Strážce ústavy Rychetský se obává o rozvoj demokracie

Lothar Martin

09-01-2018

Demokracie funguje v České republice po dobu 25 let, někdy víc a někdy i méně. Předseda Ústavního soudu v Brně, Pavel Rychetský, komentoval některé otázky demokratického právního řádu v Českém rozhlase.

 

Pavel Rychetský (Foto: Veronika Skálová, Archiv Českého rozhlasu)

 

V pátek a sobotu zvolí Česká republika novou hlavu státu. V prvním kole volby budou vybráni dva kandidáti z devíti, kteří se o dva týdny později dostanou do druhého kola. Český prezident je přímo volen lidem od roku 2013, tentokrát již po druhé v historii. Předseda Ústavního soudu, Pavel Rychetský, tuto volbu ve svém funkčním období, jako bývalý ministr spravedlnosti, obhajoval. Nyní však soudí, že se přímé volby staly disharmonickým prvkem politického systému České republiky.

"Mandát poskytnutý prezidentovi přímými volbami může být čistě matematicky mnohem silnější, než v případě volby poslanci. Současně by však pravomoc hlavy státu neměl zvyšovat. Pro prezidenta, který je méně pevného charakteru, to může být velké lákadlo. Vědomí silného mandátu může působit jako opium“.

 

V souvislosti s prezidentem České republiky, státu založeného v roce 1993, vyjádřil Rychetský ještě jeden poměrně kritický bod. Ani Václav Havel, ani Václav Klaus, nebo Miloš Zeman, neměli ideální poradce, řekl Rychetský:

"V době transformace se na Pražském hradu shromáždila kolem prezidenta vždy skupina lidí, která nebyla schopna zapojit se do skutečného dialogu. Byl tam nedostatek kritických názorů. Vysoká funkce jejího nadřízeného zjevně měla na tyto osoby negativní dopad. Všechny tři hlavy státu se postupně ujistily, že kolem nich jsou jen "přitakávači".

Ale není to jen prezident, který způsobuje nejvyššímu českému ústavnímu strážci bolest hlavy. Rychetský je také znepokojen tím, že poslanci Parlamentu přehnaně využívají poslaneckou imunitu. Především ho znepokojuje, že by měla být prodloužena do doby před poslaneckou přísahou. Vedoucí Ústavního soudu dospěl k závěru:

"Myslím, že nastal čas omezit imunitu. Měla by se vztahovat pouze na všechna prohlášení a činy, které poslanec učiní při výkonu svého mandátu."

 

Na druhé straně Rychetský zopakoval, že v současné době nevidí potřebu ústavní reformy. Je pro to nepříznivý čas. A dokonce důsledky i pouze částečných zásahů by mohly být zničující, řekl 74letý právník.

Ve funkci vrchního strážce ústavy neměl právo posuzovat vzhled a jednání prezidenta, zdůraznil Rychetský. Na druhé straně zdůraznil, že hlava státu hraje důležitou roli v krizových situacích. Takže bude mít hlavní postavení, pokud by vládní kabinet nezískal většinovou podporu v parlamentu, uzavírá Rychetský.

 

http://www.radio.cz/…/verfassungshueter-rychetsky-besorgt-u…

Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf.