Rusko brání USA v udušení KLDR

12.9.2017 , RIA „Novosti“ , Peter Akopov

 

Rada bezpečnosti OSN zpřísnila sankce vůči Severní Koreji. Navzdory tomu, že prezident Vladimir Putin nedávno řekl, že použití sankcí v současné situaci je zbytečné a neefektivní, Rusko neblokovalo přijetí rezoluce Rady bezpečnosti. Proč se to stalo?

Nové kolo korejské krize, které začalo po zkoušce vodíkové bomby Pchjongjangem, vedlo ke zpřísnění sankcí vůči KLDR. Také ke zvýšení mezinárodního tlaku ze strany USA, které zároveň veřejně prohlásity, že nevylučují vojenský scénář „řešení korejského problému.“ Fakticky vlastně vydírají ostatní země hrozbou války na Korejském poloostrově. Poslední sankce zpřísnily na začátku srpna, po testech raket.
Už tehdy dala Moskva jasně najevo, že limit posilování sankcí je prakticky vyčerpán - a vyzvala k zahájení jednání o korejském problému v rámci šestistranných rozhovorů (Severní Korea, USA, Čína, Rusko, Jižní Korea a Japonsko). Vytvořit tu správnou atmosféru pro takové jednání by mohlo zrušení americko-jihokorejských cvičení, přesto se konala na konci srpna. V reakci na to, na začátku září, Pchjongjang otestoval vodíkovou bombu.

Washington odpověděl návrhem rezoluce Rady bezpečnosti, která by zpřísnila sankce. Zrovna minulý týden, bezprostředně po odpálení bomby, Vladimir Putin označil používání sankcí v současné fázi korejské krize za zbytečné a neefektivní. Ve stejné době, Putin vysvětlil, že zpřísnění sankcí je nepřijatelné i z humanitárních důvodů.
A najednou v pondělí Rusko hlasovalo pro novou rezoluci navrženou Američany. V ní se kladou omezení na dodávky ropy do KLDR: dodávky surové ropy by neměly být vyšší než hodnoty za posledních 12 měsíců. Kromě toho Severní Korea nebude moci koupit přírodní plyn a kondenzáty zemního plynu, rovněž se zavádí zákaz vývozu textilních výrobků KLDR. Američtí experti se domnívají, že nové sankce ve spojení s předchozími zbaví Pchjongjangu více než 90 procent příjmů z exportu. V roce 2016 celkový vývoz KLDR činil 2,7 miliardy $, z čehož textilie činily zhruba 760 milionů.

Co se stalo? Změnil se ruský postoj?

Samozřejmě, že ne. Moskva se prostě rozhodla podpořit Peking ve hře Číny s USA. Trump tlačí na Xi Jin-pinga, aby Čína přinutila KLDR k zastavení jaderného a raketového programu. Peking slibuje pomoc při řešení problému (přesvědčit Pchjongjang, aby pozastavil testy), i když chápe, že šance na to není. Ve stejné době Moskva a Peking vyzvaly Spojené státy, aby přešly k diplomatickému řešení konfliktu.
Ano, Rusku a Číně se nelíbí objevení se jaderných zbraní v Severní Koreji - ale obě naše země chápou, že Severní Korea má jaderné bomby, protože se vážně obává americké agrese. Jaderné zbraně a jejich nosiče jsou Kim Čong-unem považovány za záruku zachování suverenity jejich země. A svět nemá takovou moc, aby přinutil Severní Koreu, aby se vzdala svého raketo-jaderného štítu a meče. Vladimir Putin měl pravdu, když řekl, že budou jíst trávu, ale nevzdají se toho, v čem vidí svou obranu.
Co je tedy smyslem sankcí? Ve skutečnosti stále totéž, aby byla zahájena jednání mezi Spojenými státy a Severní Koreou. Pokud by Čína a Rusko zablokovaly rezoluci USA, nepomohlo by to k zahájení jednání. Trump si jej stále nemůže dovolit, a Kim by se rozhodl, že je proto třeba pokračovat v testech. Je nezbytné, aby se situace posunula do bodu, kdy se obě strany dohodnou na zahájení jednání bez předběžných podmínek.
Američané nemohou trvat na tom, že cílem jednání je pouze severokorejské upuštění od jaderných zbraní a raket, a Severní Korea pouze na zastavení vojenských cvičení USA s Jižní Koreou. Jednání by měla probíhat ve formátu šesti stran, jak tomu bylo až do roku 2009, kdy byly přerušeny.

Pokud jde o novou rezoluci Rady bezpečnosti OSN, byla přijata pouze proto, že USA z ní vyloučili to, co nevyhovovalo Číně a Rusku - to znamená opatření zaměřená na ekonomické zadušení Severní Koreje. Podrobné údaje o návrhu rezoluce představila v úterý představitelka ministerstva zahraničí Maria Zacharovová:

„Během krátké doby práce na rezoluci, která byla koncipována jako nástroj zadušení občanů KLDR, se podařilo odstranit zcela nepřijatelná opatření.
Například požadavek na deportaci migrujících pracovníků. Tento odstavec je v rozporu s humanitární dimenzí. Dosáhli jsme zachování výjimky ze sankčního režimu vyplývajícího ze společného rusko-severokorejského civilního podnikání v Rajinu.
Zabránili jsme začlenění do rezoluce požadavky na zadržování a kontrolu plavidel na volném moři, čímž je tato část dokumentu v souladu s mezinárodním námořním právem. Přijali jsme ustanovení pro rozšíření seznamu zboží dvojího užití, v souladu s postupy sankční komise. Také jsme vynutili odstranění ropného embarga z textu rezoluce .
Obecně platí, že všechny základní ruské požadavky na znění usnesení byly zohledněny, naše červené čáry v textu spoluautoři nepřekročili."

Tak vysvětlil ruské hlasování prezidentův tiskový tajemník Dmitrij Peskov. „Postoj, který byl zastáván ruskou stranou při přijetí tohoto usnesení, vychází především ze zájmům Ruské federace, jakož i skutečnosti, že Rusko se nachází v oblasti, kde dochází k vážné eskalaci napětí."

V případě nových sankcí se samozřejmě sníží příjem severokorejského rozpočtu. Ale zůstane důležité - dodávky ropy a ropných produktů do Severní Koreje (i když na nižší úrovni), bez nichž by zem nepřežila. A výnosy od severokorejských dělníků, kteří pracují v zahraničí – je jich asi 100.000, a přinášejí více než jednu miliardu dolarů.
A dodávky ropných produktů a migrace pracovníků jsou spojeny se vztahy KLDR s Čínou a Ruskem. Takže Pchjongjang vidí, že oba jeho sousedi, i když na něj vyvíjejí tlak, při tom nepřekračují kritické hranice. Čína zůstává vojenským spojencem KLDR, to znamená, že poskytne svou pomoc v případě útoku na Pchjongjang. Severní Korea přesto nechce záviset na Číně, chce si zajistit nezávislou bezpečnostní záruku. A tu mohou poskytnout jen raketojaderné zbraně - nebo záruky všech velmocí. Za prvé a především, Spojených států, kteří se v rámci jednání zaváží, že nenapadnou KLDR.
Do té doby, dokud tato jednání nebudou zahájena, Rusko a Čína povedou složitou hru, a zároveň budou udržovat tlak na KLDR, aby souhlasila s jednáním bez předběžných podmínek a budou tlačit na Washington, aby souhlasil s diplomatickým řešením konfliktu. Zadusit KLDR ani Moskva ani Peking nenechají. Není náhodou, že si USA stále více stěžují tuto pozici našich zemí.

Přitom se Moskva a Peking dohodnou na svých rolích. Jestliže se Čína v posledních měsících jeví jako ten, kdo vyvíjí větší tlak na Pchjongjang, pak Moskva poskytuje různou neoficiální pomoc. V pondělí Washington Post citoval nejmenované americké představitele, že „ruští pašeráci údajně pomáhají severní Koreji dodávkami ropy a jiného důležitého zboží – což Severní Koreji umožní překlenout sankce. Zdroj uvedl, že letos na jaře se zvýšila přeprava tankery mezi přístavy Severní Koreje a Vladivostokem - Ruští podnikatelé údajně využili příležitosti k vytvoření řetězce zprostředkujících společností. A pomocník ministra financí USA pro otázky pro terorismu a finanční rozvědku Marshall Billingsley v úterý při slyšení v Kongresu uvedl, že americká rozvědka předpokládá, že Severní Korea se snaží používat přístavy Ruska a Číny k maskování dodávek uhlí v rozporu s rezolucí OSN přijatou na začátku srpna.

V úterý americké ministerstvo zahraničí informovalo, že USA budou přijímat opatření proti Rusku a Číně, v případě, že by podporovaly Severní Koreu. Ale hrozby proti Rusku a Číně jsou prázdné - například Trump opakovaně vyhrožoval Pekingu obchodní válkou, ale jen málokdo věří, že skutečně začne. Samozřejmě je pravděpodobnost americko-čínské obchodní války vyšší než americko-severokorejská nukleární válka, ale ve skutečnosti znamená celá historie se Severní Koreou vyvíjení tlaku Washingtonu na Čínu. Tento tlak by podle Trumpa měl vést k ústupkům ze strany Xi Jin-pinga v americko-čínském obchodu. A uznání skutečnosti, že vynutit od Číny ústupky se nepodaří, bude pro Washington dost bolestivé.
Nicméně, v blízké budoucnosti se to stane - a pak by se Severokorejci a Američané konečně mohli vydat na cestu prolomení patové situace, vzájemného nepřátelství. A veřejně zasednou k jednacímu stolu, ke kterému je přivedou Rusko a Čína.

https://vz.ru/politics/2017/9/12/886825.html
Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf