Krym uvidí neviditelné

Ochrana z jihu

 

Rusko plánuje rozmístit na Krymu nejnovější radarovou stanici Voroněž – SM národního systému varování před raketovým útokem (SPRN). Informoval o tom generální konstruktér systému Bojev. Obnovení stanice Dněpr v Sevastopolu, kterou zanechala Ukrajina v zanedbaném stavu, by bylo bezúčelné. Dněpr zůstal v Balchaši, Murmansku a Sevastopolu, kde je ve velmi špatném stavu. Tento systém se začal vyvíjet v polovině padesátých let a je zastaralý. Voroněž je naproti tomu perspektivní, vysoce přesná při identifikaci cíle. Je to jeden z nejlepších komplexů. Pracuje na metrových, decimetrových i centimetrových vlnách a radar centimetrového rozsahu je schopen nasbírat maximum informací o libovolném cíli v kontrolované zóně.

 

Jednotlivé typy mají vlastní úkoly a radarová pole musejí jedno druhé překrývat. Metrové mají nejdelší dosah, ale jsou méně přesné. Nejpřesnější jsou centimetrové. Právě takový systém bude spuštěn v roce 2019 ve Vorkutě. Stanice nové generace se stavějí velmi rychle. Voroněž se uvádí do činnosti za dva až tři roky, kdežto Darjaly se stavěly deset let.

Vidět neviditelné

 

Radar na Krymu má upevnit pozemní systém varování před napadením raketami z jihu a západu. Radar centimetrového rozsahu má mnohem větší přesnost určení úhlových souřadnic a vzdálenosti. Tak se může mnohem přesněji určit trajektorie letu cíle, stanoví se doba i místo dopadu hlavic. Mnohoslibná Voroněž – SM na Krymu podstatně rozšíří možnosti naší radarové stanice v Armaviru. Tak ji charakterizuje šéfredaktor časopisu Vozdušno – kosmičeskij rubež Chodarjonok. Washington podle vojenského experta Leonkova  velmi bolestně reaguje na zprávy o centimetrových radarech. Jeho programy stealth technologií se budou míjet účinkem. Neviditelné bude dobře vidět. Přitom stealth technologie stojí desítky miliard dolarů.

Články jednoho řetězu

 

Dnes je ruská SPRN v bojové pohotovosti na radarových uzlech v Murmansku, Pečoře, Irkutsku, kazašském Balchaši, běloruských Baranovičích, Lechtusi a Armaviru. Stejně se detekují starty z raketových základen USA i z akvatorií (vodních ploch). Každý uzel má jednu nebo více radarových stanic a údaje z nich postupují do centrálního velitelského stanoviště.

 

Zastaralé radary se postupně nahrazují novými nebo se modernizují. Například starý sovětský Darjal zůstal jediný v Pečoře. Vedle evropského severozápadu pracuje unikátní stanice Kontejner s dosahem přibližně 3000 km. Podle znalce je v současném světě pravděpodobnost náhlého raketového jaderného útoku mizivá. Jakmile se objeví zážeh rakety, okamžitě se nastartuje SPRN a sleduje. Kromě SPRN pracuje množství dalších služeb – rozvědka, agenturní sítě a hodnotí se stav vojenské a politické situace. Jen hlupáci si mohou myslet, že je dnes možno jadernou válku začít neočekávaně.

Deštník pro hlavní město

 

Veškeré radary SPRN pracují v součinnosti se systémy kontroly kosmu a protiraketové obrany Moskvy A 135, jejímž centrálním článkem je moskevský radar Don – 2N, který nemá ve světě obdobu. Je způsobilý k navádění protiraket.

 

Radarová stanice Don – 2N je unikátní klíčový prvek systému protiraketové obrany Moskvy a centrální průmyslové oblasti. Nedávno byl modernizován a je hospodárnější. Zástupce hlavního konstruktéra stanice Bojev uvedl, že se Don nachází obvykle ve spícím režimu, je nasměrován vzhůru a čeká na data od druhých radarů. Aktivuje se automaticky a velmi rychle. Jinak se dá říci, že stanice SPRN jsou spouštěče Donu.

 

Převzato z Warfiles.ru

15. srpna 2017

outsidermedia.cz