Informace, o kterých málo víme

XV.

Z internetových materiálů

Jeremy Scahill: Blackwatergate

Erik Prince, mlčenlivý 38letý vlastník hlavní americké žoldácké firmy Blackwater USA, se zřídkakdy objevil na veřejnosti. Nikdy neměl tiskovou konferenci a známé je jen jedno jeho interview, poskytnuté televizní stanici Fox News krátce po 11. září 2001. Když ho Kongres v únoru povolal svědčit, poslal za sebe svého právníka. Ale když se 2. října Prince ocitl pod přísahou před kongresovým výborem vedeným kongresmanem Henrym Waxmanem, tak se na jeho chlapeckou tvář zaměřily televizní kamery.

Prince se ocitl na horké židli kvůli neblaze proslulé střelbě na náměstí Nisour v Bagdádu, kde bylo 16. září zabito nejméně 17 iráckých civilistů. Po zuby ozbrojení soukromí vojáci zahájili tehdy zcela bezdůvodně palbu do kolemjdoucích i po projíždějících autech. Lidé z Blackwateru použili dokonce kulomety a granátomety. Ale Prince nemusel čelit otázkám o střelbě. Waxman řekl, že ministerstvo spravedlnosti ho žádalo, aby nebral svědectví o incidentu, protože ten je předmětem vyšetřování FBI. Prince ve svém připraveném svědectví hovořil o tom, že by lidé měli počkat na výsledky vyšetřování ministerstva zahraničí „pro úplné pochopení té události.“ Jenomže vyšetřovací proces běží stěží nezaujatě. Časně ráno v den Princeho svědectví CNN hlásila, že počáteční zpráva ministerstva zahraničí o střelbě byla napsána dodavatelem Blackwateru Darrenem Hannerem. Další den přišla neskutečná zpráva, že FBI tým, který byl určen k vyšetření incidentu, je sám strážen firmou Blackwater.

Prince při slyšení prohlásil, že jeho muži v Iráku jednali „vždy přiměřeně“ a zdálo se, že popírá jakékoliv zabití civilistů. Uznal pouze, že někteří mohli zemřít v důsledku „odražených kulek“ a „dopravních nehod“. Princeho tvrzení je prostě neuvěřitelné. Podle zprávy připravené Waxmanovým výborem, sepsané hlavně z informací z vnitřku ministerstva zahraničí a dokumentů Blackwateru, spustili pracovníci Blackwateru palbu nejméně při 195 příležitostech. Navíc ve více než 80 procentech případů vystřelil Blackwater jako první. A to jsou to ještě pouze ty, o kterých společnost informovala. Zpráva také odhaluje incident, při kterém „jednotky Blackwateru střelily do hlavy nezúčastněného civilního kolemjdoucího. V jiném případě úředníci ministerstva zahraničí věcí hlásí, že se Blackwater snažil krýt střelbou, která zabila očividně nevinného nezúčastněného diváka.“

Není nijak překvapivé, že Prince vyjádřil podporu pokračování Bremerova výnosu (Order 17) o beztrestnosti soukromých jednotek jako je Blackwater před iráckými soudy. Prince dále mluvil o tom, že na 120 pracovníků firmy muselo zemi opustit kvůli nedodržení standardů.

Waxmanův výbor zkoumal jeden incident: údajné zabití člena ochranky iráckého viceprezidenta opilým žoldákem Blackwateru. K incidentu mělo dojít uvnitř „Zelené zóny“ o loňských Vánocích. Prince potvrdil, Blackwater muže odsunul z Iráku a následně vyhodil. Dodal, že společnost muži naúčtovala zpáteční letenku jako pokutu. „Pokud by žil v Americe, byl by zatčen a čelil by kriminálnímu obvinění“ řekla Princemu demokratka Carolyn Maloneyová, „ale tohle vypadá, jako by měl Blackwater zvláštní pravidla.“ Prince odpověděl: „nemůžeme dělat nic víc, nemůžeme ho spráskat, nemůžeme ho uvěznit.“ Když byl přímo tázán, zda toto nebyla vražda, jak uváděli iráčtí představitelé, Prince po poradě se svými poradci udělal vtip o znalostech takových věcí pouze z kriminálních dramat a televize, a popsal incident jako „chlap, který dostal sebe do špatné situace“, kde „se stalo něco velmi tragického“.

Podle zprávy výboru doporučil zástupce ministerstva zahraničí Blacwateru po zabíjení uskutečnit “značnou platbu“ rodině zabitého strážce. Úředník navrhoval 250.000 dolarů, ale diplomatická bezpečnostní služba ministerstva řekla, že to je příliš mnoho a mohlo by to způsobit pokusy Iráčanů „pokusit se být zabit“. Nakonec se ministerstvo a Blackwater údajně dohodli na platbě 15.000 dolarů.

Z vyšetřování Blackwateru Kongresem se vynořuje takovýto vzor: Ministerstvo zahraničí nutí společnost platit množství umlčujících poplatků rodinám obětí, zatímco usnadňuje návrat domů pracovníkům firmy, kteří jsou zapojeni do smrtelných incidentů, kvůli kterým ani jeden nečelí trestnímu stíhání. Podle vyšetřování výboru „neexistuje žádný důkaz“, že by se „ministerstvo zahraničí snažilo zabránit jakýmkoliv akcím Blackwateru, zvyšujícím znepokojení ohledně incidentů střelby zahrnující Blackwater nebo jeho rychlému prvnímu střílení.

Pokud je kongresové vyšetřování míněno vážně a odpovědně, měli by se Erik Prince a jeho „umožňovači“ z ministerstva zahraničí objevit na vrcholu tak často, jako podporovatelé jeho „průmyslového odvětví“ za posledních několik let. Ale jejich návštěvy by měly začínat s jejich vztyčenou pravicí.                             Překlad Messin, 12.10.2007  

 

Premiér Koštunica: USA blokují dohodu o Kosovu

Srbský premiér Vojislav Koštunica dnes obvinil Spojené státy z aktivního blokování kompromisního řešení ohledně budoucnosti Kosova.

„Každodenní prohlašování amerických představitelů, že Kosovo bude po 10. prosinci nezávislé, je účelové a má odradit kosovské Albánce od akceptování kompromisní dohody o budoucnosti provincie,“ řekl srbský premiér.

„Bohužel, tohle všechno přineslo kruté a nelegální bombardování Srbska organizací NATO a Spojenými státy, které mělo přivést rozmístění jejich jednotek v provincii za účelem odcizení 15 procent našeho území“ řekl Koštunica.

