Pan Gazdík ani s Demokratickým blokem nemá sílu, aby mohl změnit volební výsledky

 

V demokratické společnosti má vládnout většina. Každá vláda většiny je vymezena určitým časovým období, dalšími volbami. Mluvíme o vládě většiny na čas. V tomto čase má menšina možnost růst a při dalších volbách se stát většinou, nebo součástí nové většiny. Ví o tomto teoretickém minimu pan P. Gazdík?

 

Pokud politické strany, které se nyní tak vehementně derou o demokracii, v předcházejících volbách neuspěly, voliči je jen tak tak ponechali mezi parlamentními stranami, nemohou nyní usilovat o dodatečnou volební výhru. Skutečností je, že hnutí ANO je nejsilnějším politickým subjektem a jeho předseda má zvyklostní právo, aby byl pověřen sestavením vlády a následně jmenován předsedou vlády. To jsou ústavní zvyklosti, které nikdo nemůže přehlédnout nebo dokonce negovat.

 

Podíváme-li se na rozložení politických sil, můžeme bez problémů zjistit, že tzv. Demokratický blok je společenstvím politických trpaslíků, z nichž tak trochu ční ODS. Ale ani s touto stranou pidižvíci dohromady nepřesáhnou 30% hlasů, které ONO získalo samostatně. Ale přes tuto skutečnost by rádi „puncovaní demokraté“ vnutili ANO svou vůli. Jak? Myslí si, že k tomu stačí, když budou pokřikovat nějaká hesla o demokracii a o nebezpečí, jež nám hrozí.

 

Zdrojem toho nebezpečí není však ANO, ale subjekty tvořící Demokratický blok (DB). Jako politické strany se samy zkompromitovaly několikaletou politikou, zejména proněmeckou a prosudetskou, jež pro většinu dolních 10 milionů občanů je nepřijatelná. Strany jsou na politickém ošklivci, jenž nazvaly Demokratickým blokem. Pravdou však je, že ODS, v níž ještě nějací vlastenci jsou, se tak nezkompromitovala jako ostatní. Je to však dílem, jak jsme přesvědčeni, především tichošlápkovské politice pana P. Fialy, který se k uvedeným ožehavým otázkám sice veřejně nevyslovuje, ale za zády, mimo vědomí veřejnosti, píše panu B. Posseltovi dopis, který si tento pán cení. Zkuste se zeptat pana Fialy, předsedy ODS, co napsal B. Posseltovi. Dozvíte se asi jen to, že nemá žádnou povinnost sdělovat nikomu, co dopis obsahoval. A tečka. Demokracie u toho velkého demokrata zaplakala.

 

Ač tyto strany, tvořící DB, jsou zprofanované, ukazují na druhé, např. na okamurovce a komunisty, že od nich nebezpečí hrozí. Těžko mohou přesvědčit, i za bubnové informační palby médií hlavního proudu, že to je tak a ne naopak. Že právě DB je skutečným zdrojem různých možných nebezpečí pro naši veřejnost.

 

Jejich kandidát na funkci prezidenta, prof. J. Drahoš volby také projel. DB sám o sobě nic nedokáže, než rozhazovat nařčení, urážky a vytvářet menší, či větší komploty. A to je na změnu celkové politické situace málo, hodně málo. Pokud se ANO domluví např. se sociálními demokraty na nějaké potřebné formě spolupráce, není zde nikdo, kdo by takovéto řešení mohl překazit. Zvláště když při jednotlivých hlasování se může vytvářet různorodá většina, potřebná pro ten či onen návrh zákona či jiné rozhodnutí.

 

Demokraté nyní za současné situace musí mít trpělivost a nechat věci vyzrát. Čas ukáže, zda A. Babišovi se podaří dát dohromady vládu, která bude mít většinu, nebo tuto bude získávat případ od případu.

J. Kovář