Informace, o kterých málo víme …

                                       VII.

(Z internetových materiálů)

 

 

 

CNSNews.com: Bývalý zpravodaj NY Times – Pulitzerova cena za rok 1993 by měla být odvolána pro nepravdivé a zaujaté zpravodajství z bosenské války                                                    Sherrie Gossett

 

Washington (CNSNews.com) Bývalý reportér deníku New York Times David Binder ostře kritizoval tisk za „žurnalistické zločiny“ spáchané během  zpravodajství při válkách na Balkáně v 90tých letech. Binder prohlásil, že Pulitzerovy ceny za mezinárodní zpravodajství, které byly v roce 1993 uděleny deníkům Times a New York‘s Newsday „by měly být se vší slušností a poctivostí odvolány.“

Binder mluvil na tiskové konferenci při příležitosti vydání nové knihy kritizující válečné zpravodajství. Binder totiž napsal předmluvu ke knize Petera Brocka, nazvané „Mediální čištění: Špinavé zpravodajství, žurnalismus a tragédie v Jugoslávii.“

„To co zde vidíme, je zkatalogizovaná řada novinářských zločinů, které zdokumentoval Peter Brock“, řekl Binder. Ještě než zmínil zpravodajství deníku Times, které psal John. F Burns, a deníku Newsday , do kterého psal Roy Gutman, Binder připomněl to, co nazval „špinavým zpravodajstvím“ Waltera Durantyho z 30tých let v New York Times, jako další příklad nezaslouženého udělení novinářské Pulitzerovy ceny. Duranty byl kritizován za přílišnou uctivost ke Stalinovi a jeho plánům industrializace Sovětského Svazu.   

„To, co Peter Brock ve své knize rozpletl a odhalil, zasahuje přinejmenším dvě Pulitzerovy ceny, které by měly být se vší slušností a poctivostí odvolány.“ Binder potvrdil Cybercast News Service (CNS), že měl na mysli Pulitzerovy ceny z roku 1993 za mezinárodní zpravodajství, které byly uděleny Burnsovi z New York Times  a Gutmanovi z Newsday za jejich zpravodajství z Balkánu. Autor Peter Brock věnuje ve své knize značný prostor kritice zpravodajství Burnse a Gutmana.

Binder poznamenal, že The Times šly skrz „agónii“ v uplynulých letech přes „děsivé profesionální chování svých pracovníků“ a toto dále „pokračovalo pod jejich  názvem novin“.

Zveřejnění je nejlepší náprava,“ řekl Binder.

„Myslím si, že kniha Petera Brocka velmi mnoho pomáhá čelit těmto neslýchaným zločinům žurnalismu. Domnívám se, že by měla ukázána (strčena pod nos) editorům veškerého tisku, přinejmenším editorům, kteří se zabývají zprávami ze zahraničí..“ řekl Binder.

Binder uvedl, že cena měla být podle hlasování výboru nejprve udělena pouze Gutmanovi. „The New York Times byly tak rozrušené vynecháním Johna Burnse, že začaly u výboru lobovat. Pulitzer je v mnoha, ne-li ve všech případech extrémně politická cena. Jsou tam všechny druhy zákulisních manipulací, které pokračují.“

Vrcholem pro Burnsův zápis na Pulitzerovu cenu bylo sedmihodinové interview se zajatým bosenským Srbem – Borislavem Herakem – který Burnsovi živě líčil a přiznal se k tuctům vražd, včetně osmi znásilnění. Bursnův článek v NYT ze 27. listopadu 1992 byl představován jako „pohled na způsob, jakým zemřely další tisíce jiných v Bosně.“

Jenomže více než tři roky po vydání Burnsova příběhu – 31. ledna 1996,  představily The Times  Heraka jako „mírně duševně zaostalého“ a informovaly, že Herak stáhnul své doznání  a prohlásil, že  z něho bylo vymláceno strážemi.

„Byl jsem mučen, nucený se přiznat,“ řekl Herak. Mezitím bylo jeho svědectví použito k odsouzení Sretko Damjanovice za zabití dvou muslimských bratrů, kteří byli později nalezeni živí. Oba muži - Herak i Damjanovic, který také říkal, že byl „mučen“ za účelem falešného přiznání, byli odsouzeni k smrti před popravčí četou.

Peter Brock popsal Burnsovo interview s Herakem jako „zmanipulované doznání i výslech, kterého byl Burns klíčovým účastníkem.“ Brock kritizuje Burnse za selhání, kdy čtenářům nesdělil, že rozhovor se konal za přítomnosti sarajevské video-produkce a že „výslechy byly řízené (vládními) vyšetřovateli a sarajevským filmovým režisérem Ademirem Kenovicem.“

Autor dále také dokazuje, že „zásadní části“ Herakova příběhu schází. „Nejsou žádné důkazy, těla obětí, ani očití svědci týkající se případu Herak, kromě pověstí „vyšetřovatelů“ bosenské (muslimské) vlády, „ píše Brock.

Brock také kritizuje Roye Gutmana pro jeho přehnané ovlivnění vládními propagandisty, včetně jednoho zdroje, který operoval pod čtyřmi různými přezdívkami. Gutman je kritizován  pro nedostatečné zkoumání faktů před tím, než opakoval neopodstatněná tvrzení o zločinech a uváděl statistiky mrtvých a mučených. 

Gutman vyhrál Pulitzera částečně kvůli „elektrizujícím příběhům o koncentračních táborech“, poznamenává Brock, který vyzdvihuje zpravodajovo spoléhání se na „pověsti“ a „lživé pověsti“ v jeho příbězích, stejně jako bezdůvodné používání jazyka nacistického holokaustu.

Prvních pět Gutmanových příběhů o údajném koncentračním táboře Omarska v Bosně bylo vlastně napsáno v chorvatském Záhřebu, stěžuje si Brock. Když psal o věci po šesté, tak bylo už vězení uzavřeno.

Binder i Brock obviňují tisk z úpadku do „stádního  a lživého žurnalismu“ a ze spoluviny na rozdmychávání agresivity a války. Spoléhání se na chorvatskou a muslimskou propagandu vyústilo ve zdeformované zpravodajství, které přehánělo srbskou roli ve třístranném konfliktu a ignorování etnických čistek prováděných na Srbech, uvádí Binder a Brock.

Brock šel tak daleko, že řekl, že 3.000 USD za Pulizterovu cenu, které byly uděleny Burnsovi a Gutmanovi, označil za „odměnu najatému vrahovi“. 

„To, o čem zde mluvíme,  a co já nazývám zločiny žurnalismu, se stalo před pouhými deseti lety,“ řekl Binder. „Není to tak dlouho, co se tyhle podle mě odporné věci staly – nechutná zaujatost, odporné potlačování druhé strany příběhu.“

Během svého nedávného vystoupení v Národním tiskovém klubu (National Press Club) ve Washingtonu D.C. Binder řekl, že by mohlo zabrat „nejméně dekádu“,  než historici „vyčistí ten zatracený podrost lží a směsi“ od „pohrdáníhodných“ politiků „jako Richard Holbrooke,“ mezinárodní vyjednavač za vlády Billa Clintona, a „samozřejmě novinářů“ posuzovaných v Brockově knize.  Vzestup blogů a skupin sledujících média nyní nabízí možnost „nápravy“ ve veřejném mínění, tvrdil Binder.

Ve svém rozhovoru o revokaci Pulitzerovy ceny Peter Brock řekl, že „ve vší slušnosti, pokud nejde cenu zrušit, měly by tedy cenu zase vrátit i Janet Cookové. Cooke byla zpravodajka Washington Post, která vyhrála Pulitzera na základně vymyšleného příběhu o osmiletém narkomanovi z roku 1980.

Do středečního odpoledne nepřišla do CNS žádná reakce ani z New York Times ani z Newsday.

Messin, 23.3. 2006 

 

 

John Pilger: Milovníci války

 

Milovníci války, které jsem poznal, by ve skutečné válce nebyli obvykle pro nikoho nebezpeční - kromě sebe samých. Byli přitahováni k Vietnamu a Kambodži, kde bylo této drogy dostatek. Bosna s její ruletou smrti byla dalším favoritem. Nemnoho z nich by mohlo říci, že tam byli proto, aby „to řekli světu“; čestnější by mohli říci, že to měli rádi. „Válka je zábavná!“ poškrábal se jeden z nich na paži. Stál na pozemní mině.

Někdy si na ty téměř roztomilé blázny vzpomenu, když stojím před dalším druhem milovníků války – druhem lidí, kteří nikdy válku neviděli, a často dělali všechno možné, aby ji neviděli. Vášeň těchto milovníků války je fenomén; nikdy se neztlumí, bez ohledu na vzdálenost objektu jejich zájmu. Beru do ruky nedělní noviny a tady jsou, egocentrici malého krutého zážitku, jiného než jakým je sobota v Sainsbury. Zapínám televizi a tam jsou zase, noc co noc, notující ne tak moc jejich lásku k válce, jako spíše jejich lokajství, koupení a podporu bloku/dvoru, ke kterému jsou přiřazeni. „Není pochyb“ řekl Matt Frei, muž BBC v USA, „že touha přinášet dobro, přinášet americké hodnoty zbytku světa, a obzvláště nyní na Střední východ…je  vysoce svázána s vojenskou silou.“

Toto Frei řekl 13. dubna 2003 poté, co George W. Bush zahájil operaci „děs a hrůza“ proti bezbrannému Iráku. O dva roky později, kdy chaotická, rasistická, žalostně vycvičená a špatně disciplinovaná okupační armáda přinesla „americké hodnoty“ sektářství, eskadry smrti, chemické útoky, bomby s ochuzeným uranem a „cluster“ bomby, Frei představuje smutně proslulou vojenskou jednotku 82nd Airborne jako „hrdiny Tikrítu.“

Minulý rok Frei chválil Paula Wolfowitze, architekta krveprolití v Iráku, jako „intelektuála“, který „vášnivě věří v sílu demokracie a  provinční vývoj.“ Frei byl správně napřed v příběhu. V červnu 2003 řekl divákům BBC: „V Íránu jsou také důvody ke změně režimu.“

Kolik mužů, žen a dětí bude zabito, zmrzačeno, nebo zešílí, pokud Bush napadne Írán? Možnost útoku je obzvláště vzrušující pro ty milovníky války, které pochopitelně zklamalo otočení událostí v Iráku. „Je nepředstavitelné, ale nakonec nevyhnutelná pravda,“ napsal Gerard Baker minulý měsíc v The Times, „že se budeme muset připravit na válku s Íránem…jestliže se Írán dostane bezpečně  a nerušený k nukleárnímu statusu, tak to bude mezník ve světové historii, něco jako bolševická revoluce, nebo příchod Hitlera.“

Nezní to povědomě? V únoru 2003 psal Baker, že „vítězství (v Iráku) rychle ospravedlní tvrzení USA a Britů o míře Saddámovy hrozby.“

„Přicházející Hitler“ je ozdravující pokřik milovníků války. Slyšeli jsme ho už před tím, než NATO zahájilo „morální křižácké tažení na záchranu Kosova“ (Blair) v roce 1999, vzor pro invazi do Iráku. Při útoku na Srbsko trefilo vojenské cíle jen dvě procenta raket; zbytek udeřil do nemocnic, škol, továren, kostelů a vysílacích studií. Opakujíc po Blairovi a hejnu Clintonových úředníků, sdělila nám masová média, že „my“ jsme zastavili „něco, co se přibližovalo genocidě“ v Kosovu, jak napsal Timothy Garton Ash v roce 2002 v Guardianu. „Ozvěny holokaustu“ hlásaly první strany deníků Daily Mirror a Sun. The Observer varoval před „balkánským konečným řešením.“

Nedávná smrt Slobodana Miloševiče vzala milovníkům  a prodejcům války kus paměti. Kuriózně, „genocida“ a „holokaust“ a „příchod Hitlera“ teď podivně chybí – z velmi pádného důvodu, protože stejně jako válečné bubnování vedoucí k válce v Iráku, tak i bubnování nyní vedoucí k válce proti Íránu, byly všechno kecy a nesmysly („bullshit“). Žádné nesprávné interpretace. Žádná chyba. Žádné hrubé omyly. Nesmysl.

„Masové hroby“ v Kosovu by to všechno ospravedlnily, říkali nám. Když bombardování skončilo, mezinárodní soudní týmy začaly podrobovat Kosovo velmi podrobnému průzkumu. FBI přišla vyšetřit něco, co bylo nazýváno „největší místo činu v historii FBI.“ O několik týdnů později, potom co nenašli ani jeden hromadný hrob, se FBI a další soudní týmy odebraly domů.

V roce 2000 Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii oznámil, že konečný počet nalezených těl v „hromadných hrobech“ Kosova je 2.788. To zahrnuje i Srby, Romy a ty, co byli zabiti „našimi“ spojenci UCK (KLA). To znamená, že ospravedlnění pro útok („225.000 albánských mužů mezi 14 a 59 lety zmizelo, předpokládáme, že jsou mrtví,  jak prohlásil US velvyslanec David Scheffer) byl výmysl. Pokud vím, tak toto připustil jediný Wall Street Journal. Bývalý vysoký plánovač NATO – Michael McGwire napsal, že „popisovat bombardování jako humanitární intervenci je opravdu absurdní.“ Ve skutečnosti „křížová výprava“ NATO byla závěrečným, vypočítaným aktem dlouhé vyčerpávající války, vedené za účelem vymazání dokonalé myšlenky Jugoslávie.  

Pro mě je vedle odporných vlastností Blaira, Bushe, Clintona a jejich horlivých podvodných mediálních pomocníků nejhorší nadšení usedlých, neužitečných mužů (a žen) pro krveprolití, které nikdy nevidí, nikdy nemusí zvracet nad kusy těl, a nikdy nenavštíví narvané márnice při hledání svých milovaných.  Jejich role je podporovat paralelní světy nevyslovené pravdy a veřejných lží. Do jednoho z těchto bývalých světů patří i Miloševič, který je v porovnání s takovými průmyslovými zabijáky, jako jsou Bush a Blair jenom malou rybou.

 

John Pilger je původem z Austrálie (Sydney), kde získal i vzdělání. Je to válečný dopisovatel, filmový tvůrce a dramatik. Usídlil se v Londýně a psal o mnoha zemích. Pilger v Británii získal dvakrát nejvyšší novinářskou cenu „novinář roku“ za svou práci ve Vietnamu a Kambodži.                                                     

Messin, 24.3. 2006

 

 

Daniel McAdams: Jak Lukašenko vyhrál

 

Představte si, že jste v parku Lafayette naproti Bílému domu, stavíte stany a reproduktory bez povolení zabrat park se skupinou několika tisíců protestujících, chlastajících pivo a vodku. Jak dlouho si myslíte, že by trvalo, než by se s vámi vypořádala bezpečnostní služba, nebo místní federální policisté?  Pět minut?

Přesto, když bylo méně než jedno procento z 500.000 Bělorusů, kteří hlasovali pro politickou opozici rozehnáno/vypořádáno („disbursed“)  z Říjnového náměstí, které je vzdáleno jeden blok od sídla prezidenta, tak se jako jeden hlas ozvaly USA a EU (včetně Francie, která se právě zabývala tvrdými zásahy proti demonstrujícím studentům, protestujícím za větší pracovní jistoty) a bylo oznámeno nové kolo sankcí proti zemi.

Mimo tohoto absurdního dvojího metru je skutečností, že touhle novou revoluční metodou výměny vlád je rozvracena demokracie jako taková – všechno samozřejmě jejím jménem. V tomto novém světě barevných revolucí je najednou možné, že pouhé jedno procento těch, co hlasovali pro opozici –  nikoliv všech voličů (!) - je dostatečné množství k tomu, aby Západ prohlásil, že reprezentují opravdovou vůli lidu. Je to takový nový bolševismus Západu, kdy se říká, že malá menšina je ve skutečnosti většinou. Média hrají se svým napjatým a vysoce selektivním zpravodajstvím z těchto incidentů v tomto podvodu důležitou úlohu. Západní média nevyvíjí žádné úsilí zjistit skutečná fakta. Dávají přednost spoléhání se na obscénní, ale neověřené příběhy bití a masového zatýkání, které jsou dodávány ve velké kvantitě těmi, kteří mají z jejich rozšiřování největší výhody.

 

Lži západních médií

 

Předtím, než se podíváme na příčiny Lukašenkova vítězství, bych se měl zmínit o odporných lžích vyslovených západním tiskem před, během, i po volbách v Bělorusku.  Jak o nich já mohu vědět? Byl jsem tam totiž. Stál jsem ve středu odpoledne na Říjnovém náměstí a pozoroval asi 150 demonstrantů, zatímco BBC jich udávala „tisíce“. Udělal jsem snímky pivních lahví a šálků kávy, zatímco západní média hlásila, že policie demonstrantům nepovolila jakékoliv jídlo, nebo nápoje.

Středeční Frankfurter Allgemeine psal „vyvěsili vlajky z džínoviny“, když na náměstí nebyla ani jedna džínová vlajka. Bylo tam množství gruzínských vlajek, což je dost podivné, pokud si představíme bezútěšný stav „reformované“ gruzínské ekonomiky, kde je elektřina a voda podobně dostupná jako v Iráku. Lukašenko vstoupil na tiskovou konferenci „opilý mocí,“ napsaly německé noviny.  Nic takového jsem neviděl. Spíše jsem viděl politika nevylekaného odpovědět na rétorické útoky americké administrativy. Když ho prezident Bush obvinil z prodeje zbraní jiným zemím, Lukašenko odsekl „pokud toto přichází od muže, který tolik vydělává na válce a ropě, pak je to obvinění, které si nezaslouží reakci.“

Tisk hlásil těžkou přítomnost policie. My jsme viděli daleko méně policistů, než lze vidět na nějakém shromáždění v USA, nebo v nějakém západním hlavním městě. Ve skutečnosti než se úřady odhodlaly k likvidaci provizorního stanového městečka z náměstí, bylo těžké vidět nějakého policejního strážníka. Seznam pokračuje.

 

„Důvěryhodnost“ volebních pozorovatelů

 

Západní pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) shledali volby v Bělorusku neférové a nepoctivé. Ale svět mohl na prohlášení pozorovatelů těžko čekat s napjatým dechem: OBSE stejně prohlašovala celé měsíce, že volby by nemohly být férové a svobodné.

Proč bychom měli být skeptičtí ohledně pozorovatelů OBSE, kromě tohoto podivného zvyku odsoudit výsledek voleb ještě předtím, než se vůbec uskuteční? Týmy OBSE jsou tvořené velkou mírou západními diplomaty a zaměstnanci západních zpravodajských služeb. Diplomaté a důstojníci/úředníci rozvědky jsou placeni za to, aby říkali, co jim řeknou jejich vlády. Nejsou placeni za své vlastní názory, nebo samostatné závěry. Je strukturální chyba ve sledování voleb OBSE, jestliže se někdo zajímá o objektivní pravdu.

Je to také záležitost denních diet. Je skutečností, že pozorovatelé OBSE berou svůj normální plat od západních ministerstev zahraničí, i když na konci mise dostanou kapesné tisíce dolarů. Pozorovatelé, kteří vystoupí z řady s prohlášením, které nezapadá do oficiální linie (vyhotovené v mnoha případech ještě před jejím samotným zahájením), už nedostanou v budoucnosti žádné další pozvání. Několik tisíc dolarů je například pro litevského pozorovatele skutečnou sumou. Vlastně to nejsou špatné peníze ani pro Němce, nebo Američany. Pokud se k tomu přidá trochu exotické zábavy, dostatek jídla a pití, potom proč by někdo nesouhlasem rušil existující stav?

Mnozí nechápou fakt, že OBSE nemá v žádném případě monopol na sledování voleb a lidských práv v OBSE smluvních zemích. Ve skutečnosti bylo původním záměrem  Helsinských smluv, aby volby sledovala skupina občanů nezávislá na vládách, která by mohla pozorovat nezávisle na postoji své vlády k dané zemi. Toto se až na několik výjimek nestalo. Drtivá většina lidsko-právních a volebních pozorovatelů  je ve skutečnosti placena vládami k pozorování vlád. Je tu jasně vidět střet zájmů.

Dále jsou někteří pozorovatelé zřejmě očividně rovnější než jiní. Když OBSE oznámila, že volby nebyly regulérní a svobodné, tak to západní média ohlásila jako konečný závěr. Ani slovo nebylo napsáno, stejně jako jsem nemohl nikde v médiích vidět cokoliv o více než 450 pozorovatelích, kteří také sledovali volby, a dali o mnoho odlišné a důmyslnější analýzy silných a slabých stránek volebního procesu.

Přes některé specifické oblasti, kde by se dalo něco zlepšit – bylo znepokojení skrz časné hlasování, které je běžnou praxí ve Spojených státech – byl celkový závěr pozorovatelů CIS takový, že volby proběhly podle legislativy Běloruska, a byly svobodné a poctivé. Pozorovatelé CIS také poznamenali, že Lukašenko místy získal více než 80 procent hlasů. Je zajímavé, že na předvolební konferenci ve Washingtonu v International Republican Institute zástupce institutu ujistil přítomné návštěvníky, že US financované konečné hlasování by mohlo říci pravdu o běloruských volbách, tedy nic takového, že by US financované volby byly volné. Možná výsledky nebyly tím, v co doufali.

 

Jak Lukašenko vyhrál

 

Vedoucí kandidát opozice, zarputilý a necharizmatický Alexander Milinkevič si vybral podivnou ekonomickou platformu: uprostřed jedné z nejchladnějších zim slíbil běloruským voličům, že by ukončil ruské dotace na ropu a dovoz plynu. Jeho předvolebním slibem tedy bylo: pokud budu zvolen, zvýším vaše účty za benzín a topení o 70 procent. Ačkoliv vláda USA pozastavení této podpory/dotace požadovala, tak pro opozičního kandidáta bylo možná nemoudré oddanost této věci zdůrazňovat.

V poslední den kampaně jsme v hotelu Jubelinium hovořili s dalším opozičním kandidátem Alexanderem Kozulinem. Ptali jsme se ho, zda jeho kampaň běží a on odpověděl: „Jaká kampaň? , po městě jsou vidět jen plakáty s Lukašenkem.“ Jenomže my jsme neviděli po městě plakáty vůbec nikoho (ani Lukašenkovy). Potom Kozulin dodal: „Právě jsem se vrátil z Ukrajiny.“ Divné. Neumím si představit, že by volební kandidát v USA trávil poslední horečnaté dny kampaně v cizí zemi.

Brzo večer v poslední den kampaně jsme se zastavili v hlavním stanu opozice, a očekávali vzrušenou aktivitu. Místo toho bylo místo úplně prázdné, kromě recepční, která nám otráveně řekla, že každý už šel domů.

V sobotu před volbami,  v období tiché kampaně, měla opozice rockový koncert a politické shromáždění v městském parku. Stovky mladých lidí řádily při trash metalové hudbě s tvrdými nacionalistickými motivy a projevovaly sympatie k opozičnímu Alexandru Milinkevičovi. Byli jsme ohromení úplnou absencí policie u události, která byla s rozporem s volebním zákonem a jasně mohla vyprodukovat nějaký druh reakce úřadů.

Na druhé straně Lukašenko se jednoduše vezl na své ekonomické minulosti. Odmítnutím „šokové terapie“, která ochudila Rusko a většinu bývalých republik SSSR, zvládnul udržet záchrannou sociální síť starého systému a současně zvládnul udržovat stabilní ekonomický růst. Život průměrného Bělorusa se pod  úřadující administrativou zlepšil, a jak to tak bývá, voliči si vybrali osobu, která předsedala tomuto zlepšení. Čtyřprocentní nárůst od posledního získání mandátu by měl být stěží překvapující. Je poněkud ironické, pokud Západ označuje Lukašenkových  82 procent jako důkaz podvodu, zatímco nedlouho předtím vychvaloval 97 procent při vítězství gruzínského prezidenta Saakašviliho.

Hodně se dělalo z tvrzení opozice, že neměla se svou kampaní přístup do státní televize. Jak poukázal tým pozorovatelů CIS, prezident Lukašenko se vzdal času vymezeného jeho osobě, aby dal opozičním kandidátům více prostoru. Na konci kampaně byla spousta času opozičními kandidáty zanechána bez využití.

 

Čára přílivu pro Nový světový pořádek?

 

Byli zastánci Nového světového pořádku, který ožebračil země střední Evropy a bývalého SSSR v Bělorusku zastaveni? Na odpověď je ještě příliš brzy. Chystá se určitě ještě spousta plánů na vyostření odporu v naději na svržení vlády. USA utratily na tuto revoluci příliš mnoho peněz, než aby ji nechaly tak okázale padnout. Minulý týden to bylo odhaleno, když polská nadace Batory Foundation (která dostává ročně od západních vlád milióny dolarů) doporučila politické opozici, jak vyprovokovat větší incident v naději na vyburcování více lidí proti vládě. Na Říjnovém náměstí si bylo možné všimnout, kdo „řídil“ masy.

Jenomže jak opozice zdráhavě/nerada připouští - Lukašenko je opravdu populární.Tuto skutečnost nemůžou změnit ani milióny dolarů amerických daňových poplatníků pro opozici. Jak řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, i v případě, že by USA napadly Bělorusko, lidé by Milinkeviče nevolili. Ale možná, že tenhle názor nejlépe vystihuje postoj mladého Bělorusa, kterého jsme potkali o volební noci,  a který poznal mého kolegu z televize. Po konci volebního klání poznamenal, proč je šťastný z prezidentova jasného znovuzvolení, když vyhrknul „Je tu čisto!“

Messin, 29.3.  

 

The Guardian: Běloruská sága odhaluje faleš západní podpory demokracii

 Neil Clark, The Guardian, 28.3. 2006

 

Kdy jsou volby západem označeny za neférové a nesvobodné? Odpověď: Když přinesou vítězství vládě, která odmítá neoliberální ortodoxní názor a odmítá orientovat svou zahraniční politiku na Washington, nebo Brusel. K žádnému jinému závěru nemůže člověk dojít, když se podívá na ohlášení ohromných a přehnaných sankcí, které oznámily USA a také EU po opětovném zvolení prezidenta Lukašenka.

 

Mnoho lidí může věřit, že sankce jsou zasloužené – vždyť volby odsoudila Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, a stav lidských práv v zemi byl kritizován organizací Amnesty International. Ale dokonce i když věříme tomu nejhoršímu o Lukašenkovi ( a to i jeho oponenti široce uznávají, že má v Bělorusku většinovou podporu),  tak demokratické nedostatky bývalé sovětské republiky ztrácejí na významu při porovnání s jinými vládami, které západ vůbec nepenalizuje a naopak velkoryse odměňuje. 

Nemluví se o sankcích vůči Egyptu, navzdory rozsáhlým zákazům opozičních kandidátů. Nemluví se o jeho tisících politických vězních a rozšířeném používání mučení; Naopak, země Husního Mubaraka je druhým největším příjemcem americké zahraniční pomoci. A zatímco Condoleezza Riceová cituje ze zpráv OBSE o Bělorusku, vypadá zároveň méně horlivá reagovat na verdikt stejné organizace ohledně situace ve státech střední Asie, jako v Turkmenistánu, kde situaci popsal úředník OBSE Harir Baliyan, jako absenci alespoň jakéhokoliv “náznaku plurality“. USA a jejich evropští spojenci používají kouřovou clonu demokracie a lidských práv k podkopání jimi neschválených režimů, zatímco jsou slepí k nedemokratickým praxím a porušování lidských práv v zemích, které plní jejich příkazy. Řada vlád byla označena USA za nedemokratické, přestože v nich proběhly svobodné volby: Guatemala v 50. letech, Chile v 70. letech, Nikaragua v 80. letech, Jugoslávie v 90. letech. Prozápadní diktatury, jako byl šáh v Íránu, Pinochet v Chile a Suharto v Indonésii byly velkoryse financovány.

Dokonce i vítězství ve třech volbách po sobě v zemi, kde volně působilo 21 politických stran a byla zde i opozicí řízená některá média, není žádnou zárukou, že nebudete prohlášeni západem za diktátora, jak shledal Slobodan Miloševič. Důvod, proč byl takto Slobo označen, nebyl ten, že by řídil nějakou vládu jedné strany, nebo jeho role  jugoslávských válkách, ale protože reprezentoval „nezreformovanou“ jugoslávskou socialistickou stranu, kterou západ neodsouhlasil/neschválil.

Západ má stejný problém s Hugem Chávezem ve Venezuele. I když Cháveze  podpořilo v referendu podporovaném bývalým americkým prezidentem Jimmy Carterem 58 procent Venezuelanů, Tony Blair ho vyzýval k „dodržování pravidel mezinárodního společenství“. Vypadá to, že „pravidla“ jsou zkratkou pro akceptování všech sociálních a ekonomických vzorů, které jsou západem vnucovány po celém světě.

83 procent hlasů pro Lukašenka je prý příliš mnoho, než abychom je měli brát vážně; přesto žádná podobná nedůvěra nezazněla, když v roce 2004 v Gruzii získal Mikhail Saakašvili – podporující NATO a EU, plných 97 procent hlasů v prezidentských volbách. Když nedávno vůdci gruzínské občanské společnosti protestovali proti autoritářskému řízení, kterým je země řízena, západ zůstal potichu. (o demonstracích v Gruzii jsem informoval nedávno zde, pozn. Mess)

 

Na Ukrajině, kde probíhaly volby tento víkend, západem podporovaná oranžová revoluce získala po roce pro mnohé poněkud hořkou příchuť. Ačkoliv se neustále hovoří o demokracii, respektování práva nezávislých lidí vybrat si jakékoliv společenské a ekonomické uspořádání, které si skutečně přejí, je to všechno ve skutečnosti ta poslední věc, kterou západ požaduje.

 

Messin, 30.3. 2006  ZDROJ

 

 

Rumsfeld a členové skupiny Bilderberg bohatnou z ptačí chřipky

 

Média nás v poslední době zaplavují poplašnými zprávami o ptačí chřipce. Mediální masáž zastiňuje mnohem závažnější a smrtelnější problémy, ale na to už jsme si zvykli.

 

 Představa vybíjení domácí drůbeže, které je pěstována na venkově a má tedy k životu mnohem lepší podmínky, nežli slepice napěchované v mini-klecích ve velkochovech mě zrovna nepotěšila. Přemýšlím také, kdo by nakonec na zákazu domácího pěstování drůbeže vydělal. Co vlastně lidé, kteří nyní na venkově sami pěstují drůbež na maso a vajíčka přinášejí nadnárodním firmám a spojenému finančnímu kapitálu? Jak se podílejí na růstu HDP?  Jaký má vůbec růst HDP vliv na opravdový život lidí?  Napadají mě další a další otázky a souvislosti.

 

Kromě různých pocitů podezření a dalších úvah, které vyvolává moje negativní zkušenost s podobnými předchozími kampaněmi v médiích, jsem nedávno zjistil ještě jednu zajímavou věc. Na hysterii kolem ptačí chřipky mimo jiné značně bohatne také nynější ministr obrany USA Donald H. Rumsfeld. Zdá se vám toto tvrzení podivné? Co může mít ministr obrany USA společného s ptačí chřipkou? Hned vysvětlím.

 

Přestože to ještě nikdo dostatečně neprokázal, tak média tvrdí, že jediným účinným lékem proti ptačí chřipce je lék Tamiflu. Ten byl vyroben a patentován už v roce 1996 kalifornskou firmou Gilead Science Inc. Podle dostupných informací je současný ministr obrany USA jedním z většinových vlastníků zmíněné firmy Gilead Science Inc. Díky tomu, že zpanikařená světová veřejnost hromadně nakupuje obrovské zásoby neúčinného léku proti ptačí chřipce, získává Rumsfeld jen na licenčních poplatcích obrovské jmění. Podobně jako zasáhl Bush ve prospěch viceprezidenta Dicka Cheneyho, když prosadil aby jeho firma Haliburton získala obrovské zakázky v Iráku, tak i nyní zařídil Rumsfeldovi, aby americká vláda nakoupila od firmy Gilead Science Inc. zásoby léku Tamiflu za 2 miliardy dolarů. Česká vláda hodlá do Tamiflu investovat přes půl miliardy Kč. Finanční zisk je tedy značný.

 

Ve správní radě firmy Gilead se ale objevují i další zajímaví lidé. Například George R. Schulz je současný poradce George W. Bushe a někdejší Reaganův ministr financí. Dále je tu Etienne F. Davignon, který je mluvčím tajemné skupiny Bilderberg. Další člen rady Lodewijk J.R. de Vink – zasedá v Bilderbergu a zároveň ve správní radě firmy Hoffman-La Roche, s níž Gilead Tamiflu v roce 1996 začal vyvíjet. Hoffman-La Roche má nyní na Tamiflu celosvětová práva a Gileadu platí podíl z prodeje léku. Bezprostřední spojení mezi Gileadem a americkou vládou potom zajišťuje už výše zmíněný Donald Rumsfeld, který do Pentagonu přesedl z křesla předsedy Gileadu.

 

Zatímco léčivé účinky léku Tamiflu jsou nejisté a neprokázané, tak jeho finanční pomoc některým dobře umístěným osobám je více než jistá.

Podle informací z našeho tisku stojí u nás jedno balení léku Tamiflu 966,- Kč. Vydrží prý na deset dní. V případě léčebného režimu se ale berou dvě tabletky denně, což znamená, že balení vydrží pouze pět dní.

Messin, 5.4. 2006,  ZDROJE:

MF Plus 12/2006

www.bilderberg.org

http://www.globalresearch.ca/index.php?context=viewArticle&code=%20ME20051026&articleId=1148

 

 

David Rossie: Na Caracas!

 

Podle analýzy energetiky Spojených států disponuje Venezuela největšími ropnými zásobami z celého kartelu OPEC. Ohromná, dosud nevyužívaná ložiska se nacházejí v řece Orinoko. Zdejší surovina je poměrně těžko dostupná, a tudíž se tento zdroj ve statistikách obvykle neuváděl. Při současných se však již těžba vyplatí. Jeden z amerických novinářů proto obratem přispěchal s radou, jak by se měla washingtonská vláda ke skutečnosti postavit.

 

Cožpak jste to neslyšeli? Venezuela bude těžit ještě více ropy. Navíc dala v uplynulém týdnu jasně najevo, že se o toto bohatství nehodlá dělit. Jakoby ani nevěděla, kdo o ně projevil zájem. Vždyť Exxon Mobil je tou největší korporací na světě, která těží ropu!

To musíme čekat, až nějaká skupinka bláznivých Latinos unese letadlo a nabourá s ním rovnou do Disneylandu? Copak si neuvědomujete, že ten mocí posedlý prezident Hugo Chávez chystá vyhlásit válku Spojeným státům?

A nezkoušejte mi namluvit, že Venezuela ohrožuje ropnou společnost a ne Spojené státy. Exxon Mobil jsou Spojené státy. Jen se zeptejte Dicka Cheneyho. Pokud se vám ho tedy podaří zastihnout. Možná bude totiž zrovna na lovu.

Venezuela nyní představuje jasné a nezpochybnitelné nebezpečí pro USA. Pravé Američany hnětla ovšem již dost dlouho předtím. Nejprve na nás dělali tamní indiáni dlouhé nosy, to když si 13.dubna 2002 po pár dnech svobody opět dosadili Cháveze do prezidentského křesla. Léta dřiny hochů z CIA přišla vniveč. A ten patolízal Fidela Castra se ještě vzápětí vydal dolů do Argentiny, aby pomluvil našeho drahého George W.! Hloubku, do které je schopen ve svém rudém poblouznění klesnout, aby zabránil washingtonské vládě šířit svobodu a demokracii do celého světa, nicméně vyjevil až minulou zimu.

Co že to vloni udělal? Tak pro ty, kteří si to nepamatují: Hugo Chávez nabídl levnější dodávky topného paliva všem lidem na severovýchodě, kteří čelili dlouhé zimě a nemohli doplácet na rostoucí ceny ropy. Jen pomyslete! On, cizinec, využil vlastních prostředků, aby podlomil poctivé a vlasti oddané americké společnosti, které se pouze snažily zákonně využít svého nezcizitelného práva na zisk. Nejhorší okamžik této sprosté epizody nastal ve chvíli, když se určité proradné státy (třeba Massachusetts) rozhodly Chávezovu nabídku využít. No, ale co byste čekali od lidí, kteří si opakovaně zvolí do Senátu Teda Kennedyho?

 

Exxon Mobil, a to je mu nutno přičíst k dobru, přísahal ve Venezuele zůstat a dál pokračovat v započatém díle navzdory všem úkladům. Je mi jasné, že naše vláda, obzvláště pak ministerstva obrany a zahraničí, ode mne nepotřebuje žádné rady.  Po tom skvostném díle, které předvedla v Iráku, jistě ví, co dělat. Ale kdyby náhodou… Myslím, že Chávezův akt agrese nabízí Spojeným státům možnost zabít dvě mouchy jednou ranou.

Irácká demokracie je v plném rozkvětu, tamní povstalci byli sraženi na kolena a takzvaná občanská válka se beztak zrodila pouze v nějaké zbabělé mysli – jakou lepší příležitost pro vyhlášení úspěšného konce americké mírotvorné mise na Blízkém východě si lze ještě představit? Než budou vyřízeny všechny ty formality v Kongresu, mohou se naši vojáci už připravovat na další preventivní úder proti potencionálnímu zkázonosnému nepříteli v blízkosti rodných břehů.

Všichni víme, že Condoleezza Riceová to ostatním vysvětlit dokáže. Ona je v tomto ohledu dosti přizpůsobivá. Vystačí si v zásadě pořád se stejnými slovy. Dlouho si ostatně pilovala jazyk v Iráku, než se nám tam konečně podařilo dostat a zbavit svět strachu ze Saddámových zbraní hromadného ničení. Pár měsíců po osvobození Bagdádu posloužily ministryni stejné výrazy v případě Severní Koreje a nyní nemluví jinak, když jde o Írán. Proč tedy neučinit největší hrozbu z Venezuely?

Smějte se, jestli chcete, avšak Chávez se válí v penězích. Jak dlouho si myslíte, že mu potrvá shromáždit invazní flotilu tankerů a napadnout New Orleans? Nebo se může klidně vylodit v Mexiku a poštvat své hordy skrze nechráněnou hranici, ještě než Tom Tancredo a Jim Sensenbrenner stihnout dostavět svůj plot.

Proto říkám: „Bojujme s ním hned, dokud můžeme, a na těch jeho zpropadených ropných ložiscích, než se s ním budeme muset bít na naší půdě. S latinsko-americkými protivníky druhé kategorie máme přece řadu zkušeností z pěkných malých válek. Vzpomínáte na Grenadu? A na Panamu?

Fakta a argumenty jsou myslím jasné. Zbývá jen zavelet: „Na Caracas!“

 

Autor je americký nezávislý novinář, který článek věnoval několika tiskovinám ve Spojených státech. U nás vyšel v Literárních novinách č.15/2006.

 

 

Slovinsko čelí obvinění ze spáchání válečného zločinu, který k jeho smůle natočila televize ORF

 

Nejvyšší zástupce Srbska u Mezinárodního tribunálu OSN Rasim Ljajic obvinil v sobotu slovinské jednotky ze spáchání válečných zločinů na vojácích jugoslávské armády, kterých se měly dopustit na úplném začátku války.

Jedná se o incident z 28.června 1991, kdy jednotky slovinských ozbrojenců napadly a zavraždily několik jugoslávských vojáků, kteří tehdy střežili hraniční přechod Holmec na hranici Jugoslávie a Rakouska. Případ vzbudil pozornost minulý týden, kdy se do Bělehradu dostal nedávno vysílaný záznam rakouské televize ORF, která událost před lety natočila. Srbská prokuratura v Bělehradě získala videozáznam od Slovinského helsinského výboru. Výbor ho předal také slovinské prokuratuře, ale ta se jím odmítla zabývat.  Srbský zástupce u tribunálu OSN požaduje po Slovinsku, aby začalo zločin vyšetřovat.

„Na videu je natočen jasný válečný zločin“ řekl Ljajic deníku Blic. „Co můžeme dělat, je žádat po Slovinsku vyšetření případu a oznámit jej mezinárodním institucím“, dodal Ljajic.

 

Záznam ORF, který byl vysílán v srbské TV B92, ukazuje několik mladých jugoslávských mladých vojáků na hranicích s Rakouskem, nesoucích bílý hadr/látku a s rukama nad hlavou, zatímco se očividně vzdávají jednotkám slovinské domobrany, předtím, než zazní výstřely a vojáci padají k zemi.

Bělehradská média tvrdí, že slovinské orgány znají i identitu pachatelů vraždy jugoslávských vojáků, ale nemají zájem o vyjasnění případu a potrestání viníků. Proti předsedkyni slovinského helsinského výboru Miklavčičové-Predanové bylo navíc zahájeno trestní stíhání, protože událost veřejně označila za „válečný zločin“.

Pro Slovinsko je připomínání toho, jak skutečně začala válka v bývalé Jugoslávii nepříjemné. Nikdo zde nemá zájem, aby se příliš psalo o tom, že „válka za samostanost“ Slovinska začala blokádami kasáren jugoslávské armády (JNA), zabíjením vojáků JNA a také obsazením hraničních přechodů slovinskými ozbrojenci.

Během desetidenní „války“ padlo během více méně sporadických přestřelek 39 vojáků JNA a 6 příslušníků slovinské domobrany. Celé akce se chytila slovinská média, která vhodně sestříhanými reportážemi úplně otočila realitu a přesvědčila svět o tom, že agresorem je jen JNA.

 Messin, 11.4. 2006  ZDROJ1  ZDROJ2

 

 

Italské ministerstvo obrany upozornilo na zvýšení výskytu rakoviny mezi vojáky na Balkáně

 BBC Monitoring Europe (Political) – April 6, 2006

 

Italská internetová stránka novin Corriere della Sera zveřejnila 5. dubna text úřední zprávy o zvýšeném výskytu nádorů mezi vojáky na Balkáně. Zprávu, kterou zhotovil Marco Nese, má název „Zpráva ministerstva obrany: 158 případů nádorů mezi vojáky na Balkáně.“

Podle zprávy zemřelo v Bosně a Kosovu už 28 vojáků. Tito lidé nezemřeli následkem bojových operací, ale byli během mise v bývalé Jugoslávii postiženi nevyléčitelnou nemocí. Tato hrůzná skutečnost je zahrnuta ve výroční zprávě zaslané ministerstvem obrany do parlamentu.

Dokument poskytuje detailní popis stavu posádky ozbrojených sil. Ročenka s titulem „Služební zápis“ byla poprvé zavedena bývalým ministrem obrany Giovanni Spadolinim.

Poslední aktualizace ročenky je k 31. prosinci 2005. Do tohoto data bylo ověřeno 158 případů výskytu zhoubných nádorů (ke konci roku 2004 to bylo 99), které ve skutečnosti způsobily 28 úmrtí. Na základě lékařských testů byly nejčastější nádory štítné žlázy (24 případů), testikulární (21 případů) a Hodgkinův lymfom (20 připadů).

Panuje podezření, že nemoc nazývaná „balkánský syndrom“ může být následkem bombardováním území ochuzeným uranem, ke kterému došlo při agresi NATO. Pentagon připustil, že vystřelili z letadel dobrých 11.000 střel obsahujících ochuzený uran. Tyto střely byly vypalovány k proražení obrněných vozidel.

Podle expertů může být „balkánský syndom“ způsoben skupinou různých faktorů. Kromě vlivu životního prostředí je tu i nutný stres při zahraničních misích. Pentagon nedávno přiznal, že psychický stres může u vojáků způsobit vážná onemocnění, které nazval „battle fatigue“ (něco jako „bojové vyčerpání/únava“).

 

Předseda parlamentního Výboru pro obranu Falco Accame věří, že výzkum nemůže být omezen pouze na Bosnu a Kosovou, ale měl by se rozšířit také na vojáky sloužící v Albánii a také zahrnout vojáky nasazené v roce 1991 při válce v zálivu.

„Smrtelné případy byly zjištěny jak mezi vojáky vyslanými v té době do Kuvajtu, tak u vojáků vyslaných do Somálska v roce 1993. V obou misích mohli přijít do styku s ochuzeným uranem.“

Od roku 2000 byly zavedeny přísné lékařské prohlídky jako reakce na znepokojující informace o úmrtích mezi muži v zahraničí. Od té doby je každý z mise navrátivší se voják podroben pečlivým lékařským testům. Zatím byly prohlídky provedeny u celkem 65.701 vojáků, kteří se střídali v Bosně a Kosovu.

