavel Bělobrádek, který je jedním z architektů Sudetoněmecko-českého porozumění, a Starostové a nezávislí (STAN), s vyčnívajícím Petrem Gazdíkem, chtějí jednat, jak by mohli vytvořit společný volební subjekt. Takže se spojily dvě síly, zastupující umírněné a tolerantní postoje.

Původně bylo diskutováno několik změn. V případě sdružení nejde o získání pětiprocentní podpory. Koalice dvou blízkých, ale přesto nezávislých stran potřebuje přesáhnout deset procent, aby se dostala do Sněmovny. Na otázku, zda to není příliš riskantní pro jeho stranu, cituje Bělobrádek staré rčení: "Kdo se bojí, ten ať do lesa nechodí."

Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) mají voliči získat jasnou alternativu k socialistickými alternativám a straně, „která nenabízí mnoho demokratických prvků." Jedná se o hnutí ANO, kde v současné době stále ještě nediskutují výběr programu, ale přou se s jeho předsedou.

 

Jaroslav Šonka, Sudetendeutsche Zeitung, 10.2. 2017, str. 1

Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf