Ruská rekordní úroda pšenice ohrožuje americké zemědělce

Američtí farmáři pěstující pšenici prohrávají „starému soupeři“, kterým je Rusko, uvádějí noviny The Wall Street Journal.

„83 miliony tun pšenice, které Rusko podle odhadů sklidilo za tuto sezónu, zafixovaly postavení Ruska jako ožívající zemědělské velmoci a zvýšily tlak na farmáře z USA, kteří v roce 2017 sklidili nejméně akrů pšenice v historii," uvádějí noviny. Na pozadí rekordní ruské úrody cena za bušl (asi 27,22 kilogramů) v Chicagské obchodní komoře tento týden spadla na 4,19 dolaru. To je o 25 % méně než v červenci, kdy byla v Rusku zahájena sklizeň. Jak poznamenává WSJ, Rusko se mohlo stát hlavním světovým vývozcem díky investicím a oslabenému rublu.

Obchodní skupina „Americká pšeničná asociace" oznámila, že v prosinci uzavře své zastupitelství v Egyptu, který je největším importérem pšenice na světě. „Prostě nemůžeme cenou konkurovat Rusku na těchto trzích," oznámil zástupce asociace Steve Mercer.

Úrodu americké pšenice letos ovlivnilo sucho a pozdní vánice. Rusko naopak pěstovalo pšenici v příhodných klimatických podmínkách. Za posledních pět let se ruská úrodnost zvýšila o 70 %. Podle údajů amerického ministerstva zemědělství bude letos americká pšenice tvořit 15 % světového exportu. V polovině 70. let podíl USA tvořil 50 %. Navíc podle odhadů ministerstva letos americké farmy vyprodukují dvakrát méně pšenice než ruské.

Pondělí 13 listopad 2017

Zdroj: The Wall Street Journal, Sputniknews.com

http://infokuryr.cz/news.php?item.19582