Messin, 20.4. 2006

ZDROJ

Petr Schnur: Reciprocita po česku

Předvelikonoční čas na domácí zahraničně politické scéně proběhl zase jednou ve znamení česko-kubánského politického divadla. Představení mělo ovšem spíš pachuť laciné melodramatické komerce, než kousku s mravním nábojem, a vypovídá víc o politice Česka než o Kubě samotné.
České ministerstvo zahraničí se totiž rozhodlo předvést svaly a reagovat na kubánské vypovězení českého diplomata v "rámci reciprocity", což je coby formální opatření v rámci mezinárodních styků běžným standardem. Nicméně aby vůbec někdo mohl tento krok brát vážně, musela by vláda ČR se stejnou razancí, důsledností a podle týchž zásad postupovat i vůči jiným státům a v jiných záležitostech.

Příležitost by se podle mého třeba našla v záležitosti vízové praxe s USA, která je všechno, jen ne reciproční. Taková Brazílie zavedla vízovou povinnost vůči občanům Spojených států okamžitě poté, co tak jednostranně učinila americká vláda. Brazílie neotálela roky, na nikoho se přitom neodvolávala, u žádného nadnárodního grémia si nestěžovala - jednala prostě recipročně.
To my jsme se se stejným problémem "pochlapili" a postěžovali si Evropské unii v naději, že to za nás vyřeší.

Hru na schovávanou za zády zahraničních protektorů praktikuje česká politika již od založení ČSR. Po roce 1918 tato mentalita vedla k Mnichovu, k výměně západních "spojenců" za "ochranu" báťušky Stalina a k sovětizaci Československa. Oportunistická vstřícnost "mužů ledna" vůči "velkému bratrovi" v letech 1968-69 vyústila až v kolektivní čs. "normalizaci".

V listopadu 1989 jsme sice slyšeli krásná slova o politice bez cizího vodítka, ve skutečnosti se ale na její rovnici pouze vyměnila ideologická znaménka; s nimi se bezkoncepčně potácíme od jedné sféry vlivu ke druhé. Že o odrakouštění české politické kultury, jak to kdysi požadoval Masaryk, nemůže být ani řeči, svědčí i výjimečnost snah Jana Kavana o vyváženou českou zahraniční politiku. Ta se v lepším případě setkala s nezájmem, v horším s odmítnutím.

Pro chrabré české castrobijce obsahové srovnávání "recipročního přístupu" nevypadá o nic lépe. Stačí se podívat na pozadí, průběh a reálné výsledky všech těch barevných revolucí v Kyrgyzstánu, Gruzii, Srbsku a na Ukrajině, aby se ukázala hloubka politického pokrytectví, jež se za nimi skrývá. Ani v případě Kuby nejde o nezištnou podporu skutečné demokratizace režimně sešněrovaného veřejného života země, nýbrž o politický a hospodářský nátlak s cílem vrátit ostrov pod kontrolu Spojených států.

Část amerických "přátel", sdružená v konsorciu s honosným názvem Blue Ribbon Commission on the Economic Reconstruction of Cuba (jedním z členů je třeba firma Baccardi), již dokonce konkretizovala "politickou vizi" nové kubánské svobody: 15 miliónů dolarů za 60 procent kubánské půdy a jiných nemovitostí. Česko v této hře evidentně převzalo roli diplomatického pěšáka.
Otloukání Kuby ovšem vyvolává otázku, co to vlastně jsou lidská práva? Patří k nim na počátku 21. stol. i střecha nad hlavou, lékařská péče a slušné vzdělání, tedy něco jako sociální důstojnost? Anebo se jejich politická aplikace vyčerpává zavedením stranického systému zastupitelské demokracie podle známého hesla "jedna cesta, jeden model", jehož evidentním cílem je proměna světa v akciovou společnost? Poměry v Latinské Americe jsou totiž každodenní výzvou k zamyšlení, jemuž se česká politika ovšem raději vyhýbá.

Láme tedy ČR kopí za lidská práva nezištně, všude stejně a bez předsudků? Kdyby tomu tak bylo, našli bychom pány Štětinu, Pilipa, Bubeníka a ostatní barevné revolucionáře ze Sorosových nadací i na demonstracích v Turecku, Nepálu a jinde, třeba i v italském Janově roku 2001. České ministerstvo zahraničí by se nemohlo schovávat za alibistické fráze a muselo by zaujmout postoj k nedávným událostem v Turecku s 16 mrtvými Kurdy, z toho několika dětí.
Česká diplomacie by prostě musela formulovat svůj zásadní postoj k lidským právům i jinde než pouze na Kubě či v Bělorusku - podle sametových ideálů ponejvíce tam, kde jsou tabuizována a kde se tedy o ně nikdo nestará. Tak tomu ale bohužel není. Československá resp. česká politika po listopadu 1989 oproti původním slibům podle mého nevyniká tvořivostí, jako schopností přizpůsobit se - pokolikáté již ve 20. století?

Poté, co jsme zrušili "tábor míru a socialismu", plaveme opět v širokém proudu ducha doby a plníme jen svoji úlohu, tentokrát v rámci toho, co je stratégy nového světového pořádku perverzně nazýváno "mezinárodním společenstvím". V žargonu reálné politiky se tomu říká role užitečného idiota. Její problém tkví kromě ztráty sebeúcty a respektu druhých i v následující zákonitosti, starým jak politika sama: pěšák hájí zájmy krále, nikdy tomu ale není naopak.

 

Autor je publicista žijící v německém Hannoveru. Komentář vyšel 22.4.2006 v deníku Právo.

 

 

John Pilger: První opravdovou obětí války je žurnalismus

 

Během 70. let jsem tajně natáčel v Československu. Disidentský romanopisec Zdeněk Urbánek mi tehdy řekl, „v jednom ohledu máme více štěstí, než vy na Západě. Nevěříme ničemu, co čteme v novinách a sledujeme v televizi, ničemu z oficiální pravdy. Na rozdíl od vás jsme se naučili číst mezi řádky, protože skutečná pravda je vždy rozvratná/podvratná.“

Tenhle nutný skepticismus, tahle schopnost čtení mezi řádky je dnes naléhavě zapotřebí v domněle svobodných společnostech. Vezměte si zpravodajství ze státem podporované války. Staré pořekadlo praví, že první obětí války je pravda. Nesouhlasím. První obětí je žurnalismus. Nejen to: žurnalismus se stal válečnou zbraní, zhoubnou cenzurou, která nepozorovaně prochází ve Spojených státech, Británii a dalších demokraciích; cenzurou vynechávání, jež má takovou moc, která může pro lidi v tak vzdálených zemích jako je Irák znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.

Jako novinář jsem se více než 40 let snažil porozumět, jak to funguje. V následcích americké války ve Vietnamu, ze které jsem dělal zpravodajství, byla politikou Washingtonu pomsta, slovo často používané v soukromí, ale nikdy ne veřejně. Na Kambodžu a Vietnam bylo uvaleno středověké embargo; Britská vláda Margaret Thatcherové přerušila dodávky mléka dětem Vietnamu. Tento útok na celou strukturu života ve dvou nejvíce postižených společnostech na světě byl jen zřídka zmiňován; následkem bylo hromadné utrpení.

Tenkrát jsem dělal sérii dokumentů o Kambodže. V prvním filmu z roku 1979 „Rok Nula: Tichá smrt Kambodže“  jsem popisoval americké bombardování, které poskytlo katalyzátor pro vzestup Pol Pota a ukázal šokující účinky embarga na obyvatele. Rok Nula byl vysílán asi v 60 zemích, ale nikdy ve Spojených státech. Když jsem letěl do Washingtonu a nabídl ho národnímu veřejnému vysílání PBS, dostalo se mi zajímavé reakce. Vedoucí pracovníci PBS byli dokumentem šokováni a mluvili o něm s obdivem, dokonce kolektivně potřásali hlavami. Jeden z nich řekl: „Johne, my jsme tak rozrušení vaším filmem ukazujícím, že Spojené státy sehrály takovou destruktivní roli, že jsme se rozhodli zavolat „žurnalistického soudce/rozhodčího.“

Termín „žurnalistický soudce“ („jurnalistic adjudicator“) byl z Orwella. PBS jmenovala jakéhosi Richarda Dudmana, zpravodaje St. Louis Post-Dispatch a jednoho z nemnoha obyvatel Západu, který byl pozván Pol Potem na návštěvu Kambodži. Jeho zprávy/depeše neodrážely nic z divokosti, která tenkrát zahalila zemi; dokonce svého hostitele chválil. Není překvapující, že můj film odsoudil. Jeden z vedoucích pracovníku PBS se mi svěřil: „Toto jsou obtížné dny pod Ronaldem Reaganem. Váš film by mohl přinést problémy.“

Nedostatek pravdy o tom, co se skutečně stalo v jihozápadní Asii – médii hlásaný mýtus o „hrubé chybě“ a zamlčování skutečného rozsahu civilních obětí a běžné praxe hromadného zabíjení, stejně tak slovo „invaze“ – umožnil Reaganovi spustit další „šlechetnou věc“ ve Střední Americe. Cílem byl další ochuzený národ bez prostředků: Nikaragua – jejíž „hrozba“, stejně  jako v případě Vietnamu, spočívala v pokusu o založení modelu vývoje/rozvoje, odlišného od koloniálních diktatur podporovaných Washingtonem.  Nikaragua byla rozdrcena díky nemalé roli čelních novinářů, konzervativců a liberálů, kteří potlačili/zamlčeli vítězství Sandinistů a povzbudili klamnou debatu o „hrozbě.“

Tragédie Iráku je jiná, ale pro novináře tam jsou oblíbené podobné věci. Deník New York Times napsal 24. srpna minulého roku ve svém úvodníku: „pokud bychom tenkrát věděli všechno to, co víme nyní, invaze (do Iráku) by byla zastavena lidovým odporem.“ Tohle úžasné přiznání ve skutečnosti říká, že invaze by nikdy nenastala, pokud by novináři nezradili veřejnost tím, že přijali a zesílili/rozvedli a opakovali lži Bushe a Blaira, místo toho, aby je napadli a vystavili.

Nyní už víme, že BBC a další britská média používala informace tajné služby MI6. V akci nazvané „Operation Mass Appeal“ agenti MI6 zasadili příběhy o Saddámových zbraních hromadného ničení – jako například příběhy o skrytých zbraních v jeho palácích a tajných podzemních bunkrech. Všechny tyto historky byly výmysly. Ale to není hlavní vtip. Vtip je to, že temné skutky MI6 byly zcela zbytečné.  Nedávno byla ředitelka zpráv BBC Helen Boaden požádána, aby vysvětlila jak je možné že jeden z jejích „vložených“ novinářů (pojem vložený novinář – novinář jedoucí společně s vojáky, pozn. Mess) akceptující americká popření použití chemických zbraní proti civilistům, mohl popisovat cíl anglo-americké invaze jako „přinesení demokracie a lidských práv“ do Iráku. Ředitelka odpověděla citací Blairových výroků, že toto bylo skutečně cílem, jakoby Blairovy projevy a skutečnost nějakým způsobem souvisely. Při třetím výročí invaze popisoval hlasatel BBC tento nelegální, nevyprovokovaný akt, založený na lžích jako „špatnou kalkulaci“. Čili použitím památné fráze Edwarda Hermana, nemyslitelné bylo normalizováno.

Takováto servilita státní moci je dychtivě popírána, přesto je rutinní. Téměř všechna britská média vynechala skutečné číslo iráckých civilních obětí a  záměrně ignorovala, nebo se snažila zdiskreditovat seriózní studie. „Podle konzervativních předpokladů“, napsali výzkumníci věhlasné Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health spolupracující s iráckými vědci, „se domníváme, že od začátku invaze v roce 2003 zemřelo v Iráku více než 100.000 lidí. Toto bylo většinou následkem vojenských akcí koaličních sil. Většinou se jednalo o ženy a děti…“ To bylo 29. října 2004. Dnes je číslo ještě vyšší.

Jazyk/řeč je možná nejdůležitějším bojištěm. Vznešená slova jako „demokracie“, „svoboda“ a „reforma“ ztratila svůj původní skutečný význam a získala nový, který jim dali nepřátelé těchto pojmů.  Zprávy ovládají podvrhy, společně s nepoctivými politickými označeními, jako je „nalevo od centra“ s oblibou dávané válečníkům jako jsou Blair a Bill Clinton; znamená to naprostý opak. „Válka proti terorismu“ je lživá metafora, která uráží naší inteligenci. Nejsme ve válečném stavu. Naši vojáci místo toho bojují proti povstalcům v zemích, kde naše invaze vyvolaly zmatek a trápení. Důkazy a obrazy o tomto jsou zamlčovány a potlačovány. Kolik lidí ví, že ze msty za 3.000 nevinných životů z 11. září 2001 (WTC 9/11) zemřelo až 20.000 nevinných lidí v Afghánistánu?

Ke znovuzískání cti našeho řemesla, nemluvě o pravdě, musíme alespoň cítit potřebu porozumět našemu historickému úkolu. Tím je podávat zprávy zbytku lidstva v použitelných termínech,  a nikoliv zdemoralizovat veřejnost pro loupeživé útoky na země, které pro nás nejsou žádnou hrozbou.  Zdemoralizujeme je odlidštěním a psaním o „změně režimu“ v Íránu, jako by země byla abstrakcí, a nikoliv lidskou společností. Venezuela Huga Cháveze je právě nyní podobně „zpracovávána“ na obou stranách Atlantiku. Před několika týdny washingtonský zpravodaj zpráv stanice Channel 4 Jonathan Rugman líčil Cháveze jako kreslenou karikaturu, zlověstného klauna, jehož lidové/přátelské latinsko-americké způsoby  maskují „nebezpečné spiknutí darebácké galerie despotů a diktátorů – poslední noční můry Washingtonu.“  Naproti tomu,  Condoleezze Riceové byla v pořadu dána váženost a Donaldu Rumsfeldovi bylo dovoleno přirovnat Cháveze k Hitlerovi. 

Vskutku, skoro všechno v téhle parodii na žurnalismus bylo viděno z Washingtonu,  a jenom zlomek z Venezuely, kde si Chávez užívá 80 procentní popularity. Bylo vynecháno, že vyhrál devět demokratických voleb – světový rekord. V primitivním sovětském stylu rychlého pohledu byl ukázán se Saddámem Husainem a Muammarem Kadáfím, ačkoliv tato krátká setkání musela souviset jen s ropou a organizací OPEC.  Podle Rugmana pomáhá Venezuela pod vedením Cháveze vyrobit Íránu jadernou bombu. Pro tento nesmysl nebyl dán žádný důkaz.  Lidé sledující pořad nemohli mít ani ponětí, že Venezuela je jedinou ropu produkující zemí na světě, která používá své výnosy ve prospěch chudých lidí. Neměli žádnou představu o okázalém vývoji ve zdravotnictví, školství, gramotnosti; žádné ponětí o skutečnosti, že Venezuela nemá žádné politické vězně – na rozdíl od Spojených států.

Takže pokud se Bushova vláda přesouvá k realizaci „operace Bilbao,“  náhradnímu plánu jak svrhnout vládu Venezuely, kdo se bude starat, protože kdo bude vědět? Budeme totiž mít pouze mediální verzi; další démon dostane co mu patří. Chudí Venezuely, jako chudí Nikaragui, a chudí Vietnamu a nespočtu dalších vzdálených míst, jejichž sny a životy jsou mimo zájem, budou ve svém žalu neviditelní: triumf cenzury žurnalismu.

Říká se, že internet poskytuje alternativu. A co je na povstalecké náladě na světové síti tak báječné, je skutečnost, že často píšou to, co by mnoho novinářů psát mělo. Jsou to individualisté v tradici „muckrakers“ („odhalovatelé zlořádů“), tací jako byl Claud Cockburn, který řekl: „nikdy nevěř ničemu, dokud to nebude oficiálně popřeno.“ Ale internet je i druhem samizdatu , podzemí, a většina lidí se nepřipojí, stejně jako většina lidstva nevlastní mobilní telefon. A právo vědět by mělo být univerzální. Jiný velký „muckraker“ Tom Paine varoval, že jestliže většině lidí bude odepřena pravda a myšlenky na pravdu, nastane čas na úder na to, co nazýval „Bastilla slov“. Ten čas je nyní.

 Překlad Messin, 25.4. 2006  ZDROJ

 

 

BBC News: OSN kritizuje nezákonné věznění desetitisíců Iráčanů

 

Podle šéfa bagdádského oddělení OSN pro lidská práva Gianni Magazzeniho jsou v iráckých věznicích drženy desetitisíce osob v rozporu s iráckými zákony. Mezinárodní jednotky věznily „z vážných bezpečnostních důvodů“ na  konci února 14.000 lidí. Podle představitele OSN je toto číslo neúnosně vysoké. Samotné irácké úřady zase zadržují 15.000 lidí. To je dohromady téměř 30.000 lidí.

Magazzeni navíc řekl, že OSN nebyl umožněn přístup k dalším vězňům, kteří jsou v Iráku zadržováni na neznámých místech v neidentifikovaných koaličních věznicích. Dále požadoval jejich předání iráckým úřadům k případnému obvinění, nebo jejich rychlé propuštění na svobodu.

 

„Chceme, aby tento proces urychlili“ řekl Magazzeni a dodal, že OSN „byla velmi znepokojena pokračujícím porušováním“ lidských práv v Iráku.

„Každý den dochází k mučení a zastřelení na místě“ řekl pan Magazzeni.

Představitel OSN dále kritizoval působení takzvaných eskader smrti, které vraždí a mučí sunnitské Iráčany, které obviňují z odpovědnosti za časté výbuchy na dálku odpalovaných náloží. Tyto záhadné výbuchy udržují irácká jatka a rozdmychávají už probíhající občanskou válku. Podle některých názorů můžou stát za některými dálkově řízenými výbuchy tajné služby.

Magazzeni poukázal na množící se případy propojení eskader smrti s policejními jednotkami, nebo silami uvnitř státních entit v Iráku.

Messin, 26.4.2006,  ZDROJE:

http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/middle_east/4932206.stm

www.antiwar.com

www.globalresearch.ca

 

 

Výprask pro Cháveze v The Times: Jakto, že se ten chlap odvažuje užívat výnosy z ropy pro prospěšné účely!?

 

Jak pohlížet na národ, který se stará o lékařskou pomoc pro zoufale chudé lidi v Mexiku, o příspěvky na teplo rodinám s nízkými příjmy v USA, který financuje klíčové projekty v některých nejchudších afrických zemích a pomáhá ožebračeným národům v Karibském moři? Deník jej nazývá „provokatérským“ a vůdce této země „dalším Fidelem Castro“.

Venezuela prezidenta Hugo Cháveze totiž zisky ze svých zásob ropy, jejíž cena stále stoupá, nepumpuje jen do motoru vývoje ve vlastní zemi, kde jsou využívány k financování školství, bydlení a tvorbě pracovních míst pro vlastní trpící a do té doby ignorovanou chudinu, ale i do projektů po celé Latinské Americe, v procesu tvorby nového uspořádání této části světa. To je to, co se pro imperiální nadvládu Spojených států stává výzvou.

Ve čtyřstránkovém dubnovém článku zapáchajícím rétorikou studené války Juan Forero z New York Times varuje, že venezuelské výdaje na zahraniční pomoc, při ropných příjmech, které jen  loňském roce stouply o 32 procent, „převýšily takřka 2 miliardy dolarů, které Washington každoročně vyčleňuje na rozvojové programy a válku proti drogám na západě Jižní Ameriky.“ (Válka s drogami jako zahraniční pomoc?..)

Forero, citující výhradně Chávezovy kritiky – jak jeho politické odpůrce ve Venezuele, tak i z kruhů americké vlády a členů pravicových „think tanků“ v USA -, pak barvitě líčí zlověstný obraz rašící hrozby americkému vlivu v obou Amerikách.

Ten nejúděsnější citát ovšem pochází od Johna Negroponteho, vrchního šéfa sloučených zpravodajských operací a muže s dlouhodobou zkušeností s vměšováním se do záležitostí národů Latinské Ameriky a skutečným podvracením jejich vlád. „Pan Chávez,“ podle něj, „vynakládá významné částky a vlastní úsilí na změny politického a ekonomického života v zemích Latinské Ameriky i jinde, přes velice reálnou potřebu rozvoje ekonomiky a sociálních potřeb ve své vlastní zemi.“

 

Z úst státního úředníka ve službách země, která až dosud promrhala více než 500 miliard dolarů hubením jednoho středovýchodního národa a připravuje novou válku proti dalšímu národu tamtéž, země, která rozvrátila národy od Ohňové země až po Yucatan, včetně Venezuely, a která, a to nelze nepřipomenout, už dlouhá léta ignoruje „velice reálnou potřebu rozvoje ekonomiky a sociálních potřeb“ uvnitř svých vlastních hranic, to zní skutečně zajímavě.

Cháveze nikdo neviní z nějakých podvratných činů či tvrdého nátlaku, jímž jsou notoricky známy USA, pouze z poskytování více než potřebné finanční pomoci méně šťastným zemím. A co je vlastně tak strašného na tom, že se země, tak bohatá na ropu jako Venezuela dělí o své bohatství?

To, že Chávez ve svých projevech prezidenta Bushe nepěkně označuje za „osla“. „alkoholika“ a „zbabělce“ a obvinění pravicovými kritiky ze „špatného hospodaření“ či „populistické dekadence“, jsou jak se zdá jediná negativa s nimiž může Forero vyrukovat. Hernajs, vždyť Bush tak čelí ještě horším invektivám, než doma.

Rovněž porovnávat Cháveze, dvakrát zvoleného a nesmírně populárního venezuelského vůdce, se starým kubánským diktátorem Castrem je přinejlepším tendenční. Zatímco zoufale chudá Kuba, oběť desítek let amerického obchodního embarga a podvratné politiky, nesporně poskytla přinejmenším rétorickou podporu protiamerickým rebelům, jako v El Salvadoru a Nikarague, Chávez, i když se otevřeně hlásí k antiimperialismu a je proti nadvládě USA v Latinské Americe, nikdy nebyl obviněn z podněcování odboje  této oblasti. Pokud zde opravdu je něco z Castrovy Kuby, co Venezuela pod Chávezem napodobuje, je to velice doporučeníhodná kubánská praxe poskytování lékařů a učitelů nejchudším oblastem Latinské Ameriky.

Kéž by se USA více angažovaly v této formě „šíření vlivu“ a méně v kšeftech se zbraněmi, výstavbě vojenských základen a vyučování tajné policie delikatesám umění útrpného práva.

Představte si Latinskou Ameriku, v níž USA a Venezuela vedou spory o to, kdo smí poslat další lékaře k venkovanům v Guatemale a Brazílii, nebo kdo poskytne půjčky s nižším úrokem ne vodohospodářské projekty v Bolívii a Ekvádoru.

Nebo si představte Philadelphii, kde by nemajetní nemuseli spoléhat na almužnu ve formě levného venezuelského topného oleje, aby kvůli federálním škrtům v pomocném programu topné nafty nemrzli v zimě ve svých příbytcích.

A když už jsme u toho, představte si na první straně New York Times článek, píšící o rozhazovačném militarismu rostoucí měrou diktátorského amerického prezidenta George W. Bushe tváří v tvář opomíjenému „rozvoji ekonomiky a sociálních potřeb v jeho vlastní zemi“.

Zdroj: http://thiscantbehappening.net

Přeložil WM Magazín č.52/ročník VI.

 

 

Bělorusko v r. 2006

 

Běloruská republika je dynamicky se rozvíjející evropský stát. Výsledky práce národního hospodářství Běloruska svědčí o stálém rozvoji národní ekonomiky a potvrzuje efektivnost zvoleného sociálně – ekonomického modelu:

- BR je první zemí SNS, která obnovila a převýšila úroveň výroby z období SSSR (objem výroby HDP v r. 2004 v poměru k r. 1991 činil v BR 117 %, v Rusku 89,5 %, Ukrajině 66,7 %, v Kazachstánu 115,9 %.)

- HDP od r. 1995 do 2004 se zvýšil o 77 % (HDP zemí SNS se zvýšil za stejné období o 41 % a v eurozóně o 20 %).

- Průměrný roční přírůstek HDP za posledních 5 let činil 7,3 %, přírůstek objemů průmyslové výroby 10 % (tempo ekonomického růstu převyšuje analogicky parametry nejenom zemí SNS, ale i většiny evropských zemí).

- Postupně rostou i důchody obyvatelstva: za posledních 5 let reálná mzda vzrostla více než dvakrát. Pokud jde o úroveň průměrné měsíční nominální mzdy v dolarovém ekvivalentu, BR zaujímá v SNS 3. místo , po Rusku a Kazachstánu.

- Úroveň nezaměstnanosti činila k 1.1.2006 1,5 % z ekonomicky aktivního obyvatelstva. A je nejnižší ze zemí SNS i východní Evropy.

 

Běloruská republika je zemí s rozvinutou ekonomikou.

Základ výrobního potencionálu tvoří průmysl.

V zemědělské produkci na obyvatele BR v posledních letech zaujímá první místo v zemích SNS.

Podle údajů obsažené ve zprávě OSN o obchodu a rozvoji a světových investicích  BR (2005) a indexu potencionálu o přímých zahraničních investicích zaujímá 52. místi ve světě a převyšuje všechny země SNS, kromě Ruska.

 

Počtem lékařů na 100 000 obyvatel BR převyšuje Švédsko, Belgii, Japonsko, Francii, Anglii i USA.

BR má nejnižší koeficienty v úmrtnosti novorozenců a dětí do 5 let.

 

V BR existuje stabilní vnitropolitická situace. K zasahování do činnosti státu ze zahraničí došlo v poslední době v souvislosti s prezidentskými volbami. Lukašenka volilo 82,6 % voličů, účast ve volbách dosáhla 92 %. Bělorusové svému prezidentovi věří.

 

Rozhodnutím prezidenta nedošlo k rozprodeji národního majetku, ani k restitucím. Byl zachován pořádek a bylo zabráněno vměšování jiných zemí do zahraniční politiky státu.

 

Odpor opozice byl organizován ze zahraničí, předem připraven, o čemž svědčí přísun finančních prostředků a letáků pro opoziční demonstranty.

 

Za posledních 5 let se do BR přistěhovalo přes 80 000 osob, což téměř pětkrát převyšuje počet osob, které BR opustily. Většina přistěhovalců pochází z Ruska, Litvy, Ukrajiny a také z Kazachstánu.

 

V BR je vysoká úroveň bezpečnosti, nízká úroveň korupce!  

Podle stupně teroristické hrozby je BR spolu s Andorrou, Lichtenštejnskem a Slovinskem na 181. místě (podle údajů londýnského výzkumného centra).

Úroveň korupce je v BR nižší než ve většině zemí SNS (v souladu s údaji mezinárodní organizace „Transparency International“). V r. 2005 byla BR na 107. místě mezi 159 zeměmi světa.

(Bělorusové o sobě)

 

 

 Překlad a redakce: Jiří Messin                                    K vydání připravil: Svekos 

………………………………………………………………………………………………….

 

Vydalo Křesťanskosociální hnutí ve spolupráci s Obvodní radou Klubu českého pohraničí v Praze 10 jako svou 175. publikaci určenou pro vnitřní potřeby vlasteneckých organizací. Praha, květen 2006.

Webová stránka: Křesťanskosociální listy wz.cz 

E-mail: Vydavatel@seznam.cz