Smrtelné nebezpečí pro Ukrajinu - Severní proud zničí Porošenkův režim

Zachar Vinogradov

 

Kyjev se připravuje k vážnému jednání s evropskými politiky

 

V EU dali najevo, že je Porošenko během třiapůlleté vlády přinejmenším klamal.

 

Sliboval reformy a přitom sám v této době využíval Ukrajinu k vlastnímu obohacení. Mezitím nový polský ministerský předseda Morawiecki slyšitelně prohlásil: „Projekt Severní proud-2, který buduje Rusko společně s Německem může být „dokonce pro našeho nejbližšího souseda Ukrajinu smrtelný„. Plyn je nástroj politiky.

 

Tajemství „úspěchu“ Porošenka, který donedávna využíval bezvýhradnou podporu evropských politických a finančních struktur, má zcela pragmatický politický základ.

 

Ukrajina je největší přepravce ruského plynu, každoročně přepraví 60 mld. kubíků, přičemž potřeba v Evropě roste.  Transport by mohl být až dvojnásobný, ta možnost existuje, bylo by to až 120 mld. kubíků ročně.

 

Přeprava ruského plynu ukrajinským systémem přináší do rozpočtu této země každým rokem 2 až 3 miliardy USD, což je přibližně 10 % ročního příjmu. A v tom právě je veškerý politický zájem Evropy o Ukrajinu. Jestliže Ukrajina přijde o možnost přepravovat ruský plyn, změní se z politicky a strategicky důležité země na obyčejný okrajový stát s celou hromadou problémů. Ty nemohl politický režim Porošenka tak jako tak i přes veškerou evropskou podporu řešit. Proto má Morawiecki pravdu v tom, že Severní proud-2 přinese zkázu nejen Ukrajině, ale i Porošenkovu režimu.

Jak sám sebe Porošenko oklamal

 

Po dobu tři a půl roku vedl Porošenko propracovanou politiku. Mezi Ukrajinci podporoval protiruskou hysterii, neustále mluvil o jakési ruské agresi a na druhou stranu zaručoval evropským politikům reformy, boj s korupcí, plnění minských dohod, lidská práva v zemi a svobodu tisku. Nic z toho nesplnil. Reformy byly toporné a v zájmu Porošenkovi blízkých podnikatelů, přičemž samotná Ukrajina se ocitla v Evropě na nejnižší příčce žebříčku co se týká úrovně příjmů.

 

Dnes je všem jasné, že se minské dohody bortí vinou Porošenka. Vyslýchání, věznění a odsuzování novinářů a blogerů nepodporujících režim je běžné.

 

Jediný pochybný úspěch jeho a jeho týmu je soustavná zuřivá protiruská politika. Na tom se po tři roky jeho režim, za finanční podpory USA a EU, držel. U EU nyní ztrácí na přitažlivosti a zůstávají mu jako jediný politický spojenec USA.

 

Washington má svoje zájmy. Jde především o dodávky zkapalněného plynu do Evropy a ten je  přibližně o 30 % dražší než ruský. USA spoléhaly na napětí mezi Ukrajinou a Ruskem tak, aby Evropa jejich zkapalněný plyn více potřebovala. Jenže se stalo to, že se Rusko dohodlo s Německem na Severním proudu-2. Berlín si zde postavil hlavu a americkému vydírání nepodlehl.

Proč se objevil Saakašvili

 

Saakašvili měl být očima a ušima amerického ministra zahraničí na Ukrajině. Jeho úkolem bylo kontrolovat průběh reforem a zajišťovat zájmy USA. To také dělal, ale v listopadu 2016 se v USA změnil prezident.

 

Porošenko byl dobře obeznámen se špionskou rolí Saakašviliho ve svém týmu ve prospěch Obamy, uvolnil jej ze všech funkcí (gubernátor Oděsské oblasti, poradce prezidenta), a to hned po volbě nového prezidenta USA.

 

Saakašvili našel nové ochránce v EU, kde Porošenko spadl z lopatky. Ale ani v EU, ani v USA si nevěděli s Porošenkem rady, co s ním a hlavně kým jej nahradit. Proto v posledních dnech s Ukrajinou lomcuje horečka.

31. prosince 2017

Převzato z Rusvesna.su

Outsidermedia.cz