O antifašistce Ince Bernáškové

Na knižní trh přichází kniha Zasnoubena se smrtí. Tento zapomenutý příběh odbojové pracovnice, antifašistky Inky (Ireny) Bernáškové, která spolu s otcem vydávala v době německé okupace ilegální časopis V boj, zpracovala literárně, na základě historických faktů a dochovaných dopisů, spisovatelka a novinářka Jana Vrzalová (na snímku s vnoučaty).

Křest knihy proběhl za velkého zájmu veřejnosti v minulém týdnu v sokolovně pražského Spořilova. Proč právě tam? Irena Bernášková byla totiž nadšenou sokolkou a žila se svým otcem Vojtěchem Preissigem - význačným českým grafikem a malířem, také zapojeným do odbojové činnosti proti německým okupantům - právě na Spořilově (na domě v Jihovýchodní VIE 944/11, kde bydleli, je umístěna jejich pamětní deska).»Apeluji na nejmladší generaci, aby si uvědomila, o co tenkrát šlo. Inka Bernášková se obětovala za vlast, abychom my dnes žili ve svobodné společnosti. Dnes to může znít pateticky, ale vlast byla tehdy - a věřím i v současné době - absolutní hodnotou,« řekl při křtu knihy starosta MČ Praha 4 Petr Štěpánek. Sám také podpořil snahy občanů, včetně autorky, usilujících o to, aby se jedno veřejné prostranství v Praze, ideálně na Spořilově v Praze 4, po Bernáškové pojmenovalo. Dosud se žádné jejím jménem nenazvalo.

Knihu mezi čtenáře doprovodil také válečný hrdina, letec brigádní generál v. v. Pavel Vranský, sám šest let voják zahraničních vojsk ve druhé světové válce. Vranský složil dojemný hold domácímu odboji. »Obdivuji příslušníky domácího odboje, obdivuji lidi, jakými byla i Inka Bernášková. Obdivuji ty, kteří se dokázali postavit okupantům pod hrozbou smrti. Odbojáři byli hrdinnější než my, protože za námi bylo zázemí a celá armáda. A oni nesklonili hlavu. Patří k nejhrdinnějším lidem, jaké jsem kdy poznal,« uvedl Vranský v pohnutí.

Splátka velkého dluhu

Autorka se ve svém krátkém slově vyznala, že ženy jsou v kritické situaci statečnější než muži - tedy s úctou k mužům... Při čtení knihy Zasnoubena se smrtí, čítající na 330 stránek, bude prý čtenářům a čtenářkám běhat mráz po zádech. Inka svým mlčením při výsleších na gestapu zachránila na tři sta dalších odbojových spolupracovníků! Nacisté ji, jako první Češku, dekapitovali v nacistické sekyrárně v Berlíně- Plotzensee. Stalo se 26. srpna 1942... Ince bylo 38 let. Vojtěch Preissig byl za odbojovou činnost odvlečen do koncentračního tábora Dachau, kde byl 11. června 1944 umučen.

Součástí slavnostního křtu knihy byla též vernisáž putovní výstavy o životě a odkazu Inky Bernáškové a jejího otce. Knihu vydalo nakladatelství Jota. Jak uvedl ředitel nakladatelství, kniha je malou splátkou velkého dluhu vůči Bernáškové a jejímu otci.
(mh), Haló noviny, 24.10.2017, str. 4

Přišlo e-mailem