Vasilij Archipov - Sovětský ponorkám, který zachránil svět před třetí světovou válkou

07 / 01 / 2018

Popisek: B-59 v Karibiku

 

Sovětský námořní důstojník Vasilij Alexandrovič Archipov díky své chladnokrevnosti zabránil odpálení torpéda s jadernou náloží proti americké lodi během kubánské krize. S největší pravděpodobností tak zachránil milióny lidí před jaderným holokaustem.

27. října 1962 byl Vasilij Alexandrovič Archipov na palubě sovětské ponorky B-59 poblíž Kuby, když lodě americké flotily začaly na sovětské ponorky ponorky B-4 (kapitán Rurik Ketov), B-36 (kapitán Alexej Dubivko), B-59 (kapitán Valentin Savickij) a B-130 (kapitán Nikolaj Šumkov) shazovat cvičné hloubkové nálože. Celá akce byla navržena tak, aby donutila sovětské ponorky k vynoření.

To se povedlo a B-36, B-130 a B-59 se vynořily na povrch. Situace na B-59 ale byla velmi dramatická a jejímu vynoření předcházela událost, která mohla zničit svět.

psali jsme: Zkáza sovětské ponorky K-219 v Bermudském trojúhelníku vyděsila Gorbačova i Reagana

Co totiž americké lodě snažící se dostat Rusy na povrch nevěděly, byl fakt, že sovětské ponorky mají kromě torpéd konvenčních i torpéda s jadernou hlavicí. Posádka B-59 vedená kapitánem Savickim neměla spojení s Moskvou a výbuchy neškodných amerických náloží kapitána přesvědčily, že začala třetí světová válka.

V pasti ponořené ponorky, kde nefungovala klimatizace, se tedy začal rodit plán na použití torpéda s jadernou hlavicí proti americkému svazu vedenému protiponorkovou letadlovou lodí CVS-15 USS Randolph.

Nálož o síle 15 kilotun TNT by americké lodě pravděpodobně těžce poškodila, ale hlavně by vyvolala odvetný jaderný úder na SSSR a jeho satelity. Začala by tak třetí světová válka.

psali jsme: Stane se z potopené sovětské ponorky K-159 podmořský Černobyl?

 

 

Důstojníci sovětských ponorek měli dovoleno spustit Armageddon bez čekání na souhlas od Moskvy. Podmínkou byl ale souhlas tří nejvyšších důstojníků na lodi. Dva včetně kapitána Valentina Savickiho s vypuštěním torpéda souhlasili. Podle zprávy amerického bezpečnostního archivu Savickij údajně vykřikl: "Teď je zničíme! Zemřeme, ale všechny je potopíme - nestaneme se ostudou flotily. "

Archipov ale nevěřil, že zuří válka a  osudné torpédo díky němu nebylo nikdy vypáleno.

Naopak přesvědčil kapitána k vynoření a vyčkání na instrukce z Moskvy. Sovětská ponorka B-59 se vynořila za asistence čtyř amerických torpédoborců USS Beale (DD-471), USS Cony (DD-508), USS Lowry (DD-770) a USS Murray (DD-576). Američtí námořníci nabízeli ponorce pomoc, ale ta byla kapitánem odmítnuta a ponorka za asistence lodí US Navy opustila oblast. Stejně tak ostatní tři ponorky.

Archipov po událostech během Karibské krize postupoval výše na žebříčku sovětského námořnictva a v roce 1981 mu byla dokonce udělena hodnost viceadmirála.

Sovětský ponorkář, který zachránil svět zemřel 19. srpna 1998 ve věku 72 let.

 

Zdroj: The Guardian

 

http://www.securitymagazin.cz/historie/vasilij-archipov-sovetsky-ponorkar-ktery-zachranil-svet-pred-treti-svetovou-valkou-1404058602.html