Na pomoc Libyi pošle Česko dalších 230 milionů

 

(Právo, 18.1.2018, str. 2)

Na první pohled velice bohulibý skutek. Ale položme si otázku, jaká je situace v Libyí samé? Probíhají tam ozbrojené střety, hoří letadla na letišti, jsou mrtví a ranění, hmotné škody dosahují značné výše.  Vláda, podporovaná OSN, bohužel vládne jen v malé části státu, ale i na tomto území těžko prosazuje svoji vůli. O tom mluví zahraniční zdroje opakovaně.

 

Je otázkou, že nám o tom nic naše vláda, zvláště pak Ministerstvo zahraničních věcí ČR neřekne. Ano, problémy v Libyi se táhnou od doby, co tam, i se souhlasem Ruska, myslím že tehdy pro byl i Medvěděv, byly zřízeny ochranné zóny, v nichž snad neomezeně řádilo západní letectvo, kterému se podařilo rozbombardovat režim Muammara Kadáfiho. Ten byl údajně zabit při zatýkání. Světem však oběhlo video, které nám přibližovalo poslední chvíle života tohoto libyjského vůdce. Podle toho, co jsme viděli, byl  Kaddáfi krutě zavražděn. Od té doby, co v Libyi měla být nastolena demokracie a svoboda, se děly věci. Boje jednotlivých milicí mezi sebou, vraždění odporujícího obyvatelstva, rozkrádání libyjského bohatství. O tom blíže píše pan profesor Doleček. Jeho článek opětně vyvěsíme. 

 

Rozklad státu byl dokonalý a dodnes jej nikdo nedal dohromady. Myslíme si, že za takové situace, abychom mohli Libyi přispívat  stamilionovými částkami, je především nutné situaci v Libyi stabilizovat. Kdo ji rozbil, měl by usilovat energicky o obnovení normálních poměrů. Tato povinnost leží na Francii, Anglii, Itálii i dalších státech. Měli bychom požadovat, aby svou povinnost urychleně splnily, a to pod dozorem OSN. Ani tato mezinárodní organizace v Libyi není zatím příliš úspěšná. Ale jiná cesta není.

Nelze efektivně dávat poskytovat Libyi peníze, když ani nevíme, kdo, kde, kdy a jak vládne. 

 

Ví to naše ministerstvo zahraničních věcí? Pokud ne, musí si skutečný stav v Libyi zjistit, pokud ví, pak by nám, občanům republiky, mělo říci pravdu a vysvětlit, proč za těchto podmínek lijeme do Libye tolik peněz a kolik z nich se skutečně dostane k potřebným lidem.  Ano, peníze pravděpodobně poskytujeme prostřednictvím Svěřeneckého fondu EU pro Afriku. To však na věci zásadně nic nemění. Žádný fond, pokud v Libyi nedojde ke stabilizaci vnitřních poměrů, kdy skutečná, nikoliv jen loutková, vláda reálně bude vládnout na celém území Libye v zájmu libyjského lidu a nikoliv jenom ve prospěch  nějakých korporací, třeba i mezinárodních. Dej, Bože, nechť se nám vše povede a naše pomoc se dostane alespoň z větší části do rukou těch potřebných. Jinak půjde o vyhazování státních peněz, tedy nás všech, aniž bychom věděli, alespoň o části z nich, kam plynou.

J. Kovář