Hrozí nám velká válka se Severní Koreou,

připustil Trump

 

Spojeným státům hrozí vážný konflikt se Severní Koreou kvůli jejímu jadernému programu a vojenským provokacím. V rozhovoru s agenturou Reuters to ve čtvrtek řekl americký prezident Donald Trump s tím, že ale preferuje diplomatické řešení současné vyhrocené situace.

 

Dnes 6:19 - Washington

 

"Existuje možnost, že dojde k velkému, velkému konfliktu se Severní Koreou. Rozhodně," řekl Trump během rozhovoru v Oválné pracovně Bílého domu. "Moc rádi bychom tu záležitost vyřešili diplomaticky, ale je to velmi obtížné," dodal prezident.

 

 

Trump rovněž ocenil přístup čínského prezidenta Si-Ťin pchinga. Peking dal v posledních dnech najevo sílící kritiku na adresu Pchjongjangu a podle amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona Čína pohrozila KLDR, že za provedení jaderné zkoušky uvalí na severokorejský režim jednostranné sankce.

 

Také šéf Bílého domu v poslední době přitvrdil verbální projevy proti KLDR, posílil námořní přítomnost USA v oblasti Korejského poloostrova a vyhlásil, že hodlá severokorejského vůdce Kim Čong-una přimět, aby upustil od raketových a jaderných testů. [celá zpráva]

Soul má za ochranu platit

 

Washington bude podle prezidenta požadovat po jižním sousedovi KLDR uhrazení přibližně miliardy dolarů (25 miliard korun), což jsou náklady odhadované na rozmístění protiraketového systému THAAD v zemi. Jihokorejské ministerstvo obrany v pátek zareagovalo prohlášením, že se nic nemění na původním plánu, podle něhož „rozmístění, provoz a údržbu" zařízení hradí USA. [celá zpráva]

 

Proti rozmístění systému protestovaly Čína a Rusko a nesouhlas dal najevo i favorit nadcházejících jihokorejských prezidentských voleb, vůdce liberální opozice Mun Če-in.

 

ČTK