Nechají Němci Škodě Auto jen levné vozy?

 

Přesun výroby nové generace Škody Superb z Česka do Německa je navzdory tvrzení Škody Auto prakticky hotová věc.

Deníku Hospodářské noviny to řekl předseda podnikové rady Škoda Auto Jaroslav Povšík. Na počet pracovních míst by podle něj ztráta jednoho modelu žádný vliv mít neměla, bojí se ale o budoucnost firmy. »Na shromáždění v německém Emdenu natvrdo řekli, že nám vezmou Superb a nechtějí, abychom dělali elektromobily. Jednat se o tom bude nyní. V podkladech je u závodu v Emdenu napsáno, že se tam bude vyrábět rodina Passatů. Ne Passat, ale rodina Passatů (do níž patří i zmíněný Superb, pozn. red.),« uvedl Povšík.

Šéf koncernových odborů Bernd Osterloh přitom v úterý v témže listu ujišťoval, že odborářům VW není nic známo o úvahách o odnětí části výroby české automobilce. »Je vidět, jak Evropská odborová konfederace hraje nemastnou neslanou úlohu. Dva odborové svazy, každý z jiné firmy jednoho koncernu, staví proti sobě a nedokáží vyjádřit solidaritu ani jedné straně,« řekl včera Haló novinám poslanec Stanislav Grospič (KSČM), předseda Odborového sdružení Čech, Moravy a Slezska (OS ČMS). »Napadá mě myšlenka, že Německo na nás pohlíží jako na svou polokolonii, kde sloužíme k tomu, abychom byli zdrojem levné pracovní síly, nikoli rovnocennými partnery. Mrzí mě, že podnik, který výrazně přispívá k zisku celého koncernu Volkswagen, má doplácet na chyby vedení koncernu a jeho aféry.«

 

Německé mzdy jsou čtyřnásobné

Spekulace o přesunu části výroby z České republiky do Německa propukly v říjnu. Pokud jde o elektromobily, uvedla Škoda Auto minulý týden, že bude od roku 2020 v Mladé Boleslavi vyrábět vozy s čistě elektrickým pohonem.

Mladoboleslavští odboráři nyní vyjednávají o nových kolektivních smlouvách. Povšík se už dřív nechal slyšet, že chtějí vyjednat dvouciferný růst mezd, svedou také boj o organizaci směnného pracovního týdne.

Povšík v listu také poznamenal, že hodinová mzda v Emdenu je téměř 50 eur, ve Škodě čtyřikrát méně. Proto se nebojí o zaměstnanost. »Nám se kvůli našim mzdám vždycky nějaká práce dá. Superb je ale naše vlajková loď,« zdůrazňuje. Podle něj nevychází Volkswagen Škodě vstříc a nejmodernější technika se do škodovek dostává až se zpožděním nebo vůbec.

 

Závidí nám úspěch

»U nás chtějí ponechat levnou pracovní sílu, zbavit nás vyspělých technologií a výrob, které přinášejí vysokou přidanou hodnotu a zisk. Máme se spokojit s tím, že se ze Škody může stát montovna a třeba by se jí Volkswagen mohl v budoucnu zbavit a prodat ji jinému koncernu. V tom OS ČMS stojí na straně českých zaměstnanců, je potřeba vyjádřit jim podporu a hájit jejich zájmy. Němečtí dělníci a odbory by si měli uvědomit, že jsou s našimi na jedné lodi, a sami někdy mohou potřebovat naši podporu,« připomněl Grospič.

»Závidí nám úspěch. Nazývají nás kanibalisty, i když jen plníme úkoly, které nám dali. Udělali jsme Karoq a Kodiaq a teď jim vadí, že jim konkurují. Dostáváme úkoly jako Popelka, ponořit se pro prstýnek do oceánu. Když je splníme, tak si stěžují,« uzavřel Povšík.

Samotná Škoda ale přesun výroby nástupce modelu Superb, který by měl přijít na trh po roce 2020, neočekává. »Pro značku Škoda nejsou momentálně předpokládány žádné změny,« tvrdí mluvčí automobilky Zdeněk Štěpánek.

(ng) , http://www.halonoviny.cz/articles/view/46624715

Přišlo e-mailem