Vučič - Je mi špatně, když volá Brusel kvůli Kosovu

 

Srbskému prezidentovi Aleksandaru Vučičovi se dělá nevolno, když mu volají z Bruselu kvůli Kosovu. Nic dobrého to nikdy neznamená, prohlásil v Bělehradě na tiskové konferenci, na níž hájil svou politiku ohledně Kosova před kritiky, kteří mu vyčítají údajnou slabost. Výtky důrazně odmítl.

»Myslí si někdo z vás, že mi někdy bylo příjemné sedět s (kosovským prezidentem Hashimem) Thacim, s (šéfkou unijní diplomacie Federicou) Mogheriniovou, s (její předchůdkyní Catherine) Ashtonovou? Na žádný příjemný okamžik si nevzpomínám. Už mám Pavlovův reflex, udělá se mi špatně, když volají z Bruselu. Vím, že se nestane nic pěkného,« citovala Vučiče televize B92. Brusel totiž vždy přichází jen s ultimativními požadavky. Prezident ale před médii poukázal především na to, že se díky politice jeho vlády konečně zastavil prudký úbytek Srbů v Kosovu a že se tam od roku 2012 podstatně snížil počet etnicky motivovaných konfliktů a nikdo při nich nezemřel. »Je třeba, aby to lidé v Srbsku věděli. A ne aby posedávali po kavárnách v Bělehradě či Novém Sadu a s pěnou od kapučína nebo piva kolem úst vykládali své rozumy o Kosovu. Dnes je hlas Srbska znovu slyšet,« prohlásil Vučič na svou obhajobu.

 

Srbská kandidátka

Pokud jde o aktuální politickou situaci v Kosovu, podpořil vstup poslanců Srbské kandidátky do nové vlády premiéra Ramushe Haradinaje, kterého Srbsko stíhá jako válečného zločince. Účast členů Kandidátky ve vládě budila při jejím schvalování hlavní pozornost. »Tato kosovská vláda nyní závisí na hlasech Srbské kandidátky. V tomto smyslu bude i naše politická pozice jiná, protože budeme mít jiný mechanismus při schvalování rozhodnutí, která jsou důležitá,« citovala regionální televize N1 a ČTK Dalibora Jevtiče, který bude ve vládě zastupovat srbskou menšinu jako ministr pro návrat uprchlíků. Jevtič kromě jiného uvedl, že prioritou pro Srbskou kandidátku bude stále oddalované ustavení Společenství srbských obcí a návrat 20 000 vysídlených Srbů.

 

UCK je tu pořád

Ředitel bělehradského Úřadu pro Kosovo Marko Djurič kromě toho srbskému listu Večernje novosti řekl, že Srbská kandidátka už učinila první krok, aby zabránila transformaci tzv. Kosovských bezpečnostních sil (KSF) - jejichž předchůdkyní byla tzv. Kosovská osvobozenecká armáda (UCK) - v pravidelnou armádu. O to především usilují bývalí kosovskoalbánští povstalečtí velitelé v čele s nynějším prezidentem, válečným zločincem, Hashimem Thacim, bývalým velitelem separatistické UCK. Její jednotky vraždily Srby, vypalovaly jejich domy a nutily srbské obyvatelstvo ve strachu o život k masovému exodu z Kosova. Srbské kandidátce se podle Djuriče podařilo přimět Haradinaje, aby tuto transformaci vypustil z vládního programu.

 

Tři možnosti

Srbská kandidátka měla podle Vučičova vyjádření při vytváření nové vlády v Kosovu tři možnosti. Tou první bylo podpořit strany, jejichž cílem je spojení s Albánií. Druhá alternativa znamenala nepodpořit nikoho, což by vedlo k novým volbám, které by však mohly znamenat oslabení současné srbské pozice. Třetí volbou bylo podpořit Haradinaje. Třetí možnost byla vybrána. V té souvislosti ale Vučič neopomněl zdůraznit, že Haradinaj zůstává pro Srbsko zločincem a »nic dobrého si o něm nemyslíme«. Srbsko Haradinaje viní, že spáchal válečné zločiny na civilistech během ozbrojeného povstání Albánců na sklonku 90. let v srbské provincii Kosovu, jehož cílem bylo vytvořit tzv. Velkou Albánii. Proto ho chce postavit před soud. Bělehrad na něj vydal mezinárodní zatykač, kvůli němuž Haradinaje od ledna do dubna zadržovala Francie, která ho ale nakonec Srbsku odmítla vydat...

 

(ava) , http://www.halonoviny.cz/articles/view/46215550