„Nepřestaneme opakovat, že Kosovo nemůže být válečnou kořistí NATO a že mezinárodně uznané hranice Srbska zůstanou neměnné tak dlouho, jak dlouho bude existovat charta OSN,“ dodal premiér Koštunica.                                 Messin, 16.10.2007 Řím v plamenech

Jednoho krásného dne se ctižádostivému příslušníkovi římské nobility Marku Liciniu Crassovi zachtělo svou zámožnost umocnit politickou mocí. Jedinečná příležitost se mu naskytla během Spartakova povstání. Když se zbytky vojska bývalých otroků chtěly přeplavit z italského poloostrova na svobodu, podplatil Crassus pirátskou flotilu a ta odplula bez Spartaka. Povstalci museli ustoupit směrem na sever a zpráva, že obávaní „teroristé“ táhnou na centrum říše, vyvolala žádaný efekt – atmosféru strachu, která Crassovi vynesla kýžené vojenské i politické funkce. Tehdejší „patriot act“ byl úvodem k známému triumvirátu s Pompeiem a Caesarem a předznamenal konec římské republiky. O necelých sto let později byla transformace reálné antické demokracie v její pseudopodobu dokonána. Řím stál v plamenech a císař Nero, který snil symbióze mezi politikou a absurdním dramatem, znal obratem viníka. Měla jím být subversivní sekta jménem křesťané. Od té doby je cesta evropské civilizace osvícena nesčetnými hořícími reichstagy , které měly dát běhu dějin žádaný směr. K těm nejspektakulárnějším v moderní poválečné historii Evropy patřila bezesporu série atentátů v Itálii sedmdesátých a osmdesátých let, připisovaná levicovým extremistům. Nejhrůznější z nich zanechal 2.srpna 1980 na boloňském nádraží 85 mrtvých a na 200 raněných. Teprve o patnáct let později bylo oficiálně potvrzeno podezření, že za masakrem nestály Rudé brigády, nýbrž neofašisté napojení na tajné služby a spolky. Dva z organizátorů, velmistr lóže P2 Licio Gelli a agent CIA Francesco Pazienza, byli v listopadu 1995 odsouzeni na deset roků vězení. Jednou z těchto organizací vyzbrojených a vycvičených vojenskými tajnými službami, o jejichž existenci se veřejnost dozvěděla až na počátku devadesátých let právě v souvislosti s novým vyšetřováním boloňského atentátu, byla i nadnárodní, extrémně pravicová paravojenská jednotka Gladio, založená v zemích NATO za účelem tzv. vnitřního boje s komunismem. O co při zmíněných teroristických útocích v Itálii šlo, prozradil další obžalovaný Vincenzo Vincinguerra: „napadeni museli být civilisté – muži, ženy, děti, nevinní neznámí lidé, kteří byli vzdáleni od politické hry. Důvod byl jednoduchý. Útoky měly… italský národ přimět k tomu, aby prosil stát o větší bezpečnost.“Nejen Evropa, i Spojené státy mají v poválečné historii své „požáry“. Známý je například incident v Tonkinském zálivu, provokace pod krycím názvem Operace 34A, mající za cíl zintenzívnění bombardování Severního Vietnamu. Méně se již ví o operaci Northwood, kterou v roce 1962 připravoval generál Lemnitzer. Její součástí měla být série teroristických útoků v USA, které by se přišily Fidelu Castrovi s cílem legitimizovat invazi na Kubu. Plán se neuskutečnil díky vetu prezidenta Kennedyho.

Racionalitu fenoménu zvaného mezinárodní terorismus lze hledat pomocí otázky Qui bono? – madridský atentát al-Kajdy se uskutečnil bezprostředně před španělskými volbami, v Londýně explodovaly bomby v metru v době, kdy se v Británii konal summit G8. První teroristický poplach v Německu se „stopami“ vedoucími do Libanonu propukl během debaty o nasazení bundeswehru v této blízkovýchodní zemi, druhý nedávno „zasáhl“ do debaty o zostření tzv. protiteroristických opatření, mimo jiné kontroly internetu. Tentokrát se prý jedná o pákistánskou spojku – v pravý čas k debatě, zda mají USA začít bombardovat pohraničí Pákistánu sousedící s Afghánistánem.

Budeme-li události z 11. září 2001 posuzovat právními měřítky, musíme konstatovat následující: jasné je pouze to, že se staly. Pochyb, nejasností a evidentních nesrovnalostí je více než jasných důkazů, nicméně v době zglajchšaltovaných médií a „středových“ partají se neustále opakovaná tvrzení a nereflektované „informace“ stávají fakty. Prominentní britský právník Anthony Scrivener to v deníku The Times z října 2001 vyjádřil takto: „Je na pováženou, že na obžalobu drobného zloděje je zapotřebí lepších důkazů než na zahájení války.“

A skutečně. Jedna z mála reálných stop vedoucí ke skutečnému pozadí atentátu zůstala – jak jinak! – jaksi stranou pozornosti oficiálních vyšetřovatelů. Jednalo se o nápadně vysoké burzovní obraty obou postižených leteckých společností, United Airlines a Američan Airlines, několik dnů před samotnou událostí. Čím jiným, než „Crassovou doktrínou“ vysvětlit skutečnost, že se množí zákony umožňující stále více kontrolovat občana, zatímco pohyb podezřelých financí a „vypraných“ peněz zůstávají tabu?

Otazníky nestojí pouze nad „9/11“, nýbrž i nad atentáty ve Španělsku a Británii – příklad Madrid. Když před dvěma lety začal španělský deník El Mundo uveřejňovat investigativní články, ve kterých prokázal nejen vazby madridských atentátníků na španělskou policii, tajnou službu CNI a marockou tajnou službu, ale i to, že policie o připravovaném teroristickém útoku předem věděla, byl ultimativně vyzván Národním soudním dvorem k okamžitému vydání všech podkladů a materiálů. Dlužno dodat, že se jednalo o jedinou reakci „právního státu“ na tato závažná obvinění a veřejně položené otázky.

Náš svět nezměnil „9/11“, nýbrž promyšlený a plánovaný nástup amerických neocons k moci. Jeho součástí je jednoduchá a přitom vysoce efektivní „strategie napětí“ – racionální prvek ve zdánlivě iracionálním chaosu. Heslo „boj proti terorismu“ totiž umožňuje vojensky zasahovat kdykoli a kdekoli, mimo mandát OSN a bez ohledu na mezinárodní právo i právní stát. Zároveň vytvořilo jakýsi pseudomorální imperativ, který se nehodí zpochybňovat. Další kalkulovatelný moment je jeho dlouhodobé trvání. Tzv. boj s terorismem v našem sociálně hluboce roztříštěném světě může trvat věčně, neboť ze své podstaty sám sebe reprodukuje. Problém, proti kterému údajně bojuje, svými metodami sám zvětšuje či dokonce vyvolává.

Na počátku konce římské demokracie nestáli barbaři-teroristé, nýbrž – vyjádřeno moderními pojmy – plutokratická oligarchie, která římskou republiku politicky „vytunelovala“ natolik, že jí zbavila její substance: z instituce res publica se stalo pouhé státní logo. A pak že je historie učitelkou života..!

Článek vyšel příloze „Salon“ deníku Právo 18.10.2007. Petr Shnur, Hannover

 

MPRI – Skutečně zlí psi války

Srdja Trifkovic, Global Research

Soustředit se na Blackwater a zároveň přehlížet MPRI je jako celá léta vyšetřovat Ivana Demjanjuka (údajný dozorce KT Treblinka, pozn. mess), ale dovolit Adolfu Eichmanovi v klidu žít v Buenos Aires.

Až 17 Iráčanů bylo 16.září zabito žoldáky pracujícími pro bezpečnostní společnost Blackwater USA při něčem, co Iráčané a někteří američtí úředníci nazývají nevyprovokovaná vražda. Na začátku minulého týdne byly zase lidmi najatými Unity Resources Group zabity dvě arménské křesťanky. Zdrcující zpráva vyšetřovací komise obvinila Blackwater, že jedná jako vražední kovboji, přesto firma pořád dál beztrestně operuje - a nemusí se zodpovídat jak americké, tak ani irácké justici. I přes opožděné a nutné zaměření pozornosti na „bezpečnostní dodavatele“ a jejich přestupky je zvláštní, že média opomněla práci mnohem hrozivější žoldácké organizace, která způsobila v průběhu let tisíckrát více smrti a utrpení.

Pradávní králové a vlády odnepaměti najímali vojensky zdatné muže a skupiny, aby za ně bojovali a poskytovali jim bezpečnostní služby. Dvě desetiletí od skandálu Irán-Contra nicméně vzniklo několik hlavních „mezinárodních bezpečnostních firem“ a „soukromých vojenských dodavatelů“ za účelem plnění zvláštních požadavků vlády USA: poskytovat vojenský výcvik, logistiku, zbraně, vybavení a rady zahraničním zákazníkům, kdykoliv potřebuje Washington hodnověrně popřít přímé americké zapojení. Nejdůležitější mezi nimi byla MPRI. Firma prohlásila, že má „více generálů na metr čtvereční než Pentagon“. Byly tu takové figury jako např. generál Carl E. Vuono, bývalý náčelník štábu americké armády; generál Crosbie E. Saint, bývalý velitel armády USA v Evropě; a generál Ron Griffith, bývalý podnáčelník generálního štábu americké armády. Na firemním seznamu jsou dále tucty vysloužilých nejlepších generálů a tisíce bývalých vojenských zaměstnanců, včetně členů elitních speciálních jednotek. MPRI je proti Blackwateru něco jako generál proti seržantovi. MPRI není tolik zainteresována vášní pro boj, ale podle vlastních slov spíše „tréninkem, výcvikem, projektováním a vedením, logistikou, vyzbrojováním, organizačními a operačními požadavky, humanitární pomocí, simulacemi boje a válečných operací, rychlou vojenskou smluvní podporou a pomocí při demokratizačních aktivitách.“

Když v roce 1991 zbrojní embargo OSN zabránilo Clintonově administrativě pomáhat Chorvatům a Muslimů přímo, byla MPRI angažována ve všem, co americká vláda nechtěla dělat otevřeně. V roce 1994 se MPRI uvedla v Chorvatsku při návštěvě ministra obrany Gojko Susaka, který se společností uzavřel řádnou smlouvu na výcvik a vybavení jeho jednotek. Podle odborného časopisu U.S. Army War College Quartely , s explicitním souhlasem amerického ministerstva zahraničí i obrany se firma zavázala modernizovat a přeškolit chorvatskou armádu, včetně generálního štábu. Díky takové pomoci mohla v létě 1995 dříve nešikovná chorvatská armáda uskutečnit operaci Bouře, kde bylo použito typické americké taktiky kombinování zbraní, včetně zapojení letectva, dělostřelectva a pěchoty, stejně jako manévru s útokem na srbské velení, kontrolu a komunikační systémy. Francouzští a britští představitelé obvinili MPRI z pomoci naplánovat chorvatskou invazi, která byla společností popřena. V každém případě, MPRI se dostalo ocenění za vynikající úspěch.

Tento „vynikající úspěch“ byl nejkrvavější epizodou etnického čištění v Evropě od konce 2.světové války. Operace vyhnala čtvrt milionu srbských civilistů z jejich domovů. Chorvatští vojáci s výcvikem MPRI sumárně popravili opozdilce a bez rozlišení stříleli uprchlíky. Po celou dobu, jak uvádí bývalý šéf chorvatské kontrarozvědky Markica Redic, „měl nad operací Bouře kompletní kontrolu Pentagon.“ Miro Tudjman, syn bývalého prezidenta a bývalý šéf chorvatské zahraniční zpravodajské služby, řekl, že během operace šla veškerá chorvatská elektronická zpravodajská činnost „online v reálném čase do Národní bezpečnostní agentury ve Washingtonu“. Několik chorvatských důstojníků – včetně absolventů výcviku MPRI – bylo přivedeno k soudům za válečné zločiny, ale žádný zaměstnanec MPRI nikdy nebyl obviněn.

„Tihle noví žoldáci, kteří pracují pro ministerstvo obrany, zahraničí a Kongres, vypadají jinak,“ řekl bývalý plukovník David Hackworth, velmi vyznamenaný vietnamský veterán, když komentoval roli MPRI v balkánských válkách. „Americký daňový poplatník platí za naší vlastní žoldnéřskou armádu, která znesvěcuje prohlášení našich otců zakladatelů.“

MPRI byl také udělen hlavní kontrakt na výcvik a vybavení bosensko-muslimských jednotek. Toto bylo financováno množstvím islámských zemí. Saudská Arábie, Kuvajt, Brunej, Spojené arabské emiráty a Malajsie uložili peníze do státní pokladny Spojených států, která platila MPRI. Bosenští Muslimové přijali přes 100 milionů USD v přebytku vojenského vybavení od americké vlády na „tréninkový a vybavovací program“, ale kontraktoři MPRI měli všechno ostatní, od plánování dlouhodobé strategie k řízení vojenského cvičení a školení místních v použití americké výzbroje. Podle Petera Singera z Brookings Institution to byl „skvělý tah v tom, že americká vláda zaplatila někomu jinému za něco, co jsme chtěli z politického hlediska.“

Dalším úkolem MPRI bylo cvičit a vybavovat temné guerillové skupiny, které ministerstvo zahraničí vinilo z toho, že jsou teroristickými organizacemi. Zaměstnanci armády věděli, že americký speciální protidrogový úřad DEA (Drug Enforcement Administration) podezříval guerilly z pašování vysoce kvalitního afghánského heroinu do Severní Ameriky a západní Evropy a policejní úřady po celé Evropě byly varovně upozorněny na propojení rebelů s různými mafiemi:

Byla to ukázka z románu Toma Glancyho? Nebo šlo o retrospektivu jedné z mnoha tajných setkání doprovázených lidmi jako Richard Secord, či Oliver North během skandálu Irán-Contra během 80. let? Vlastně ani jedno. Byl to skutečný život a současné strategické jednání v MPRI (dříve známé jako Military Professional Resources, Inc.). Jejich klient: Kosovská osvobozenecká armáda (UCK/KLA).

MPRI byla následně přistižena při ochraně, když bosensko-muslimská armáda dojednávala zbraně v hodnotě milionů dolarů, tajně dopravených z bosenských skladišť povstalcům UCK v Kosovu a srbským Muslimům v Sandžaku. Kvůli dopravě zbraní ministerstvo zahraničí přechodně odložilo „výcvikový a vyzbrojovací“ program MPRI – ale ne na dlouho: brzy poté se UCK stala cenným klientem. Plukovník Hackworth byl prvním významným komentátorem, který odhalil, že MPRI používala bývalý americký vojenský personál k výcviku jednotek UCK na tajných základnách uvnitř Albánie. Část vojenského velení UCK – včetně nynějšího kosovského „premiéra“ Agima Ceku, válečného zločince par excellence – zahrnovala veterány z MPRI plánované operace Bouře.

Neblahé důsledky práce MPRI se dostavily hned po bombardování NATO. Úplně stejně jako v Krajině byly stovky tisíc kosovských Srbů etnicky vyčištěny, tisíce zavražděny, jejich domovy vypleněny, jejich hřbitovy záměrně zničeny a jejich kostely vyhozeny do vzduchu.

A nakonec si v roce 2001 MPRI vychutnala unikátní počin, když pracovala pro obě strany balkánského konfliktu najednou. Udělala kontrakt s makedonskou vládou – jako součást balíčku americké vojenské pomoci – „k zabraňování ozbrojené agresi a obraně makedonského území.“ Pomáhala ale také místní odnoži UCK známé jako NLA, při její agresi proti území Makedonie. Na konci června téhož roku podnikla makedonská armáda hlavní útok proti pozicím UCK ve vesnici Aracinovo blízko Skopje. V operaci podporované NATO – pravděpodobně na pomoc makedonské vládě – byli američtí vojáci posláni k „evakuaci“ a „odzbrojení“ teroristů. Vojáci „zabezpečili“ 500 teroristů spolu s jejich výzbrojí, vzali je do jiné vesnice, dali jim jejich v USA vyrobené zbraně zpět, a propustili je. Avšak zdroje v americké armádě v Kosovu odhalily, že pravým cílem záhadné „evakuace“ byla záchrana a zatajení totožnosti 17 Američanů, instruktorů MPRI, kteří byli mezi staženými ozbrojenci. Ve srovnání s MPRI jsou Blackwater gangsterskými amatéry.                 Překlad: Messin, 22.10.07                                                                          

Protisrbské tažení na Balkáně pokračuje

 Milan Smiljanič, publica.cz, 2.11.2007

Zatímco se hovoří o budoucím postavení Kosova a jeho odtržení od Srbska, o skutečnou realitu v této provincii se nemluví. Pravdu řečeno - v Kosovu je vše při starém. Zbylé srbské obyvatelstvo je nadále vystaveno albánskému teroru, mezinárodní společenství to nezajímá a "nezávislá" média mlčí jak zarytá.

Dva mladíci z Orahovace, Mladen Lukić a Marko Stošić, byli těžce zraněni, když spolu s další skupinkou lidí stáli na autobusové zastávce a v plné rychlosti do nich ve svém pick-upu najel dosud neznámý řidič. Při transportu zraněných navíc příslušníci tzv. Kosovské policie, de-facto transformovaná UCK, z neznámých důvodů zastavili sanitku, důkladně prohledali ji, řidiče, lékaře i zraněné (?!) a všechny propustili až po 40 minutách.

Mladen Lukić poté co byl schopen příjmout představitele médií prohlásil, že řidiče poznal. Neví sice jak se jmenuje ale jedná se prý o zaměstnance uzenářské firmy z Velké Hoči, která se před tím, než padla do rukou Albánců, jmenovala "18. listopad". Paralelně bylo zjištěno, že auto, kterým byl zločin spáchán, patří stejné firmě. Zdá se vám, že je to až až informací potřebných k nalezení pachatele? Ne pro tzv. Kosovskou policii. Jako vždy vydala prohlášení, že se jí pachatele nepodařilo najít a že se na případu dál pracuje.

Britský list Sunday Times zveřejnil interwiev se třemi příslušníky Albánské národní armády (ANA), která se od roku 2003 nachází na seznamu teroristických organizací OSN. Jeden z nich Avdulj Muškolaj, bývalý velitel UCK, mj. řekl: "Toto je konečné finále, nedopustíme další hraní s naším osudem. Jestli rozhodnutí o statusu bude odloženo, existuje velké nebezpečí, že se situace vymkne kontrole. Pravděpodobně to začne protesty, které se změní v násilí. Nikdo z našich politiků nemá dost autority aby mohl nepokoje uklidnit." Zkušený terorista k tomu ještě zasvěceně dodal: "Struktuty, hierarchie i zbraně UCK dál existují. Mohla by se rychle mobilizovat. UCK žije, její příslušníci jsou živí a připraveni na ještě jednu válku, když to bude zapotřebí."

Dodejme také, že albánské útoky se netýkají jen osob, ale jde také o vandalství ve vztahu k srbským památkám. Z kostela Panny Marie Ljevišké (je ze 14. století a nachází se na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO) a z kostela Sv. Neděle v Prizrenu byla naposledy ukradena olověná střecha. Oba kostely byly již těžce poškozeny během nepokojů v březnu 2004 a přes snahy Srbské pravoslavné církve i UNESCO vojska KFOR nejsou schopna kostely uchránit od albánských vandalů.

Komu slouží  Lajčák  v Bosně?

Zkušený slovenský diplomat Miroslav Lajčák ihned poté, co začal vykonávat funkci Vysokého představitele OSN v Bosně a Hercegovině, "udeřil" na Republiku Srbskou, jednu ze dvou entit tvořících Bosnu a Hercegovinu, a začal tak narušovat Deytonské dohody, na kterých spočívá křehoučký bosenský mír.

Co Lajčák udělal konkrétně?Nejdříve se pokusil zrušit policii Republiky srbské a snažil se vysvětlit, že všem bude mnohem lépe, když se tato bezpečnostní složka stane součástí jednotné "Bosenské policie". Narazil s tím na tvrdý odpor Srbů a když viděl, že se mu to zřejmě nepodaří, udělal něco neuvěřitelného. Využil totiž své prakticky neomezené pravomoce a změnil zákon o Radě ministrů, podle kterého dříve Bosna a Hercegovina nemohla přinést žádné významné rozhodnutí bez souhlasu obou entit a všech tří národů.

Nyní to možné je - po Lajčákových "reformách" k rozhodování stačí souhlas pouze jedné entity a dvou národů. Jinými slovy vše se teď obejde bez Srbů a Republiky srbské. Teoreticky by tak Muslimsko-chorvatská federace mohla sama zrušit nejen srbskou policii, ale dokonce samotnou Republiku Srbskou.

Její premiér Milorad Dodik okamžitě reagoval a prohlásil, že je Lajčákovo opatření protiústavní a že zasahuje samotné podstaty Daytonských dohod. "Lajčákovo rozhodnutí narušuje rovnováhu postavenou Daytonem a v budoucnu může vyvolat hlubokou krizi, která by mohla uhrozit samotnou existenci Bosny a Hercegoviny. Kdyby se tato opatření realizovala, došlo by k destabilizaci Bosny bez ohledu na sílu, se kterou vyhrožuje mezinárodní společenství."

Dodik dále podotkl: "Pokud Lajčák svá opatření nevezme zpět, Republika Srbská stáhne své činitele ze všech společných institucí, včetně Rady Ministrů a Parlametu Bosny a Hercegoviny, a požádá o ochranu od mezinárodních soudních institucí. Když to bude zapotřebí, získáme 1milion podpisů a obrátíme se Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku."

Proti Lajčákovým "reformám" nyní v Republice Srbské protestovalo několik desítek tisíc lidí. Jen na centrálním trhu v Banja Luce se sešlo 15000 demonstrujících. "Chceme jen dodržení Daytonu, nic víc, " řekl na shromáždění premiér Dodik a dodal: "Mám dojem, že Lajčáka někdo k provádění takovýchto kroků navádí, kdyby neměl ‘záda', ani by ho to nenapadlo. " Jeho slova jen potvrdila mluvčí Vysokého představitele EU pro zahraniční politiku a bezpečnost Javiera Solany Christina Gallachová: "Pan Solana bezvýhradně podporuje pana Lajčáka. Jeho opatření jistě nejsou usměrněna ani proti jednomu národu. "

Protisrbský scénář nové konfrontace?

Premiér Srbska Vojislav Koštunica prohlásil, že Srbsko bude rezolutně bránit rezoluci Rady bezpečnosti OSN č. 1244 i Daytonské dohody, neboť zachování Kosova a Republiky srbské jsou "nejdůležitější cíle státní a národní politiky". Koštunica dále řekl: "Lajčákova opatření a Ahtisaariho plán pro Kosovo mají za cíl pošlapání Daytonu a rezoluce 1244, tj. likvidaci Republiky srbské a prohlášení nezávislého Kosova. Je to otevřené ohrožování existenčních zájmů srbského národa. Srbsko, jako signatář Daytonských dohod, poskytne veškerou podporu premiérovi a institucím Republiky srbské, aby uhájili její existenci, přesně tak, jak je to zapsáno v Daytonských dohodách."

Chorvatský předseda Předsednictva Bosny a Hercegoviny Željko Komšić, srbskému premiérovi vzkázal: "Ať drží prsty dál od Bosny, jinak by mohl dostat po prstech i po nosu! A ať nezapomene jak skončil jeden jeho předchůdce - Slobodan Milošević!"

Chtěl bych upozornit na to, že média o tomto právním násilí (o tom verbálním ani nemluvě) nad Deytonskými dohodami i Republikou Srbskou mlčí a pokud dojde k nepokojům, opět to bude vypadat že je vyvolali "divocí" Srbové, které zničehonic napadlo zaútočit na své mírumilovné sousedy. O Bosně se již dlouho mluví jako o "časované bombě", jejíž rozbuškou by mohla být právě snaha revidovat "Dayton".

Podle nejhoršího scénáře by se vše mohlo odehrát asi takto: Lajčák nezmění svá opatření, Rada Ministrů (tj. Muslimsko - chorvatská federace) přijme rozhodnutí zaměřené proti Srbům, ti jako výraz protestu prohlásí nezávislost Republiky srbské. Média toto představí světu jako jednostranný akt porušování Daytonských dohod a teritoriální integrity Bosny a Hercegoviny. NATO potom podpoří Armádu Bosny a Hercegoviny v jakési nové "kárné výpravě", která bude mít za cíl "hájení" Daytonu, míru, územní celistvosti Bosny atd. Takováto situace by pochopitelně byla využita k představení Srbů jako nenapravitelných agresorů, kteří si Republiku srbskou a Kosovo opravdu nezaslouží...

Co Solana považuje za plod politické zralosti

Jako by toto vše bylo málo, proti Srbům se otevřela další fronta a to v donedávna sesterské Černé Hoře. Po referendu o osamostatnění, o jehož zfalšování štěbatají vrabci na střechách, a ve kterém měl opět prsty Miroslav Lajčák, tehdy ve funkci vyslance Javiera Solany, se Černá Hora rozhodla přijmout novou ústavu. Opozice ji označila za "ostudně antisrbskou" a vyzvala k jejímu bojkotu. Přestože Srbové dnes tvoří 30% obyvatel této přímořské země, v nové ústavě nedostali status konstitutivního národa, ale jen národnostní menšiny. Přitom je zajímavé, že tzv. Černohorci (což je J. B. Titem uměle vytvořený národ) tvoří pouze 40% obyvatel, tudíž netvoří většinu, která tam tedy fakticky neexistuje.

Přestože se přes 70% obyvatel vyslovilo, že mluví srbsky, nová ústava počítá s tzv. černohorštinou jako úředním jazykem. Je to nově vytvořený jazyk, který doposud nikdy neexistoval. Po osamostatnění Černé Hory se ve školách název předmětu "srbský jazyk" změnil na "mateřský jazyk", což byl jen předstupeň k vytváření tzv. černohorštiny. Několik set učitelů a středoškolských i vysokoškolských profesorů tehdy dostalo výpověď, protože odmítli předmět s takovýmto patvarným názvem učit.

Andrija Mandić, líder "Srbské Listy" (uskupení srbských stran v Černé Hoře) řekl: "Toto je ústava organizovaného zločinu a kartelů a ne nejvyšší právní akt slušných občanů oloupených během posledních 17 let. Tato tzv. ústava nezaručuje stejná práva pro všechny a diskriminuje nás, Srby. Jsme jí převedeni v národnostní menšinu a náš jazyk, kterým hovoří víc než dvě třetiny obyvatel a kterým se zde hovořilo od nepaměti byl převeden na jazyk menšiny a zařazen mezi chorvatštinu, makedonštinu a albánštinu. Navíc naše pravoslavná církev byla z textu vyškrtnuta úplně, jako by se jednalo o nějakou sektu. Je tedy zřejmé, že se jedná o formalizaci etnického čištění Srbů z těchto prostor."

"Známá firma" Javier Solana k tomu řekl: "Nová ústava je plod politické zralosti a připravenosti, aby se těžké otázky řešily v duchu kompromisu. Je to významný krok v konsolidaci Černé Hory jako státu, v progresu, v reformách a v přibližování EU. "

Ať si říká, kdo chce a co chce, toto vše nemůže být náhoda. Jedná se o dokonale synchronizovaný útok na Srbsko, které se sice brání "zuby nehty", ale jeho obrana bohužel spočívá "jen" na papíře, tj. snaží se přesvědčit mezinárodní společenství, že se mezinárodní právo nemůže porušovat. Za těmito právními argumenty však nestojí síla, která by jim měla dát na důraze.

Tadič poškodil obranyschopnost Srbska

Od „demokratického" převratu z roku 2000 srbská vláda  a zejména část reprezentována Demokratickou stranou Borise Tadiće  naprosto zlikvidovala armádu a tím i obranyschopnost země. Důstojníky poslala do předčasné penze (ty, kteří se o obranu země zasloužili nejvíce rovnou do Haagu), jednotky rozpustila, techniku rozprodala nebo rovnou zničila. Tadić např. osobně podepsal příkaz, kterým byly  čerstvě modernizované tanky jedné brigády poslány rovnou do tavící pece.

Jinými slovy: I kdyby se nevím co stalo, Srbsko se nemá ani čím bránit, o pomoci Srbům žijícím mimo Srbsko, nebo těm, kteří zůstali v Kosovu, ani nemluvě. Pravděpodobně proto se mezinárodní společenství rozhodlo "zaútočit" právě nyní. Vědí zkrátka, že jim od bezbranné země nic nehrozí a mohou si s ní tedy dělat prakticky co chtějí.

Nebýt principiálního postoje Ruska, kosovští Albánci by nezávislost vyhlásili již dávno a dost možná by ho i etnicky dočistili. A kdyby došlo k podobným nepokojům jako 17. března 2004, které za sebou zanechaly dvanáct mrtvých, několik desítek zbitých a podle údajů UNMIK-u čtyři tisíce vyhnaných Srbů? Vojska KFOR se opět "stáhnou do bezpečí" a nechají lidi na milost a nemilost rozběsněnému davu. Co by Srbsko dělalo?

Srbská vláda místo toho aby své občany bránila všemi dostupnými prostředky, což je její ústavní i morální povinnost, by nejspíš jen otevřela nové uprchlické tábory, Srbsko je už dnes země s největším počtem uprchlíků v Evropě, měla trochu "řečí" a možná podala pár protestních nót. A řešení? Prozatím v nových volbách. Nejpozději 2. března příštího roku se v Srbsku uskuteční prezidentské volby. Utkají se v nich dva hlavní rivalové - Boris Tadić a místopředseda Srbské radikální strany Tomislav Nikolić. Ve druhém kole minulých voleb Nikolić získal 47% hlasů. Tentokrát jistě získá ještě větší voličskou podporu.

 

Vzpomeňme na Srby v Kosovu, na jejich utrpení!

( Z webové stránky:www.orthodoxia.cz/jugoslav.htm)

 

Ještě k březnovým událostem  roku 2004 v Kosovu

„Němci se zde chovají podobně, jako za 2. světové války.“

Etničtí Albánci ničili a vypalovali všechny srbské čtvrti v Prizrenu, a při tom 3800 německých vojáků stálo, dívalo se a dělalo si fotografie. Biskup Artemis to nazývá VELKOU OSTUDOU německé armády  a Německa: „Přišli jako mírotvorci a nechali Albánce vše obracet v trosky. Jejich mise ztroskotala.“

Němečtí vojáci porušili písemnou smlouvu s vladykou Artemijem.

„Doufali jsme, že Němci ukáží jinou tvář než tu, kterou známe z druhé světové války. Bohužel však i dnes vidíme ten samý způsob jednání,“ řekl jeden ze Srbů I. Jovanovič, který přišel o svůj dům v Prizrenu. Pod německými fašisty za druhé světové války se zde kosovští extremisté  organizovali do sborů uvnitř SS Skenderbey divize a páchali mnoho zločinů proti Srbům a Makedoncům s tichým souhlasem vedení Wehrmachtu.

Česká a slovenská jednotka KFOR byla napadena Albánci v srbské enklávě

„Zničili nám všechno uvnitř včetně našeho komunikačního centra, a pak postavili před budovu obrovskou hranici a zapálili ji. Poté jejich pozornost upoutal srbský hřbitov. Albánci poráželi náhrobní kameny, vykopávali rakve a rozhazovali z nich kosti,“řekl český kapitán Jindřich Pleschner. „Naši chlapci shromažďovali srbské rodiny, vytahovali je ze sklepů a hořících domů, zachraňujíce jejich životy.“

„Bránili jsme pravoslavný kostel v Podujevu proti davu 500 Albánců, ale byla jich příliš velká přesila. Když se prolomili zdí kolem kostela, dostali jsme rozkaz k ústupu.“

„Obyvatelé jsou vzájemně ve válce; používají co můžou – železné tyče, pušky, pistole i granáty. V srbských enklávách kosovští Albánci ničí majetek, zapalují domy, chytají lidi a linčují je. Srbové se pokoušejí bránit a my se snažíme obě skupiny držet od sebe.“(Přeloženo z angličtiny. V naší televizi podobná svědectví  Čechů z Kosova neslyšíme.)

