Uctí osvoboditele Prahy I. S. Koněva

V pondělí 20. listopadu přijíždí do Prahy vnučka významného sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva Anna Koněvová. Za její účasti se v úterý 21. listopadu koná u sochy tohoto osvoboditele Prahy, který stál od roku 1944 v čele Prvního ukrajinského frontu Rudé armády a jeho vojska se podílela na závěrečném útoku na Berlín, pietní shromáždění. Blíží se 120. výročí Koněvova narození (1897-1973).
Akci, jež začíná v úterý v 15.30 hodin u sochy na náměstí Interbrigády v Praze 6, pořádá Český svaz bojovníků za svobodu ve spolupráci s občanskou iniciativou Hej, občané!. Jako hosté vystoupí předseda ČSBS Jaroslav Vodička, místopředseda ÚV KSČM Josef Skála, europoslanec Jaromír Kohlíček (KSČM), senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz), izraelský rabín David Bohbot, poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD), náměstek hejtmana Ústeckého kraje (SPO) Petr Šmíd či generálmajor v. v. Hynek Blaško. Organizátoři zvou veřejnost k účasti.

Dehonestace sochy je nepřijatelná

Vedení městské části Praha 6 dává již několik let najevo, že má zájem opatřit Koněvovu sochu doplňující tabulkou k životopisu maršála. Starosta Ondřej Kolář (TOP 09) napsal dopis na Velvyslanectví Ruské federace. »Přesunutí (sochy) na pozemek velvyslanectví je pouze krajní řešení, které jsem panu velvyslanci navrhl především jako reakci na dlouhodobé snahy některých zájmových skupin rekonstrukci bránit,« citujeme Kolářova slova pro server Aktuálně.cz. Na dopis upozornila pražská zastupitelka KSČM Marta Semelová.
»Jakákoli dehonestace této sochy je nepřijatelná, je to skandální,« řekl v Českém rozhlase zastupitel Prahy 6 Ivan Hrůza (KSČM). Za dehonestaci považuje i jakékoli dodatkové tabulky, podobně jako se nedoplňují informační tabule u soch jiných historických osobností, například Winstona Churchilla, který je zodpovědný za obrovský hladomor s miliony obětí v Bengálsku ve čtyřicátých letech, připomněl Hrůza. Odmítl také Kolářův názor, že Koněv byl »řadový maršál« či že sovětská vojska přijela do již osvobozené Prahy.

»Otázka pomníku maršála Koněva má pozadí politické, nesouvisí s problémy městské části Praha 6, většina občanů má jiné starosti. Máme mj. starosti s dopravou – Praha 6 je po zprovoznění tunelového komplexu Blanka extrémně dopravně zatížena, a následky radnice neřeší,« dodal Haló novinám zastupitel Hrůza.

Nejen podle něho je socha výrazem úcty ke 144 tisícům rudoarmějců, kteří padli při osvobozování Československa od nacismu, je výrazem vděku za osvobození Prahy.

Celkově lidské ztráty Rudé armády při osvobozování Československa přesahují půl milionu.

(mh) , http://www.halonoviny.cz/articles/view/46596137

Přišlo e-mailem