Hluboké propasti, trochu odstrašující

Je vlastnictví zbraní součástí české kultury?

 

Mezi tématy některých českých politiků jsme v poslední době slyšeli o právu na vlastnictví a obranu zbraněmi pro občany.

Na začátku debaty byly opačné úvahy v rámci EU o omezení držení střelných zbraní soukromými osobami. To bylo přijato v České republice jako "opětovná drzost Bruselu". Někteří politici a dokonce i političky uplatnili ve svých kampaních také fotografie střeleckého výcviku, na kterém se zúčastnili. Střelecký výcvik lze také použít jako argument v nadcházející parlamentní volební kampani. Ale co realita?

Terorista příjde a milí lidé vytasí - jako Garry Cooper - zbraň a budou bránit sebe a své domovy. Působivý obrázek. Ale existují dva limitující faktory. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ve vládě selhal se zákonem, který by podle stanovisek vyžadoval změny v ústavě: k použití střelných zbraní k ochraně bezpečnosti by měl být výslovný mandát. Stejnou iniciativu nyní předložil jako poslanec. Ale zdá se, že pro dosažení potřebných tří pětin hlasů v obou komorách parlamentu, nemá dostatečnou argumentaci. Použití zbraní pro sebeobranu je již povoleno. Je to tak další důkaz tvrzení, že tím chce ministr vnitra bodovat v blížící se volební kampani.

Skutečnost, že existující uprchlíci, mezi nimiž by se mohli schovat teroristé, má na českou politiku velký vliv. Jedním z problémů pro ministra je – vyjádřeno sarkasticky - neochota uprchlíků hledat azyl v České republice.

Udály se mnohé věci, které vypadají téměř jako perverzní pozvání: Přijeďte pouze teroristé, aby mohl být tento projekt opodstatněný. Nedávné opatření o hlídaní Pražského hradu bude vyjadřovat: Podívejte se, jsme dobře připraveni. Že právě fronty turistů před kontrolním stanovištěm by mohly být cílem teroristů, tím se Hrad nezabývá ve strategických úvahách. Tato opatření musí být zvláště viditelná. Ale pravděpodobně spíše než pro odradění teroristů, slouží jako demonstrace politické a administrativní odhodlanosti k ochraně pro domácí publikum.

Milan Chovanec uvedl: "držení zbraní je součástí české kultury". Ale zřejmě jen proti abstraktním uprchlíkům a teroristům. Sudetští Němci jsou už pryč .

 

Matěj Brouček, Sudetendeutsche Zeitung, 3.3. 2017, str. 1

Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf