Zemanův štrasburský skandál

 

Český prezident se naváží do Ukrajiny

 

V případě, že prezident České republiky Miloš Zeman, který je známý svými zvláštními politickými způsoby, cestuje do zahraničí, musí diplomatické stráže na Vltavě nastoupit na  mimořádné směny: Pak je nutné interpretovat a uklidňovat, což je pro domácí oblíbence nepříjemné, někdy se také od hlavy státu distancovat.

V polovině října Zeman přednesl projev k Parlamentnímu shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku a okamžitě vyvolal rozruch. Vyzval k dialogu s Moskvou, odsoudil sankce proti Rusku Vladimíra Putina („škodlivé pro všechny“), a pak velmi brzy přešel na status Krymu: „Jednou z možností by bylo odškodnění ze strany Ruska pro Ukrajinu za Krym. To by mohlo být provedeno v hotovosti nebo v komoditách. Myslím především na ropu a plyn. Jasně řečeno: Pán na Pražském hradě přijal připojení Krymu Moskvou, vzal to za hotovou věc.

Zeman vyvolal skandál: Zejména pro nápad na odškodnění Kyjevu za Krym ukrajinská delegace vyhlásila, že projev českého prezidenta je provokace. Demonstrativně odešla z jednání. „Je to škoda, že prezident země, která utrpěla v šedesátých letech  sovětskou okupací, se vyjadřuje tak neuctivě k územní celistvosti Ukrajiny“, byl pobouřen ukrajinský zástupce u Rady Evropy, Volodymyr Artew. "Nyní je to naše země, která trpí od Ruské federace." Zeman je anti-Havlem, řekl Ukrajinec.

A ministerstvo zahraničních věcí v Kyjevě obvinilo Zemana nejen za to, že padl před agresorem na kolena, ale také, že návrhem "prodeje" ukrajinského území legitimizuje anexi Krymu.

I v Praze se vyskytla nespokojenost s prohlášeními prezidenta. "Škoda," byly komentáře českých médií. Vládnoucí Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) poznamenal: „Zemanova řeč na Radě Evropy je v ostrém kontrastu s naší zahraniční politikou, a prezident k ní neměl mandát.“ Totéž bylo slyšet z ministerstva zahraničí. Místopředseda Křesťanských demokratů Marian Jurečka se rozčileně ozval: "Odškodnění za Krym? Jak může náš prezident něco takového říci při naší historii! Mezinárodně uznávané hranice jsou nedotknutelné." Ale Zeman také získal pochvalu od komunistů. Uvedli, že je třeba uznat dané "skutečnosti" - čím dříve, tím lépe. Aby bylo možné se v budoucnosti vyhnout chaosu v Evropě.

Celá věc připomíná politiku prvního československého prezidenta Tomáše Masaryka a jeho nástupce Edvarda Beneše. Oba jednali po První světové válce podle motta, že "silnější" může vytvořit nevratné skutečnosti vojenskou okupací území, podle mezinárodního práva. V desetiletích od Havlovy sametové revoluce sudetští Němci poznali současného domácího pána na Hradčanech, jako brachiálního rétorika. Jako premiér o nich mluvil jako o "páté koloně Hitlera". Je pravda, že mnoho sudetských Němců bylo Čechy nevinně pronásledováno. Přitom měli „zrádci“ očekávat trest smrti. „Pokud byli vyhnáni, nebo odsunuti, byl to mírnější postih, než trest smrti“.  Nyní se zdá, že si Zeman vybral Ukrajinu, pro demonstrování svých představ o "realpolitice" ve světě. 

 

(fac) , Sudetenpost, 9.11. 2017, str. 3

Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf