Zdvořilost se již nevyžaduje

 

Brutalizace politické debaty a kultury

 

Po volbách do české Parlamentní sněmovny byl zájem o to, jaký vliv bude mít posun politické váhy a většího počtu stran.

Země se dostala v předvolební kampani do debaty, která byla plná hrubých řečí. Na začátku byl pocit, že jadrné výrazy jsou jednodušší pro veřejnost. "Politická korektnost" je považována za nepřijatelný vývoj a nikdo nehodnotí, jak mnoho z jednoduchého slušného chování je obsaženo v tomto termínu.

Začíná to u hlavy státu. Miloš Zeman je významným spoluautorem pravidla, že snadnější přístup ke sdělovacím prostředkům vyvolává jadrný výraz a přitáhne tak pozornost veřejnosti. Zajímavé je, že dokonce i komentátoři, kteří jsou vůči Zemanovi kritičtější, odmítají "politickou korektnost". S cílem připravit pro něj, a všechny ostatní, důvod pro další verbální útoky.

Avšak i na internetu existují takové hrubosti, u nichž nelze již předstírat, že jsou jen legrační. Takže někdo uveřejnil snímek prvňáků, který byl publikován v teplickém časopise. Ve třídě jsou také romské děti a tamní Arabové. Veřejné komentáře byly plné nenávisti: jsou to teroristé. Tajemník Okamurovy strany SPD, Jaroslav Staník, velmi spílal ministryni sociálních věcí Michaele Marksové (ČSSD) a chtěl poslat „Židy, cikány a homosexuály do plynu“. Ministryně odpověděla, že by se měl držet zpátky. Aktivista pro lidská práva informoval, že Staník je teď vyšetřován. Tomio Okamura nicméně tvrdil, že Marksová byla pod vlivem alkoholu a tvrzení o takovémto prohlášení jeho mluvčího je lež, kterou šíří jeho političtí oponenti.

V jedné pražské tramvaji došlo k útoku na cestujícího tmavé pleti, který žije v České republice již dlouho. Fotbaloví fanoušci ho obklopili a obtěžovali. Žádný z ostatních cestujících mu nepomohl a řidič "nic neviděl." Prezident řekl, že něco takového se někdy stane.

Toto politické zhrubnutí má nyní v některých regionech negativní dopad na hospodářství. Například pro oblast Teplicka je lázeňství důležitým zdrojem příjmů. Je tam asi 200 arabských hostů. Byli rasově uráženi radním ústeckého kraje, komunistou Jaroslavem Komínkem. Organizace Člověk v tísni chtěla zveřejnit své úspěchy v oblasti rozvoje a pomoci při katastrofách, vyslovit poděkování lidem, o  které pečuje. Plakát byl v arabštině. Okamžitě nastala negativní reakce od veřejnosti. Skutečnost, že tato organizace získává spoustu peněz ze zahraničí a zajišťuje prodávání českých výrobků, je ignorována.

Dokonce ani jazyková úroveň některých čerstvě zvolených poslanců nenaznačuje, že by byli optimálně připraveni na parlamentní práci. Takže kromě brutalizace se objevuje i další nebezpečí: mezinárodní kontakty, které přinášejí peníze do země a navazují ekonomicky důležité sítě, by mohly značně utrpět.

 

Matěj Brouček, Sudetendeutsche Zeitung, 17.11.2017, str. 2

Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf