Proč se nebát vojenských manévrů USA a Jižní Koreje

22.8. 2017 Viktor Murachovskij

Názor experta

 

Před několika hodinami začaly USA a Jižní Korea společné velké 11-denní cvičení. Během tohoto vojenského cvičení s kódovým označením Ulchi Freedom Guardian (UFG – strážce svobody Ulchi) bude sledován scénář války na Korejském poloostrově podle počítačových simulací. Spojené státy vydělily k manévrování 17.500 vojáků a důstojníků, a Jižní Korea 50.000: tedy pro účely odražení KLDR, nasadily USA a Jižní Korea 67.500 vojáků. Jako pozorovatelé přišli do Soulu vojáci z Austrálie, Kanady, Kolumbie, Dánska, Nového Zélandu, Nizozemska a Velké Británie.

 

Jak je uváděno organizátory, cvičení má čistě obranný charakter, a scénář odražení útoku armády bude simulovaný hlavně na počítačích. Nicméně pozorovatelé se obávají, že Severní Korea může reagovat například novými raketovými testy. Manévry se konají v podmínkách zvýšeného napětí v oblasti, způsobeného konfrontací mezi Donaldem Trumpem a Kim Jong-Unem.

Jaké je pozadí společných cvičení americké a jihokorejské armády, řekl v exkluzivním rozhovoru s „Pravda.Ru“ šéfredaktor „Arsenal otěčestva“, člen odborné rady vojenskoprůmyslové komise Ruské federace, plukovník Viktor Murachovskij.

 

- USA a Jižní Korea začaly s vojenským cvičením. Při manévrech se nacvičuje scénář války na Korejském poloostrově na základě počítačových simulací. Dalo by se vysvětlit, co to znamená? Vstupujeme do věku, kdy válka přichází z kyberprostoru; dochází nyní na testování již osvědčené technologie, nebo jde o něco nového?

- Stalo se samozřejmostí, že plánované akce cvičení se rozpracovávají nejen na papíře, ale i v elektronické podobě. Kromě toho se rozpis takzvané bojové činnosti provádí potom na základě těchto modelů, které jsou k dispozici v konkrétní počítačové simulaci. To je dnes standardní prostředek nejen pro vojenské manévry, ale také pro velitelsko-štábní cvičení.

 

- 20. srpna státní média Severní Koreje opět označila americko-jihokorejské cvičení za projev nepřátelství, varovala, že nikdo nemůže zaručit, že tyto manévry nemají přerůst ve vojenskou akci. Mohou opravdu přejít do horké fáze? Proč Spojené státy vyčlenily tak rozsáhlé síly – 17.500 vojáků a důstojníků?

- Podle mého názoru nedojde k eskalaci. Vzhledem k tomu, že Severní Korea má jaderné zbraně a jejich nosiče. Vždy jsem říkal, že se vznikem severokorejských balistických raket s jadernými hlavicemi se válka mezi USA a Severní Koreou stává nemožnou. To je to, co vidíme v praxi: mnoho výhružek, proklínání jeden druhého, hluk v médiích, ale ve skutečnosti žádné útočné skupiny Američané nenasazují.

 

- US samy provokují Severní Koreu, a agresorem je stále Kim Čong-un? Všichni rozumní lidé si uvědomují, že bez ohledu na to, jak jsou Korejci pyšní na své úspěchy, nemohou soupeřit se Spojenými státy. Byla by to pro ně sebevražda – první tedy nezačnou?

- Severní Korea jednostranně nespustí nepřátelské akce, také zde nejsou hlupáci. Odpovídají hrdě a odvážně, protože jsou donucováni.

 

- Jestliže Rusové s Bělorusy uspořádají cvičení, na Západě se stupňuje pekelné kvílení o tom, že se chystáme jít do útoku. A zde všichni, kromě KLDR, vnímají tyto manévry jako naprosto normální: správné USA s poslušnými Korejci vykonávají moudré opatření k zajištění bezpečnosti v regionu.

- To jsou obvyklé dvojí standardy. Pamatujeme si to od dob studené války; nic nového nemohou vymyslet. Dělá se absolutně vše podle stejných vzorů: probíhá zde nasazení tradičního scénáře, který mají rozpracovaný.

 

Besedovala Taťána Traktina

 

https://www.pravda.ru/expert/22-08-2017/1346098-usa_korea-0/

Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf

 

Foto: AP