Chavier Solana prohlásil, že poslední pogromy v Kosovu byly naplánovány

Vrchní představitel EU v otázkách vnější politiky a bezpečnosti uvedl: „ Zděsili jsme se nad tím násilím, které se stalo v Kosovu“. Vysoce postavení evropští politici (dle agentury Beta) navštívili městečko Kosovo Pole poblíž hlavního kosovského města Prištiny a viděli pozůstatky spálené budovy Domu zdraví, základní školy „Svatý Sáva“ a tzv. Bílý dům, kde žilo 150 Srbů. Solana přiznal, že je skutečně těžké vidět zničení školy, ze které byly evakuovány děti, vidět zabité lidi a spálené domy. „Cítím hrůzu z krutosti, z ničení škol a chrámů, kde se lidé chtěli modlit. Srbové, stateční lidé, musejí zůstat zde, musejí obnovit své domy a my jim v tom pomůžeme.“

Kris Patten, člen Evropské komise pro vnější politiku, prohlásil, že lidé, kteří prováděli takové zločiny, „ničili nejen budoucnost druhých, ale i svoji“…

Koncem roku 2001 publikovali analytikové izraelské rozvědky Mossad zprávu, ze které vyšlo na světlo, jaké mezinárodní síly stojí za realizaci koncepcí „Velké Albánie“, která prý se má stát novým geopolitickým útvarem – velkým silným jednonárodnostním islámským státem na jihu Evropy. Měla by prý sjednotit teritoria dnešní Albánie, Kosova, značné části Makedonie, jižní a jihovýchodní část Srbska, východ Černé Hory a sever Řecka. To vše by vypadalo jako hloupý sen a ignorance, kdyby nebylo událostí v Kosovu a potom také vpádu Albánců do Makedonie. …

Bělehrad, 18. března 2004 na mimořádném zasedání posvátného synodu Srbské pravoslavné církve pod předsednictvím patriarchy srbského Pavla bylo přijato následující prohlášení:

„Nepokoje, které včera začaly a pokračovaly celou noc všude v Kosovu a Metochii, jsou pokračováním celá desetiletí trvajícího organizovaného albánského teroru vůči pravoslavnému srbskému národu, vůči jeho světovému kulturnímu dědictví a téřž dalšímu nealbánskému obyvatelstvu na tom to území. Terorismus a násilí, které se zvláštním způsobem projevily v r. 1981 zapálením budovy Pečského patriarchátu, pokračovaly bez přerušení až do r. 1999, kdy bombardováním NATO, vyhnáním několika stovek tisíc Srbů a dalšího nealbánského obyvatelstva, nabyly ještě na síle a intenzitě. Plodem tohoto neslýchaného násilí bylo několik tisíc zajatých a zabitých mužů i žen, spálené srbské vesnice a města, zabrané či ohrožené majetky lidí a Církve, více než 115 zničených a vypálených klášterů a chrámů. Vrcholem všeho se jistě stal poslední – očividně dříve naplánovaný – pogrom na zůstatek srbského obyvatelstva a jeho věkovité svatyně. Více než 15 těch nejvýznamnějších svatyň a kulturních památek ze 14. – 19. století …, bylo vypáleno a zničeno během jediného dne. Desítky lidí byly zabity, zapalují se a ničí zbývající srbské vesnice po celém Kosovu a Metochii. …Každému jen trochu rozumnému člověku je jasné, že je tu řeč o vyhlazení a všestranné etnické čistce a zničení všech kulturních a duchovních stop po přítomnosti křesťanského srbského národa na teritoriu Kosova a Metochie.

Při tom představitelé mezinárodního společenství, KFOR a UNMIK svými činy nebo spíše nečinností – počínaje od r. 1999 – úmyslně či neúmyslně napomáhají konečnému vyhnání srbského národa a zničení jeho kultury a obecně křesťanských kosovských svatyň. Náš stát je i přes rezoluci Rady bezpečnosti č. 1244 zbaven možnosti chránit svůj národ a část svého území, a ti, kdo ve jménu ochrany lidských práv a svobod vzali na sebe protektorát a odpovědnost, napomáhají svoji pasivitou stupňování nevídaného teroru v srdci Evropy. …

Obracíme se křikem bolesti k evropskému společenství, Rusku, USA, OSN, aby bez prodlení zastavily tento pogrom a teror, kvůli Bohu a lidské důstojnosti. … Nakonec vyzýváme náš lid, aby zesílil půst a modlitbu za záchranu a vysvobození, za mír mezi námi a v celém světě.“

Pravoslavní kněží nazývají běsnění extremistů proti Srbům druhou „Křišťálovou nocí“.

Ruský prezident V. Putin označil násilí v Kosovu za etnické čistky, řekl, že Rusko se na to nemůže netečně dívat, a vyzval mezinárodní společenství k energické akci na podporu kosovských Srbů.

Biskup Artemije rašsko – prizrenské říká: „Nemáme nikoho, ke komu bychom se mohli obrátit pro pomoc. Naši jedinou nadějí je Bůh. Nemáme tu svobodu, protože všichni zločinci, kteří spáchali zločiny proti Srbům jsou na svobodě.

 

Kdo a proč vyvolal a podporuje válku na Balkáně?

Mezinárodně uznávaným a právně zakotveným principem je, že žádná skupina obyvatelstva, která ozbrojeným povstáním chce dosáhnout odtržení části území některého státu, nesmí tímto způsobem dosáhnout svého cíle a nemůže získat podporu pro jeho dosažení u žádného státu uznávajícího elementární evropské morální a právní principy. Pokud některé etnikum chce dosáhnout vyššího stupně autonomie na území, které obývá, lze toho dosáhnout jen dlouhodobým postupným procesem a prostřednictvím vyjednávání, která trvají řádově několik desetiletí. V průběhu tohoto procesu nesmějí být použity zbraně , ani násilí, natož terorismus.

Takovýto proces „mírové postupné separace“ probíhá v současnosti v Evropě hned na několika místech. Je jistě zvláštní, že západní Evropa, která sama sebe postavila na vyvýšené místo, z něhož hodlá zbylou (větší) část Evropy učit, co je morální a co nikoliv, co je „evropské“ a co není, právě v tomto tak základním principu (řešícím mírové spolužití evropských národů) používá zjevně tzv. „dvojí metr“ – tedy jinou morálku aplikuje na západ Evropy a jinou morálku se snaží vnutit východu Evropy.

Zatímco na evropském západě mají separatisté velice úzce vymezený prostor, tak východoevropští separatisté jsou ze západu všemožně podporováni (morálně, diplomaticky, penězi i dodávkami zbraní) a tato činnost je maskována respektem k právu na sebeurčení (jakoby východní Evropa nebyla územím s dávnou historií, vzácným duchovním dědictvím a bohatou kulturou, nýbrž byla nějakou druhou černou Afrikou a východoevropské národy byly černošskými kmeny vedoucí v džungli své věčné kmenové války o loviště).

Kde si kdo na východě Evropy vzpomene, že jeho národnostní skupina by si zasloužila samostatnou existenci (zvláště, když obývá tu část hostitelského státu, jež je mimořádně bohatá na nějaké nerostné nebo přírodní bohatství) a vyvolá kvůli tomu občanskou válku, může se plně spolehnout na naprosté pochopení ze strany západních politiků i na jejich sympatie a vstřícný postoj k jejich boji proti „přežívajícímu komunismu“ na Balkáně. Že úplně jiný postoj mají západní politici k vlastním separatistům zvláště když sáhnou k násilí, aby dosáhli svého cíle), není třeba dokládat.

Jaký by tedy mohl být pohled na situaci na Balkáně v jugoslávské provincii Kosovo, kdybychom odložili brýle, které se nám na nos snaží nasadit propagandistická kampaň NATO?

Bandité z řad kosovských Albánců průběžně odmítali veškeré mírové návrhy bělehradské vlády. Protože si byli jisti podporou Západu pro dosažení svých separatistických záměrů (tuto jistotu získali jinak na příkladu války chorvatské i bosenské, a pak také z tajných jednání s některými vysoce postavenými západními politiky), naprosto striktně odmítali přistoupit na jakýkoliv plán dlouhodobého budování své autonomie a v rámci jugoslávské federace. V průběhu celé dlouhé doby vyjednávání zřetelně a mnohonásobně deklarovali, že jediným cílem jejich ozbrojeného povstání je okamžité odtržení Kosova od Jugoslávie a že se nikdy a za žádných okolností nespokojí s žándou formou autonomie či jiným kompromisem (tento jejich pevně neúprosný postoj a maximalistický požadavek byl mnohokrát prezentován i v našich sdělovacích prostředcích).

Svou ozbrojenou činností namířenou proti legitimní státní vládě a neustálými proklamacemi své neústupnosti ve snaze o dosažení odtržení části jugoslávské federace si vzali jako rukojmí celé své etnikum bydlící v Kosovu, jež vtáhli do občanské války proti Srbům, kterou vyvolali a krvavě vedli. Tzv. „Kosovská osvobozenecká armáda“ zabíjela nejen Srby, nýbrž i kosovské Albánce, kteří jí nechtěli pomáhat. … V každém státě by byla takto se projevující skupina lidí považována za zločince, bandity či dokonce vlastizrádce. V každém západoevropském státě by nikdo s takto se chovajícím gangem nejednal, nýbrž by státní moc vnímala jako svou povinnost použít veškeré silové prostředky k jeho likvidaci.V případě Jugoslávie jsou však považováni za „osvobozeneckou armádu“. …

Ve skutečnosti používají USA a západoevropské společenství Albánce k dosažení svých vlastních zištných cílů. … Je patrno, že ekonomickým zájmům nemůže stát nic  v cestě – ani mezinárodní právo, morálka nebo životy, utrpení a zájmy místního obyvatelstva. …

Změna poměrů na Balkáně prostřednictvím vyvolané války je nutnou daní za vznik EU. O dalším cíli této války se dosti hovoří v pravoslavných zemích, kde vědí o staré snaze Západu rozbít blok pravoslavných zemí – oddělit je od sebe (především  Řecko od Slovanů a odtržení Rumunska a Bulharska), aby nemohly vytvořit vlastní společenství.

Dříve Československo – nyní Jugoslávie; tenkrát Mnichov – dnes Rambouillet; kdysi Němci – nyní Albánci; …                                      (www.orthodoxia.cz/kosovo3.htm)

 

Duchovní problém ZápaduAlexander Solženicyn

„Kdybych dnes mluvil ve své zemi, soustředil bych pozornost v rámci rozbitého světa na neštěstí Východu. Protože však už čtyři roky musím žít zde, na Západě, a protože mám před sebou, a protože mám před sebou západní posluchačstvo, bude užitečnější, když představím některé rysy současného Západu tak, jak je vidím.

Co asi na dnešním Západě bije cizince do očí? Občanská statečnost zmizela, … neprojevuje ji žádný z jeho států, žádná vláda, žádná strana a ovšem ani OSN. Tento úpadek odvahy je zvlášť patrný na řídící vrstvě inteligence, takže vzniká dojem, jakoby odvaha zmizela ze společnosti vůbec. Jistě – je zde samozřejmě ještě mnoho individuální odvahy, ale to nejsou lidé, kteří by udávali tón životu společnosti.Političtí a intelektuální činitelé vykazují známky úpadku, slabost, nerozhodnost činů, slov …

Tento úpadek odvahy, který tu a tam již vede k naprosté ztrátě jakékoli mužnosti, je se zvláštní ironií podtrhován tam, kdy titíž činitelé projevují nečekané návaly statečnosti – vůči vládám bez moci, vůči slabým státům, které nikdo nepodporuje a vůči proudům, které všichni odsuzují a které zjevně nemohou nikomu ublížit….

Obrana práv jednotlivce je dovedena do takové krajnosti, že společnost sama je bezbranná vůči některým svým členům: pro Západ je už na čase, aby začal více zdůrazňovat lidské povinnosti, než lidská práva. Ve srovnání se svobodou dělat dobré má svoboda destruktivní a nezodpovědná daleko širší pole působnosti. Například zneužívání svobody pro páchání mravního násilí na mládeži: pouhým teoretickým protějškem svobody nabízet filmy plné pornografie, zločinu a satanismu, je svoboda mládeže na takové filmy nechodit. Tak se ukazuje, že život pojatý takto právně a výhradně právně se nedokáže bránit zlu a nechává se pozvolna nahlodávat.“ Z přednášky na Harwardské  univerzitě  r. 1981 (www.orthodoxia.cz/zn_doby/solzenic.htm)           

 

H.Thaci, bývalý šéf krvavé UCK: Západ nám odtržení Kosova slíbil.(Právo,14.11.07)

 

Překlad a redakce: J. Messin                               Připravil: dr. S. Svekos, ing. P. Šuranský  

 

Vydalo Křesťanskosociální hnutí ve spolupráci s OR KČP v Praze 10 jako svou 223. publikaci určenou pro vnitřní potřebu vlasteneckých organizací. Praha, 15.11.2007.Webová stránka: www.ksl.wz.cz  E-mail: Vydavatel@seznam.cz