Biskup z Aleppa Evropě - Německo podněcovalo naši mládež, aby se vyhýbala vojenské službě

 

Chaldejský biskup z Aleppa odsoudil Evropu za podněcování mládeže, aby se vyhýbala vojenské službě útěkem na sever, čímž po nich zůstává vypleněná společnost. A varoval, že Západní pohled na syrského presidenta Assada, jako na diktátora, je „propaganda“, když Západ obviňoval z pokrytectví, neboť není stejně kritický i k režimům v Turecku a v Saúdské Arábii.

 

Biskup Antoine Audo v rozhovoru s německou n-tv tvrdil, že Assadova vláda je syrskou legitimní vládou a že míru lze dosáhnout civilizovanými způsoby. V reakci na náznak, že Assad je pořád v úřadě jen proto, že jeho režim podpořilo Rusko, biskup řekl:

„Syrská vláda je legitimní vládou země. Assad má právo požádat o pomoc.“

„Líčit Assada jako diktátora je Západní propaganda,“ dodal. „Během Syrské války mnozí zemřeli, ale nezabíjeli je jen vládní síly. Proč Západ nemluví o politických frakcích, které lidi zabíjí v Turecku a v Saúdské Arábii?“

„To je pravda. Musím ji vyslovit beze strachu.“

 

Když se ho ptali, zda je možné, aby mluvil svobodně a pravdivě, tak odpověděl: „Ano, je to možné.“ Dodal ale: „Když chcete kritizovat Damašek, tak prosím kritizujte i Rijád a Ankaru, tj. celý region.“

 

Tento biskup bude ale těžko vyslyšen, jelikož Evropská unie (EU) s Tureckem pokračuje v námluvách ohledně členství v tomto bloku výměnou za větší snaživost při zaškrcení přílivu migrantů na sever. V listopadu Turecko potvrdilo, že EU souhlasila s urychleným řízením vstupu této země do členství, což následovalo po slibech německé kancléřky Angely Merkel a dalších ministrů EU.

 

Biskup ovšem kritizoval evropskou politiku i ohledně přílivu migrantů a ohledně sklonu Západu zavírat nad tím oči. Už před třemi lety, před vzestupem Islamistického státu, naléhal na širší svět, aby věnoval více pozornosti perzekuci křesťanů v Aleppu a masovou migraci syrských křesťanů odsuzoval slovy:

 

„Máme dojem, že nás nikdo neposlouchá! Každému je jedno, jestli zůstaneme nebo utečeme.“

„Prioritou Západu je ekonomická moc, spotřební společnost! Ten nechápe historickou důležitost naší přítomnosti zde.“

 

A Evropská unie i tehdy zase jeho varování ignorovala a místo toho podněcovala statisíce lidí, aby podstoupily nebezpečnou cestu do Evropy sliby automatického azylu a nového života. Pro ty, co tam zůstaly, byly důsledky ničivé.

 

„Bohatí lidé z Aleppa už dávno odešli a žijí v Libanonu,“ řekl. „Už je to uzavřené, a ti, co mají peníze, mohou najít vše, co potřebují od vzdělání až po zdravotní péči. Pro syrskou společnost je to ovšem ale ohromná ztráta.“

 

„Druhá skupina přesídlila do bezpečnějších oblastí uvnitř Sýrie a mnozí z nich do Latakie a Tartu, do regionu zvaného Údolí křesťanů.“

 

„Třetí skupina sestávající z mladých lidí prchala před vojenskou službou a směrovali např. do Německa na studia nebo za prací. Před válkou bylo v samotném Aleppu 150 000 křesťanů. Teď jich je nanejvýš 50 000.“

 

Biskup Audo, který je rovněž presidentem katolické charity CaritasSyria, popsal Sýrii jako válkou otřesenou, nikoliv však zlomenou. Zrovna minulý týden byl při bombardování Aleppa zabit 19 letý dobrovolník z Caritas, vzpomněl si, přičemž život těch, co tu zůstali, je neustálým zápasem o přežití.

 

„Protloukáme se tu každým dnem, ale je to velice únavné,“ řekl. „Když já jako biskup mám ohromné problémy s přístupem k vodě a k něčemu k snědku, tak si dovedete představit, co se asi děje chudým. Život je tu mizerný.“

 

Biskup je však ohledně své země optimistický.  Doufá, že po válce uvidí, jak se Sýrie vzchopí, když „je daleko modernější než jinde a nezatížená kmenovými způsoby.“

 

„Nemůže tu být žádná náboženská diktatura, všechny lidské bytosti musí být uznány v první řadě a především za lidské bytosti. Samozřejmě, že doufám, že v takové Sýrii bude i živý křesťanský život.“

 

Jeho naděje není pouhou fantazií; biskup objasňuje, jak by toho šlo dosáhnout.

 

„Zaprvé potřebujeme příměří,“ řekl. „Zadruhé potřebujeme zastavit dodávky zbraní bojujícím stranám. Zatřetí potřebujeme politický proces, který bude vycházet z lidí této země.“

 

„Mělo by dojít k volbám. Syrský lid by měl rozhodnout o budoucnosti země.“

 

Když zpochybňovali, zda by v Sýrii mohly být volby svobodné, reagoval vlastním zpochybňováním: „Na ty volby by přeci mohly dohlížet Spojené národy,“ řekl. „Ale i tak, o nich kupodivu nikdo nemluví.“

 

    by DONNA RACHEL EDMUNDS 24 Feb 2016

 

Zdroj: http://www.breitbart.com/national-security/2016/02/24/3122376/