Rudý říjen a zlato

byla to podivná porážka, po níž začal pomalý a stálý zánik liberálů

Alexander Prochanov  

2. října 2017

 

Když přicházejí první dny října, na stěnách Bílého domu (v Moskvě) se objevují rudé skvrny - krev barrikádníků. A v sousedních kostelích začínají vzlykat ikony a krvavé slzy stékají na jejich pozlacené tváře. Po celý den vidím, jak slunce svítí na harmoniky drátu. Jak se vytvářel dobrovolnický oddíl, a jakýsi hubený, vytáhlý student s látkovou taškou klopýtá. Jak zpívat na barikádách „Varšavjanku“, pak „Bůh ochraňuj cara“, a rudá vlajka sousedí s carskou a andrejevskou. Vidím bílé přilby na hlavách policie OMONu, její krutý vyměřený krok, hluk ocelových sudů a byl jsem tážen za nohy z pódia, kde jsem se připravoval mluvit ke shromáždění. A poslední věc, kterou jsem stihl vykřiknout do mikrofonu: „Národe, drž se!“ A klín jeřábů přelétl chladnou večerní oblohu nad Bílým domem, kde bude zítra masakr. A v Ostankino se soustřeďovaly velkorážné kulomety. A červené signálky. A jak se jakýsi výrostek vyhýbá řítícímu se transportéru, házeje po něm lahví se zápalnou směsí.

 

Liberálové se dnes posmívají sovětskému lidu, říkají: Proč v prosinci 1991 lidé nepřišli zachránit stát? Proč se nepostavili za sovětskou vládu a vláda padla? Lid se nepostavil za vlastní stát, protože vedení v čele s Gorbačovem zradilo svůj lid, prodalo svůj lid a samo jej ničilo a zničilo. V devadesátém prvním byli lidé bez vůdce, tváří v tvář zrádci státu byl zmaten, ohromen hrůzou zrady, bezmocně sledoval, jak Kreml, který ho zradil, dobrovolně otevřel pevnosti a vrhá se do propasti.

V roce 1993 se zpožděním se objevil vůdce lidu. Byl kolektivní - Fronta národní spásy, která zahrnovala komunisty a monarchisty, červené a bílé. To Fronta získala parlamentní iniciativu, pořádala mnohatisícová shromáždění, a v říjnu 1993, byl vůdce lidu, vůdce, který vedl lidi na náměstí, obklopil Bílý dům kroužkem barikád. A tento kolektivní vůdce, a s ním národ, byl zastřelen náboji Jelcinových tanků, kosen z Ostankina kulomety. Opozice a s ní národ prohrály. Byla to podivná porážka, po níž začal pomalý a stálý zánik liberálů. A od špíny, zrady a zhýralosti liberálních vůdců, rezavěly liberály zničené továrny a pole zarůstaly plevelem.

"A poslední se stanou prvními", říká biblický text. Barikády byly posledními, kdo bránil Sovětský svaz. Oni, zabití tanky a kulomety, byli také prvními, kteří začali znovu obnovovat ruský stát. Současná vláda je kritizována, že nevyužila déšť petrodolarů v období vysokých cen ropy, kdy byly nahromaděny velké ruské měnové rezervy. Tito pomlouvači si neuvědomují, že nový ruský stát musel strávit nespočetné peníze na obnovu zavřených závodů, opuštěných přístavů, zanikajících posádek. Po konci války v roce 1945 byly v zemi při „utažení opasků“ postavena z trosek nová města, obnoveny průmyslové závody a kolchozní hospodářství, takže v šílených devadesátých letech muselo Rusku utratit peníze na obnovu všeho, co se nazývá státem.

Dnes ruský stát, po několika mučivých etapách, zachraňujíce rozpadající se území, obnovuje zničenou armádu, vštěpuje smutným srdcím občanů víru v nevyhnutelné ruské vítězství, anektuje Krym, vítězí v Sýrii. Ruský stát už přichází s několika velkými strategickými projekty, opuštěnými Sovětským svazem během perestrojky. Projekty, které se zdály být navždy ztracené během devadesátých let.

Projekt Arktida - velký sovětský projekt, po kterém po Jelcinovi zůstalo mnoho zničených, opuštěných měst a vesnic po okraji Severního ledového oceánu. Opuštěné radary dálkové detekce. Do ledu zamrzlé buldozery a dopravníky, ruiny měst, kde byl kdysi život v plném proudu, a teď jen lišky peláší tundrou. Celá severní linii obrany, kde Sovětský svaz čekal úder přes pól, se za Jelcina proměnila v zející díry, kterými mohly proletět americké střely s dlouhým doletem z amerických ponorek. Rusko nemělo Severní flotilu, nemělo zde obranné síly, nebyla radarová pole, schopná detekovat vzdálená americká B-52. To vše se děje dnes.

Velký závod "Sevmaš" vyrábí velké čluny "Borej". Posádky, vybavené moderními zbraněmi, přišly na ostrovy v Severním ledovém oceánu a střeží přístupy k ruské části Arktidy, na kterou si „brousí zuby“ země Evropy a Asie. Ledoborce, jeden za druhým, se začínají vyrábět v továrnách na východě a na západě země. Trasa Severním mořem se stane strategickou skutečností. A vojenská letiště za polárním kruhem, nedávno opuštěná a pustá, znovu přijímají nové stíhačky a bombardéry. Ruská Antarktida žije, dýchá a je plná energie rozvoje.

Totéž na jihu. Obrovský geostrategický projekt se ukázal být nad síly současného Ruska, který za Jelcina na jihu ztratilo obranný pás. Jsou zde sirotčí zříceniny středoasijských republik. Rozpačitý Kavkaz, na němž se skryla nepřátelská vůči Rusku Gruzie, která se stala neoficiálním předmostím NATO. Nepřátelská Ukrajina se chystala přivést do Sevastopolu základnu šesté americké flotily a vytlačit poslední ruské lodě ze zálivu.

Ruský stát strategickým tahem vrátil Krym a spolu s ním Sevastopol, zachránil loďstvo Černého moře a vybavil jej moderními loděmi. Kdo vlastní Sevastopol, vládne v Černém moři. A znovu jsme získali toto unikající obranné postavení. Ti, kteří vládnou v Černém moři, mají přístup do Středozemního moře. A my, po obnovení přístupu do Středomoří, jsme zásahem strategicky posílili námořní základnu v Tartusu a leteckou v Hmeymime. Tím jsme vytvořili podmínky pro novou středomořskou eskadru, když se k lodím z Černého moře připojily lodě severního a baltského loďstva. Vytváří se silná skupina schopná soutěžit se šestou americkou námořní flotilou.

Ruská letadla a rakety s dlouhým doletem, umístěná v Sýrii, stojí proti hrozbě NATO. Rusko uzavřelo na jihu obrannou linii, která neprochází pouze Voroněží a Bělgorodem, ale Damaškem. Tyto absolutně nezbytné a naléhavé problémy vyžadují obrovské úsilí dnešního Ruska. A síly byly nalezeny. Existují strategové, kteří zformulovali strategické zájmy Ruska. Jsou inženýři, návrháři, schopní vytvářet skvělé zbraně pro obranu. Jsou zde konceptuální myslitelé schopní takové grandiózní projekty jako Arktida, spojit se do jednoho a vytvořit svůj koncept a ideologii.

Ruský stát dnes prochází těžkým obdobím. A jako každá řeka, která prochází skrze peřeje, dnešní ruský vývoj se řítí, vře a stříká. A pak se určitě dostane do velkých historických prostor, kam Rusko vždy přiváděla historie, ruský zázrak a velcí ruští mučedníci a osobnosti.

 

Sláva hrdinům z roku 1993! Věčná vzpomínka na zemřelé na barikádách!

Generále Makašove, generále Titove, objímám vás a tisknu k srdci.

http://zavtra.ru/blogs/oktyabr_bagretc_i_zoloto

Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf