Stalin, Putin, Lenin

Rusové si zvolili největší osobnosti všech dob

 

Sociologická společnost Levada Center se po nějakém čase opět ptala Rusů na největšího muže všech dob. V top pětce skončili Josif Stalin, Vladimir Putin nebo Vladimir Lenin. Informoval o tom ruský server Otevřené Rusko.

 

Největším mužem všech dob se stal diktátor Josfi Stalin. Hlasovalo pro něj 38 procent hlasujících Rusů. I když si jeho vláda vyžádala milióny obětí. Stalin však dokázal porazit nacistické Německo, které zaútočilo na Sovětský svaz.

 

Stříbrnou příčkou se může pochlubit současné hlava státu prezident Vladimir Putin (34 procent), stejné procentuální ohodnocení má věhlasný spisovatel Alexander Puškin. Čtyřku si odnáší bolševický vůdce Vladimir Lenin (32 procent) a na pátém místě skončil car Petr I. Veliký. (EuroZprávy)

 

 

K tématu:

Letos se do první desítky probojovali ještě kosmonaut Jurij Gagarin, spisoval Lev Tolstoj, sovětský maršál Georgij Žukov, carevna Kateřina II. a básník Michail Lermontov.

 

Ve druhé desítce skončili například vědci Michail Lomonosov, Dmitrij Mendělejev či Albert Einstein a Isaac Newton, vojevůdci Alexandr Suvorov a Michail Kutuzov, sovětští vůdci Leonid Brežněv a Michail Gorbačov či francouzský císař Napoleon.

 

Dotázaní uváděli jména historických osobností sami a mohli jich vyjmenovat několik. (ČTK, Novinky)

http://www.irucz.ru/cz