Hledání osobností s konflikty

Česká předvolební kampaň

 

Veřejná debata v České republice je silně ovlivněna předvolební kampaní pro nadcházející parlamentní volby a brzy poté prezidentské volby. Utvářeni jsou jejich protagonisté, jsou sklony k černobílé argumentaci, a jasně jsou definováni přátelé a nepřátelé.

Prezident Miloš Zeman se odmítl objevit na pohřbu kardinála Vlka, spustil vlajku na střeše svého sídla a odjel. Před tím ještě projevil svou dřívější averzi k osobě prelátů - šlo o církevní restituce, které jsou příznivci prezidenta hodnoceny jako přehnaný dar.

Zeman ještě dal rozvratný úder rozpravě o komunismu. Navrhl do rady Ústavu pro výzkum totalitních režimů, dozorčího orgánu archivu dokumentů komunistické Státní bezpečnosti, spisovatelku Lenku Procházkovou. Bývalou disidentku, ale dnes bojovnici proti církevním restitucím a spornou politickou komentátorku v komunistických listech. Samozřejmě, že zaměstnanci ústavu vášnivě odmítli Zemanův záměr jmenovat tuto osobu.

V české veřejné debatě je prostor jen pro a proti. Kompromisy nejsou v oblibě a je nepravděpodobné, že by fungovaly. Zdá se, že protagonisté bojující o přízeň mají pocit, že pochopením a zhodnocením jiných argumentů nemohou získat voliče. Vzhledem k tomu, že předseda hnutí ANO, Andrej Babiš, byl v parlamentu napaden představitelem strany TOP 09, Miroslavem Kalouskem, za své dřívější finanční triky, dal přednost tomu, nezúčastnit se. Dostal termín pro vysvětlení svého podnikání. A opět není nikdo, kdo by hledal kompromis.

Podobné je to s útoky na ministra kultury, Daniela Hermana, který je považován za nekritického přítele sudetských Němců. Dalekosáhlé a historické kompromisy, hledající formulace při Sudetoněmeckém dni v roce 2016 v Norimberku, jsou buď chváleny nebo démonizovány. Bude velmi zajímavé, najít na této politické scéně žádoucí kompromisy.

Kardinál Miloslav Vlk dal krátce před svou smrtí doporučení, podporující bývalého předsedu Akademie věd ČR Jiří Drahoše, v prezidentských volbách. Drahoš se stal známý jako kompromisy hledající spasitel Akademie. Nicméně ve výše uvedené radikální atmosféře „buď-anebo“ mají kompromisy hledající osobnosti malou šanci.

 

Jaroslav Šonka, Sedetendeutsche Zeitung, 31.3.2017, str. 2

Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf