Skutečně ČSSD doplatila na vládnutí s Babišem ztrátou dvou třetin mandátů?

 

To tvrdí pan Martin Kunštek  v článku „Šest vět, které mohou zkrotit i Andreje Babiše“, který byl publikován  27. 11. 2017 na novarepublika.cz. Citujeme: „Pro ostatní strany by to představovalo výhodu, že by jednání Babišovy vlády mohli účinně korigovat bez nutnosti se s Babišem „ušpinit“. Tedy bez rizika, že dopadnou jako sociální demokraté v minulém volebním období, kteří na vládnutí s Babišem doplatili ztrátou dvou třetin mandátů.“

 

Pokud bychom takto vysvětlovali ztráty ČSSD ve volbách, nic nám nemůže bránit, abychom i volební prohru KDU tímž způsobem neodůvodnili. Pak vyvstává otázka, proč podobně dopadli stanovci a topisté, kteří byli v opozici a s Babišem tedy nevládli. A pokud vše skutečně zavinil Babiš, proč pak  jeho ANO  získalo přibližně 30% voličských hlasů a stalo se tak zdaleka nejsilnějším politickým subjektem?  To značná část voličů nedovedla rozeznat špinavé babišovské ruce od bílých rukou socdemáků a kádeuáků, když média se mohla ustarat jak jen ty babišovce alespoň tu a tam pořádně očernit? Na druhé straně pak z jejich koaličních partnerů dělali  dobré anděly.  To byla pořádná fuška. Voliči však přesto všechno věděli své.

 

Jsme přesvědčeni, že ČSSD ve volbách doplatila především na svou celkovou politiku, jíž uskutečňovala celé volební období. Pokud by tomu tak nebylo, nikdo  nemohl socdemákům zabránit, aby vypověděli koaliční smlouvu, případně i společně s KDU, a ukázali prstem na Babiše jako na kazimíra, na černou ovci. Dopadly by volby pro ně pak lépe?  Domnívám se, že nikoliv. Socdemáci a kádeuáci byli už voličů svou vlastní  politikou tak profláknutí, že by jim ani vyvolání předčasných voleb nepomohlo, pravděpodobně spíše naopak.

 

Ukážeme jen na jednu černou stránku jejich politiky. Pánové Sobotka, Bělobrádek, Herman, Zaorálek a  paní M. Marksová  byli a jsou známí především svou proněmeckou a sudetofilní politikou. Sobotka v čele státní delegace jednal jako první premiér ČR  přímo s vedením tzv. sudetoněmeckého landsmanšaftu (SL) v Mnichově. Ve vládě seděl pan Herman, jinak předseda Sdružení Ackerman-Gemeinde, které mělo zvláštní vztahy s mnichovským Ackerman-Gemeinde, jež je jednou ze základních složek  tzv. sudetoněmeckého landsmanšaftu. Věrně se Sobotkou stál i P. Bělobrádek, místopředseda vlády, který se mnichovských jednání se SL též zúčastnil. Jak Sobotka spolu se Zaorálkem byl znám jako tvrdý stoupenec tzv. strategického dialogu mezi ČR a SRN, tak Bělobrádek a Herman zase svými obzvlášť „přátelskými vztahy“ s CSU, jíž vydávali za sesterskou stranu a landsmany za křesťanské sociály.  Psát více o panu Hermanovi je asi zbytečné. Všichni známe jeho horlivost a vřelost k bavorským „bratrancům a milým krajanům“. Že pan Bělobrádek se považoval za sudetského Čechy, je asi známo. Nadto se tento pán proslavil i definováním tzv. politických Sudet. Do nich zařadil Šumavu a město Brno. Jaké velkolepé gesto vůči SL!

 

Voliči však asi i uvedené skutečnosti hodnotili, ale dívali se na ně jinýma očima, a tak dostala ČSSD a KDU volební výprask. Samozřejmě byly zde i další a další  důvody, které nebudeme dále hodnotit.

 

Závěrem si dovolíme konstatovat, že s výše uvedeným závěrem o volební prohře ČSSD, o důvodech této prohry, nemůžeme souhlasit. Proto jsme poukázali na další skutečnosti, jež vedle dalších vedly k volebnímu výprasku ČSSD a také KDU.

 

Všechny nešváry republiky nemůžeme vysvětlit „špinavými“ aktivitami Babiše. Zrovna tak Rusko není zdrojem všeho špatného ve světě. Rusko svými mírovými aktivitami, úsilím o dodržování norem mezinárodního práva a řádu učinilo pro svět již hodně dobrého. Budeme moci v průběhu určité doby něco podobného říci v republice i o Babišovi a jeho ANO? Dejme jim šanci a spravedlivě hodnoťme!

J. Kovář